18 kampe uden sejr for PL-oprykker

Southampton, Leicester og Ipswich har endnu den første sejr til gode i starten af denne Premier League-sæson.



Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.

Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.

På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.

Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.

Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.

– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.

Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.

Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.

De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.

Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.

Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.

/ritzau/





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Portugal – Spanien

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA – Belgien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

“Du er en fucking maskine!”

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’