Brian Priske jubler efter stor succeshistorie

Sparta Prag og Brian Priske slog torsdag Aris Limassol og spillede sig videre fra Europa League-gruppespillet.



Sparta Prag med danske Brian Priske i spidsen slog torsdag aften cypriotiske Aris Limassol 3-1 på udebane og snuppede dermed andenpladsen i Europa League-gruppen foran spanske Betis på tredjepladsen.

Efter kampen var Priske stolt over, at hans tjekkiske mandskab levede op til presset i den sidste runde, hvor holdet skulle have tre point i Cypern, hvis det skulle blive til Europa League-playoffkampe i foråret.

– Vi vidste, at vi skulle vinde for at fortsætte i Europa League, men på samme tid kunne vi også ryge helt ud af Europa. Så det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere spillede kampen, siger Priske på det efterfølgende pressemøde.

Udover Aris Limassol fra Cypern og spanske Betis var skotske Rangers det sidste hold i gruppen. Skotterne tog sig af gruppesejren, da holdet i sidste runde slog Betis 3-2 på udebane.

– Det var en svær gruppe med tre gode og forskellige hold, vi var oppe mod. Vi kendte alle til kvaliteten hos Betis og Rangers, og det er første gang, at vi ser Aris i et europæisk gruppespil, og jeg synes, at de viste et højt niveau, siger Priske.

Sparta Prag skrabede ti point sammen i de seks gruppekampe. Syv af dem kom på hjemmebane, mens de tre på udebane kom i sidste runde, da holdet var presset til det.

– Det har været hårde kampe, hvilket også er derfor, at det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere præsterer i disse kampe. Selv om vi ikke havde hentet point på udebane inden denne kamp, så har vi spillet godt både i Betis og Glasgow, lyder det fra cheftræneren efter sejren i Cypern.

Der trækkes lod til playoffkampene i Europa League mandag klokken 13.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AC Milan kigger på dansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker