Priske og Midtjylland vil i europæisk gruppespil: Her er nøglen til succes

Superliga-klubben FC Midtjylland jagter fortsat succes i Europa, og Brian Priske tror på, at han har fundet nøglen til succes.



Hvis FC Midtjylland vinder det danske mesterskab i denne sæson, vil klubben siden 2015 have vundet lige så mange mesterskaber som FC København har i perioden. Tre til hver.

Men den store forskel på de to mandskaber er den europæiske deltagelse, for mens FC København kvalificerer år efter året, fejler FC Midtjylland stort set hver eneste sæson.

Kun i 2015 kom man gennem nåleøjet, da man overraskende slog Southampton ud af kvalifikationen, og igen i sensommeren jagter de måske kommende danske mestre det europæiske eventyr.

Cheftræner Brian Priske fortæller i et stort interview med Tipsbladet, hvordan kvalifikationen til et gruppespil skal komme i stand.

– Nøglen til succesen bliver vores defensiv. Ser man de seneste 10 års playoffkampe i Champions League og Europa League, er der ingen tvivl om, hvor stor værdi det har at holde et clean sheet, især på hjemmebane, når det drejer sig om at kvalificere sig til gruppespillet, siger Brian Priske til Tipsbladet og uddyber:

– Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at nøglen for os europæisk ligger i det defensive. Vi skal kunne forsvare os godt i Europa. Vi vil i mange situationer være underdogs, og når man er det, er det ofte individuelt dygtigere spillere og i nogle tilfælde holdtaktisk stærkere modstandere, vi møder. Jeg tror, at vi med vores spillestil, vores koncept og vores nuværende spillere kan gøre ondt på en modstander, også i Europa.

– Derfor er det vigtige ikke for mig, at vi holder nullet, men at vi forsvarer os godt, at vi forstår, hvorfor vi skal forsvare os godt, og at vi alle sætter en ære i at forsvare målet sammen, hvad end det sker fra et højt eller et lidt lavere udgangspunkt. Jeg vil helst frem og stresse modstanderne, for så er der kortere vej til deres mål.

– Vi har ikke en defensiv indstilling, men vi er ekstremt gode til at forsvare målet og har en god fælles forståelse for, hvordan vi forsvarer os. Så har vi de nødvendige offensive kvaliteter til at gøre ondt på modstanderne. Men vi skal ikke være i tvivl om, at europæisk fodbold i første omgang handler om at give så lidt væk som muligt.

I seneste Superliga-kamp var det defensivt, at FC Midtjylland havde problemer. Klubben lukkede fire mål ind, da det endte med et skuffende nederlag til AGF på 3-4. Næste opgør i Superligaen er mod FC København i Parken, hvor FCM reelt kan sikre sig det danske mesterskab, hvis man kommer fra København med en sejr.

Du kan læse det store interview med Brian Priske i Tipsbladet – bladet er på gaden nu og findes som indstik i fredagens udgave af Ekstra Bladet.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham