Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det

Brian Priske føler, at FC Midtjylland står godt rustet, inden man skal spille europæisk fodbold i næste sæson.



FC Midtjylland vandt torsdag aften det tredje mesterskab på seks sæsoner ved at besejre FC København med 3-1 i egen hule.

Det betyder også, at klubben fra Heden nu har vundet lige så mange mesterskaber som københavnerne over samme periode.

På den internationale scene er man til gengæld flere niveauer under FC København, og det vil Brian Priske have lavet om på. Cheftræneren tror på, at han har spillerne til at få europæisk succes allerede i den kommende sæson.

Læs også:Bedst og værst: Cajuste førte an da FC Midtjylland sikrede sig DM-titlen

– Jeg håber på, at noget af det, vi har set på banen i år, kan være med til at gøre det. Jeg synes, at vi har spillerne til det, og jeg tror på, at vi efterhånden har fået en spillestil, som kan holde vand, når vi kommer ud i Europa. Det jo det, der bliver det altafgørende, og det, der bliver spændende at se til august, når det slag skal slås, fortæller han til tipsbladet.dk.

Flere af profilerne i FC Midtjylland rygtes dog til andre klubber, og det er ganske givet, at man også ender med at sige farvel til en del af dem.

Priske vil dog ikke bruge sin tid på at spekulere over, hvordan hans hold kan komme til at se ud efter det forestående transfervindue.

Læs også:Lykkelig Steinlein: Vi er oppe og bide FCK i hælene

– Det er jo klart, at når man har et mesterhold, og der eventuelt er nogen, der bliver solgt, er man jo altid lidt opmærksom på, hvad der kommer til at ske med holdet. Jeg er sgu sådan skruet sammen, at det handler om sultne spillere og motiverede spillere. Om det så er dem, der har båret det igennem i år eller nogle andre, må tiden vise.

– Over for TV og nogle af de andre har jeg hyldet hele holdet. Det er dem, der har fundet mesterskabet. Det er ikke kun det fundament, der har spillet mange kampe, men det har faktisk været hele vores trup. Det kan nogle gange lyde lidt hult, men der har siddet nogle stykker på bænken og sågar nogle på tribunen, som burde spille, og som burde spille i Superligaen. Men dem, der har været på banen, har bare præsteret på så højt et niveau.

– Men jeg er ikke i tvivl om, at dem på træningsbanen har været med til at presse de andre og hele miljøet og hele kulturen – og det er det, der i sidste ende har været med til at gøre, at vi har præsteret på så højt et niveau.

Der resterer fire kampe af indeværende sæsons mesterskabsslutspil.

Læs også:FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu
Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland


Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Eriksen med kontant udmelding

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Presset Frank: Her er vores store problem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dorgu blev helten for Manchester United

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Klart ønske fra Ruben Amorim

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken