Stor ros til Simon Kjær og co.

Efter en periode med svigtende resultater glæder Stefano Pioli sig over den smalle sejr over Tottenham.



Der var chancer til en større sejr, men når resultaterne har svigtet på det seneste er 1-0 over Tottenham et fremskridt.

Det mener Milan-træner Stefano Pioli efter sejren over Tottenham på hjemmebane i det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler.

– En træner er altid glad, når han ser arbejdet fra træningsbanen blive overført til banen. Det er ikke sket ofte på det seneste, og vi kunne have spillet mere fremad i anden halvleg, da Tottenhams pres aftog.

– Men drengene spillede med stor vilje, beslutsomhed og soliditet, siger Pioli til Mediaset efter kampen.

Den indskiftede midtbanespiller Charles De Ketelaere og forsvarsspilleren Malik Thiaw havde hver sin store chance for at øge til 2-0 i slutfasen.

– Det var to mål, vi kunne have scoret. Men kampen var hård. De gav også os problemer. Vi forsvarede os dog godt på dødbolde, så der er mange positive ting at tage med. Det var kun første skridt, og det næste bliver endnu sværere, siger Pioli.

Tottenham-træner Antonio Conte måtte på grund af karantæne undvære sin danske midtbanemotor Pierre-Emile Højbjerg i kampen samt flere andre profiler.

Set i det lys er han ikke udpræget utilfreds med præstationen, men han ærgrer sig over sit holds ageren eller mangel på samme ved Brahim Díaz' scoring efter en ripost tidligt i kampen.

Og så erkender han, at Simon Kjær og resten af Milan-defensiven fik stækket Tottenhams helt store stjerne, Harry Kane.

– Vi kæmpede med at finde plads mellem deres kæder. Især til vores nummer 10 (Kane, red.). Det var en balanceret kamp, der blev afgjort af én hændelse, siger Conte.

Returkampen på Tottenham Hotspur Stadium spilles 8. marts.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring