Der var chancer til en større sejr, men når resultaterne har svigtet på det seneste er 1-0 over Tottenham et fremskridt.
Det mener Milan-træner Stefano Pioli efter sejren over Tottenham på hjemmebane i det første af to opgør i Champions Leagues ottendedelsfinaler.
– En træner er altid glad, når han ser arbejdet fra træningsbanen blive overført til banen. Det er ikke sket ofte på det seneste, og vi kunne have spillet mere fremad i anden halvleg, da Tottenhams pres aftog.
– Men drengene spillede med stor vilje, beslutsomhed og soliditet, siger Pioli til Mediaset efter kampen.
Den indskiftede midtbanespiller Charles De Ketelaere og forsvarsspilleren Malik Thiaw havde hver sin store chance for at øge til 2-0 i slutfasen.
– Det var to mål, vi kunne have scoret. Men kampen var hård. De gav også os problemer. Vi forsvarede os dog godt på dødbolde, så der er mange positive ting at tage med. Det var kun første skridt, og det næste bliver endnu sværere, siger Pioli.
Tottenham-træner Antonio Conte måtte på grund af karantæne undvære sin danske midtbanemotor Pierre-Emile Højbjerg i kampen samt flere andre profiler.
Set i det lys er han ikke udpræget utilfreds med præstationen, men han ærgrer sig over sit holds ageren eller mangel på samme ved Brahim Díaz' scoring efter en ripost tidligt i kampen.
Og så erkender han, at Simon Kjær og resten af Milan-defensiven fik stækket Tottenhams helt store stjerne, Harry Kane.
– Vi kæmpede med at finde plads mellem deres kæder. Især til vores nummer 10 (Kane, red.). Det var en balanceret kamp, der blev afgjort af én hændelse, siger Conte.
Returkampen på Tottenham Hotspur Stadium spilles 8. marts.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte