18 kampe uden sejr for PL-oprykker

Southampton, Leicester og Ipswich har endnu den første sejr til gode i starten af denne Premier League-sæson.



Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.

Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.

På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.

Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.

Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.

– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.

Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.

Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.

De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.

Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.

Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.

/ritzau/





TransferLIVE: Vraget – for påvirket af FCK-rygter




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

I kødet på Rajovic: Det går over i historien