Brian Priske jubler efter stor succeshistorie

Sparta Prag og Brian Priske slog torsdag Aris Limassol og spillede sig videre fra Europa League-gruppespillet.



Sparta Prag med danske Brian Priske i spidsen slog torsdag aften cypriotiske Aris Limassol 3-1 på udebane og snuppede dermed andenpladsen i Europa League-gruppen foran spanske Betis på tredjepladsen.

Efter kampen var Priske stolt over, at hans tjekkiske mandskab levede op til presset i den sidste runde, hvor holdet skulle have tre point i Cypern, hvis det skulle blive til Europa League-playoffkampe i foråret.

– Vi vidste, at vi skulle vinde for at fortsætte i Europa League, men på samme tid kunne vi også ryge helt ud af Europa. Så det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere spillede kampen, siger Priske på det efterfølgende pressemøde.

Udover Aris Limassol fra Cypern og spanske Betis var skotske Rangers det sidste hold i gruppen. Skotterne tog sig af gruppesejren, da holdet i sidste runde slog Betis 3-2 på udebane.

– Det var en svær gruppe med tre gode og forskellige hold, vi var oppe mod. Vi kendte alle til kvaliteten hos Betis og Rangers, og det er første gang, at vi ser Aris i et europæisk gruppespil, og jeg synes, at de viste et højt niveau, siger Priske.

Sparta Prag skrabede ti point sammen i de seks gruppekampe. Syv af dem kom på hjemmebane, mens de tre på udebane kom i sidste runde, da holdet var presset til det.

– Det har været hårde kampe, hvilket også er derfor, at det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere præsterer i disse kampe. Selv om vi ikke havde hentet point på udebane inden denne kamp, så har vi spillet godt både i Betis og Glasgow, lyder det fra cheftræneren efter sejren i Cypern.

Der trækkes lod til playoffkampene i Europa League mandag klokken 13.

/ritzau/





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

FC København sælger Nathan Trott

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Barcelona – Real Madrid

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Viborg FF – Sønderjyske

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber