Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det

Brian Priske føler, at FC Midtjylland står godt rustet, inden man skal spille europæisk fodbold i næste sæson.



FC Midtjylland vandt torsdag aften det tredje mesterskab på seks sæsoner ved at besejre FC København med 3-1 i egen hule.

Det betyder også, at klubben fra Heden nu har vundet lige så mange mesterskaber som københavnerne over samme periode.

På den internationale scene er man til gengæld flere niveauer under FC København, og det vil Brian Priske have lavet om på. Cheftræneren tror på, at han har spillerne til at få europæisk succes allerede i den kommende sæson.

Læs også:Bedst og værst: Cajuste førte an da FC Midtjylland sikrede sig DM-titlen

– Jeg håber på, at noget af det, vi har set på banen i år, kan være med til at gøre det. Jeg synes, at vi har spillerne til det, og jeg tror på, at vi efterhånden har fået en spillestil, som kan holde vand, når vi kommer ud i Europa. Det jo det, der bliver det altafgørende, og det, der bliver spændende at se til august, når det slag skal slås, fortæller han til tipsbladet.dk.

Flere af profilerne i FC Midtjylland rygtes dog til andre klubber, og det er ganske givet, at man også ender med at sige farvel til en del af dem.

Priske vil dog ikke bruge sin tid på at spekulere over, hvordan hans hold kan komme til at se ud efter det forestående transfervindue.

Læs også:Lykkelig Steinlein: Vi er oppe og bide FCK i hælene

– Det er jo klart, at når man har et mesterhold, og der eventuelt er nogen, der bliver solgt, er man jo altid lidt opmærksom på, hvad der kommer til at ske med holdet. Jeg er sgu sådan skruet sammen, at det handler om sultne spillere og motiverede spillere. Om det så er dem, der har båret det igennem i år eller nogle andre, må tiden vise.

– Over for TV og nogle af de andre har jeg hyldet hele holdet. Det er dem, der har fundet mesterskabet. Det er ikke kun det fundament, der har spillet mange kampe, men det har faktisk været hele vores trup. Det kan nogle gange lyde lidt hult, men der har siddet nogle stykker på bænken og sågar nogle på tribunen, som burde spille, og som burde spille i Superligaen. Men dem, der har været på banen, har bare præsteret på så højt et niveau.

– Men jeg er ikke i tvivl om, at dem på træningsbanen har været med til at presse de andre og hele miljøet og hele kulturen – og det er det, der i sidste ende har været med til at gøre, at vi har præsteret på så højt et niveau.

Der resterer fire kampe af indeværende sæsons mesterskabsslutspil.

Læs også:FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu
Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland


Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

‘Den værste transfer nogensinde’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Supercomputer: Værste nogensinde!

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Benhård transfermelding

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Det er til dumpekarakter

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Klart ønske fra Ruben Amorim

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Magisk aften for FC København-stjerne

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det