Priske og Midtjylland vil i europæisk gruppespil: Her er nøglen til succes

Superliga-klubben FC Midtjylland jagter fortsat succes i Europa, og Brian Priske tror på, at han har fundet nøglen til succes.



Hvis FC Midtjylland vinder det danske mesterskab i denne sæson, vil klubben siden 2015 have vundet lige så mange mesterskaber som FC København har i perioden. Tre til hver.

Men den store forskel på de to mandskaber er den europæiske deltagelse, for mens FC København kvalificerer år efter året, fejler FC Midtjylland stort set hver eneste sæson.

Kun i 2015 kom man gennem nåleøjet, da man overraskende slog Southampton ud af kvalifikationen, og igen i sensommeren jagter de måske kommende danske mestre det europæiske eventyr.

Cheftræner Brian Priske fortæller i et stort interview med Tipsbladet, hvordan kvalifikationen til et gruppespil skal komme i stand.

– Nøglen til succesen bliver vores defensiv. Ser man de seneste 10 års playoffkampe i Champions League og Europa League, er der ingen tvivl om, hvor stor værdi det har at holde et clean sheet, især på hjemmebane, når det drejer sig om at kvalificere sig til gruppespillet, siger Brian Priske til Tipsbladet og uddyber:

– Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at nøglen for os europæisk ligger i det defensive. Vi skal kunne forsvare os godt i Europa. Vi vil i mange situationer være underdogs, og når man er det, er det ofte individuelt dygtigere spillere og i nogle tilfælde holdtaktisk stærkere modstandere, vi møder. Jeg tror, at vi med vores spillestil, vores koncept og vores nuværende spillere kan gøre ondt på en modstander, også i Europa.

– Derfor er det vigtige ikke for mig, at vi holder nullet, men at vi forsvarer os godt, at vi forstår, hvorfor vi skal forsvare os godt, og at vi alle sætter en ære i at forsvare målet sammen, hvad end det sker fra et højt eller et lidt lavere udgangspunkt. Jeg vil helst frem og stresse modstanderne, for så er der kortere vej til deres mål.

– Vi har ikke en defensiv indstilling, men vi er ekstremt gode til at forsvare målet og har en god fælles forståelse for, hvordan vi forsvarer os. Så har vi de nødvendige offensive kvaliteter til at gøre ondt på modstanderne. Men vi skal ikke være i tvivl om, at europæisk fodbold i første omgang handler om at give så lidt væk som muligt.

I seneste Superliga-kamp var det defensivt, at FC Midtjylland havde problemer. Klubben lukkede fire mål ind, da det endte med et skuffende nederlag til AGF på 3-4. Næste opgør i Superligaen er mod FC København i Parken, hvor FCM reelt kan sikre sig det danske mesterskab, hvis man kommer fra København med en sejr.

Du kan læse det store interview med Brian Priske i Tipsbladet – bladet er på gaden nu og findes som indstik i fredagens udgave af Ekstra Bladet.





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson med hård kritik

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League