18 kampe uden sejr for PL-oprykker

Southampton, Leicester og Ipswich har endnu den første sejr til gode i starten af denne Premier League-sæson.



Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.

Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.

På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.

Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.

Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.

– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.

Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.

Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.

De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.

Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.

Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.

/ritzau/





TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København udlejer Jonathan Moalem

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Følger Superliga-stjerne tæt

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Dansk angriber sat til salg

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord