Presser sig på: FCM forlænger med midtbanetalent

FC Midtjylland har forlænget aftalen med midtbanespiller.



Superliga-klubben FC Midtjylland forlænger aftalen med midtbanespiller Oliver Sørensen.

Sørensen har længe været regnet som et stort talent, og nu har fynboen også slået sit navn fast på førsteholdet, hvor han efterhånden får godt med spilletid.

I denne sæson har han spillet 26 kampe, og klubben fra Ikast og Herning har givet ham en aftale, der løber frem til udgangen af 2027. Den oprindelige løb frem til sommeren 2025.

– Jeg er stolt over at skulle være her i endnu længere tid. Jeg har været gennem hele systemet, så det er dejligt at blive vist den her tillid.

– Klubben er blevet lidt af en familie for mig. Samtidig synes jeg, at jeg passer godt i den måde, vi ønsker at spille på. Jeg er en powerspiller, som elsker gå til den, siger Oliver Sørensen i pressemeddelelsen.

FCM’s assisterende sportschef Kristian Bach Bak forklarer:

– Han har haft en lang rejse allerede, og selvom han har været en af vores absolut største talenter hele vejen op gennem akademiet, har det krævet stenhårdt arbejde at komme hertil, siger Kristian Bach Bak og fortsætter:

– Olivers mentalitet gør, at man elsker ham som spiller. Han har en stor stjerne hos alle sine trænere gennem tiden, og han er vellidt iblandt sine holdkammerater. Vi har brug for nogle, som vil arbejde stinkende hårdt, og det er han mand for. Jeg glæder mig til at følge Oliver de næste år.

– Hans lungekapacitet er vel nok den største, vi har i truppen. Han kan løbe solen sort og presse i en hel kamp. Samtidig er hans teknik fin, og han har potentiale til at indtage en lederrolle på banen. Det sidste er noget, han fortsat skal udvikle, så hans evne til at gå forrest bliver endnu tydeligere.

FCM sluttede grundspillet på en skuffende ottendeplads. Klubben starter kvalifikationsspillet med en kamp mod OB på udebane fredag.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot fyret af Liverpool

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Forlader AGF – her er hans nye klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser