Priske og Midtjylland vil i europæisk gruppespil: Her er nøglen til succes

Superliga-klubben FC Midtjylland jagter fortsat succes i Europa, og Brian Priske tror på, at han har fundet nøglen til succes.



Hvis FC Midtjylland vinder det danske mesterskab i denne sæson, vil klubben siden 2015 have vundet lige så mange mesterskaber som FC København har i perioden. Tre til hver.

Men den store forskel på de to mandskaber er den europæiske deltagelse, for mens FC København kvalificerer år efter året, fejler FC Midtjylland stort set hver eneste sæson.

Kun i 2015 kom man gennem nåleøjet, da man overraskende slog Southampton ud af kvalifikationen, og igen i sensommeren jagter de måske kommende danske mestre det europæiske eventyr.

Cheftræner Brian Priske fortæller i et stort interview med Tipsbladet, hvordan kvalifikationen til et gruppespil skal komme i stand.

– Nøglen til succesen bliver vores defensiv. Ser man de seneste 10 års playoffkampe i Champions League og Europa League, er der ingen tvivl om, hvor stor værdi det har at holde et clean sheet, især på hjemmebane, når det drejer sig om at kvalificere sig til gruppespillet, siger Brian Priske til Tipsbladet og uddyber:

– Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at nøglen for os europæisk ligger i det defensive. Vi skal kunne forsvare os godt i Europa. Vi vil i mange situationer være underdogs, og når man er det, er det ofte individuelt dygtigere spillere og i nogle tilfælde holdtaktisk stærkere modstandere, vi møder. Jeg tror, at vi med vores spillestil, vores koncept og vores nuværende spillere kan gøre ondt på en modstander, også i Europa.

– Derfor er det vigtige ikke for mig, at vi holder nullet, men at vi forsvarer os godt, at vi forstår, hvorfor vi skal forsvare os godt, og at vi alle sætter en ære i at forsvare målet sammen, hvad end det sker fra et højt eller et lidt lavere udgangspunkt. Jeg vil helst frem og stresse modstanderne, for så er der kortere vej til deres mål.

– Vi har ikke en defensiv indstilling, men vi er ekstremt gode til at forsvare målet og har en god fælles forståelse for, hvordan vi forsvarer os. Så har vi de nødvendige offensive kvaliteter til at gøre ondt på modstanderne. Men vi skal ikke være i tvivl om, at europæisk fodbold i første omgang handler om at give så lidt væk som muligt.

I seneste Superliga-kamp var det defensivt, at FC Midtjylland havde problemer. Klubben lukkede fire mål ind, da det endte med et skuffende nederlag til AGF på 3-4. Næste opgør i Superligaen er mod FC København i Parken, hvor FCM reelt kan sikre sig det danske mesterskab, hvis man kommer fra København med en sejr.

Du kan læse det store interview med Brian Priske i Tipsbladet – bladet er på gaden nu og findes som indstik i fredagens udgave af Ekstra Bladet.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jagter Christian Nørgaard

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stort Brøndby-boost

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen