Superliga-klubben FC Midtjylland forlænger aftalen med midtbanespiller Oliver Sørensen.
Sørensen har længe været regnet som et stort talent, og nu har fynboen også slået sit navn fast på førsteholdet, hvor han efterhånden får godt med spilletid.
I denne sæson har han spillet 26 kampe, og klubben fra Ikast og Herning har givet ham en aftale, der løber frem til udgangen af 2027. Den oprindelige løb frem til sommeren 2025.
– Jeg er stolt over at skulle være her i endnu længere tid. Jeg har været gennem hele systemet, så det er dejligt at blive vist den her tillid.
– Klubben er blevet lidt af en familie for mig. Samtidig synes jeg, at jeg passer godt i den måde, vi ønsker at spille på. Jeg er en powerspiller, som elsker gå til den, siger Oliver Sørensen i pressemeddelelsen.
FCM’s assisterende sportschef Kristian Bach Bak forklarer:
– Han har haft en lang rejse allerede, og selvom han har været en af vores absolut største talenter hele vejen op gennem akademiet, har det krævet stenhårdt arbejde at komme hertil, siger Kristian Bach Bak og fortsætter:
– Olivers mentalitet gør, at man elsker ham som spiller. Han har en stor stjerne hos alle sine trænere gennem tiden, og han er vellidt iblandt sine holdkammerater. Vi har brug for nogle, som vil arbejde stinkende hårdt, og det er han mand for. Jeg glæder mig til at følge Oliver de næste år.
– Hans lungekapacitet er vel nok den største, vi har i truppen. Han kan løbe solen sort og presse i en hel kamp. Samtidig er hans teknik fin, og han har potentiale til at indtage en lederrolle på banen. Det sidste er noget, han fortsat skal udvikle, så hans evne til at gå forrest bliver endnu tydeligere.
FCM sluttede grundspillet på en skuffende ottendeplads. Klubben starter kvalifikationsspillet med en kamp mod OB på udebane fredag.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW