18 kampe uden sejr for PL-oprykker

Southampton, Leicester og Ipswich har endnu den første sejr til gode i starten af denne Premier League-sæson.



Southampton jagtede mandag aften oprykkerholdets første sejr i den engelske Premier League, men det endte med et 1-3-nederlag ude til Bournemouth.

Efter seks ligakampe står Southampton fortsat uden sejr og kun et enkelt point.

På samme vis har de øvrige to oprykkere heller ikke hentet sejre i de første seks spillerunder. Leicester har dog spillet tre uafgjorte kampe, mens Ipswich har krydset hele fire gange.

Værst er det dermed gået for Southampton, der heller ikke mandag aften viste sig fra sin bedste side.

Allerede inden pausen var Southampton håbløst bagud 0-3, og holdets enlige point er den værste ligastart for klubben siden 1998.

– Mangel på karakter, mangel på fight, mangel på aggression, mangel på mod, lød det fra Southampton-manager Russell Martin om præstationen i første halvleg af mandagens nederlag.

Med til historien hører, at Southampton tilbage i 1998/99-sæsonen rent faktisk lykkedes med at redde sig en ny sæson i den bedste engelske række med en placering som nummer 17.

Sæsonstarten for de tre oprykkere lover dog ikke godt, og der er allerede sammenligninger med seneste sæson. Her rykkede alle tre oprykkere – Luton, Burnley og Sheffield United – direkte ned igen.

De 18 kampe uden sejr for de tre oprykkere er ikke rekord. For 20 år siden skulle man vente indtil ottende spillerunde på en oprykkersejr. En oprykker vandt dengang i kamp nummer 22 på tværs af de tre hold.

Til gengæld var det første gang i Premier Leagues historie, at hele seks mandskaber gik ind til sjette spillerunde uden sejr. Ud over oprykkerne var det Wolverhampton, Crystal Palace og Everton.

Det lykkedes dog Everton at vinde i sjette spillerunde med lørdagens 2-1-gevinst over Crystal Palace.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Leverkusen – Bayern

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?