Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.
Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.
På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.
Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.
Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.
– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.
Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.
Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.
De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.
Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.
Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADETS DOM