Presser sig på: FCM forlænger med midtbanetalent

FC Midtjylland har forlænget aftalen med midtbanespiller.



Superliga-klubben FC Midtjylland forlænger aftalen med midtbanespiller Oliver Sørensen.

Sørensen har længe været regnet som et stort talent, og nu har fynboen også slået sit navn fast på førsteholdet, hvor han efterhånden får godt med spilletid.

I denne sæson har han spillet 26 kampe, og klubben fra Ikast og Herning har givet ham en aftale, der løber frem til udgangen af 2027. Den oprindelige løb frem til sommeren 2025.

– Jeg er stolt over at skulle være her i endnu længere tid. Jeg har været gennem hele systemet, så det er dejligt at blive vist den her tillid.

– Klubben er blevet lidt af en familie for mig. Samtidig synes jeg, at jeg passer godt i den måde, vi ønsker at spille på. Jeg er en powerspiller, som elsker gå til den, siger Oliver Sørensen i pressemeddelelsen.

FCM’s assisterende sportschef Kristian Bach Bak forklarer:

– Han har haft en lang rejse allerede, og selvom han har været en af vores absolut største talenter hele vejen op gennem akademiet, har det krævet stenhårdt arbejde at komme hertil, siger Kristian Bach Bak og fortsætter:

– Olivers mentalitet gør, at man elsker ham som spiller. Han har en stor stjerne hos alle sine trænere gennem tiden, og han er vellidt iblandt sine holdkammerater. Vi har brug for nogle, som vil arbejde stinkende hårdt, og det er han mand for. Jeg glæder mig til at følge Oliver de næste år.

– Hans lungekapacitet er vel nok den største, vi har i truppen. Han kan løbe solen sort og presse i en hel kamp. Samtidig er hans teknik fin, og han har potentiale til at indtage en lederrolle på banen. Det sidste er noget, han fortsat skal udvikle, så hans evne til at gå forrest bliver endnu tydeligere.

FCM sluttede grundspillet på en skuffende ottendeplads. Klubben starter kvalifikationsspillet med en kamp mod OB på udebane fredag.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afslører samtale med Roony Bardghji

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’