Se billedet: Priske til pressemøde kun i håndklæde

Brian Priske havde lovet at gennemføre et pressemøde nøgen, hvis Royal Antwerp vandt uden at lukke mål ind.



En sejr i straffesparkskonkurrence over cypriotiske Omonia Nicosia sendte torsdag aften belgiske Royal Antwerp i Europa League-gruppespillet.

Kampen fik et noget usædvanligt efterspil, da den nytilkomne cheftræner Brian Priske troppede op til pressemøde kun iført håndklæde.

Det gjorde han som konsekvens af et løfte over for spillerne, forklarer han.

– Rudi (Cossey, assistenttræner, red.) sagde i aftes, at vi ville vinde 3-0. Jeg sagde: “Okay, hvis det går sådan, og vi holder nullet for første gang, afholder jeg pressemødet uden tøj på”, siger han ifølge avisen Het Nieuwsblad.

3-0 blev resultatet ikke, men Priske gennemførte alligevel presseseancen i den noget aparte påklædning – eller mangel på samme.

Antwerp var under pres efter et nederlag på 2-4 på Cypern i første kamp mellem mandskaberne.

Mål af Koji Miyoshi og Pieter Gerkens i den ordinære spilletid sørgede torsdag for samlet 4-4, og duellen blev sendt ud i forlænget spilletid.

Her blev der ikke scoret, og så skulle det hele afgøres i straffesparkskonkurrence, hvor belgierne trak det længste strå.

– Vi spillede en rigtig god kamp. Vi gjorde alt for at vinde, og det lykkedes. Der er sket så meget her de seneste to måneder, og der er kommet mange nye ind. Succesen her er rigtig vigtig, og alle fortjener det, siger Brian Priske.

Royal Antwerp købte tidligere på sommeren Brian Priske fri af kontrakten med FC Midtjylland, hvor danskeren havde været cheftræner i knap to år.

Som træner for den danske topklub lykkedes det blandt andet den tidligere forsvarsspiller at vinde det danske mesterskab og kvalificere holdet til Champions Leagues gruppespil.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jonas Wind til danskerklub?

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Klar melding fra Thomas Gravesen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..