Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.
Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.
På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.
Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.
Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.
– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.
Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.
Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.
De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.
Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.
Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Schweiz ødelægger de bosniske drømme
OPTAKT
USA – Australien
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil