Brian Priske jubler efter stor succeshistorie

Sparta Prag og Brian Priske slog torsdag Aris Limassol og spillede sig videre fra Europa League-gruppespillet.



Sparta Prag med danske Brian Priske i spidsen slog torsdag aften cypriotiske Aris Limassol 3-1 på udebane og snuppede dermed andenpladsen i Europa League-gruppen foran spanske Betis på tredjepladsen.

Efter kampen var Priske stolt over, at hans tjekkiske mandskab levede op til presset i den sidste runde, hvor holdet skulle have tre point i Cypern, hvis det skulle blive til Europa League-playoffkampe i foråret.

– Vi vidste, at vi skulle vinde for at fortsætte i Europa League, men på samme tid kunne vi også ryge helt ud af Europa. Så det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere spillede kampen, siger Priske på det efterfølgende pressemøde.

Udover Aris Limassol fra Cypern og spanske Betis var skotske Rangers det sidste hold i gruppen. Skotterne tog sig af gruppesejren, da holdet i sidste runde slog Betis 3-2 på udebane.

– Det var en svær gruppe med tre gode og forskellige hold, vi var oppe mod. Vi kendte alle til kvaliteten hos Betis og Rangers, og det er første gang, at vi ser Aris i et europæisk gruppespil, og jeg synes, at de viste et højt niveau, siger Priske.

Sparta Prag skrabede ti point sammen i de seks gruppekampe. Syv af dem kom på hjemmebane, mens de tre på udebane kom i sidste runde, da holdet var presset til det.

– Det har været hårde kampe, hvilket også er derfor, at det gør mig stolt at se, hvordan mine spillere præsterer i disse kampe. Selv om vi ikke havde hentet point på udebane inden denne kamp, så har vi spillet godt både i Betis og Glasgow, lyder det fra cheftræneren efter sejren i Cypern.

Der trækkes lod til playoffkampene i Europa League mandag klokken 13.

/ritzau/






Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– Niels Frederiksen er en legende!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub