Med fire spillerunder igen kan FC Midtjylland allerede nu fejre, at de er danske mestre. Efter torsdagens sejr over FC København har midtjyderne nemlig et forspring på hele 17 point ned til andenpladsen, og de kan ikke længere hentes.
Det er deres tredje mesterskab, men i modsætning til deres seneste mesterskab i 2017/18, har bestyrelsesformand Rasmus Ankersen kunnet være lidt mere afslappet denne gang.
– Det er jo lidt anderledes end sidste gang, hvor vi vandt på den sidste dag. Her kunne man være lidt mere afslappet, men alligevel var det rart at få det klappet af i dag, siger Rasmus Ankersen efter kampen.
Læs også:Overblik: De seneste ti danmarksmestre
Mesterskabet er også kommet i hus, efter at midtjyderne i sommer sagde farvel til flere profiler som Paul Onuachu, Gustav Wikheim og Jakob Poulsen, mens man i sæsonen også har skiftet ud på trænerposten.
Derfor er Rasmus Ankersen også overrasket over nu at stå med trofæet.
– Vi regnede jo ikke med, at vi ville gøre det så godt. Vi lavede et generationsskifte i sommer og skiftede træner i sæsonen, så der er mange ting, der har talt imod, at det kunne lade sig gøre. Men de unge drenge har virkelig steppet op, og vi har gjort det langt bedre, end vi havde regnet med selv, siger han og tilføjer:
Læs også:Ekspert: Derfor bruger FCK så mange flere millioner på agenter
– Det er klart, at vi får en start med en del medvind på cykelstien, og uden at spille specielt godt vinder vi kampene. Midt på efteråret begynder vi så virkelig at spille godt og også op til coronapausen. Men jeg synes, at vi har fået et hold, hvor vi har meget fart, fysik og aggressivitet i holdet, og det er det udtryk, vi gerne vil have. Det skal vi prøve at bygge videre på nu i transfervinduet og sørge for, at vi ikke går i stå, men lægge et lag på.
FC Midtjylland har nu i de seneste seks sæsonen hentet tre mesterskaber – det samme antal som FC København. Og at forventningen i FC Midtjylland nu er trofæer, viser, hvor langt klubben er kommet, mener bestyrelsesformanden.
– Det gør jo det, at alt andet end trofæer er jo en skuffelse for FC Midtjylland nu, og det havde været utænkeligt at sige for seks år siden. Så det er klart, at det skaber nogle forventninger, og det er jo positivt på mange måder, men det forpligter også. Der er mange klubber, der investerer i Danmark, så det bliver ikke lettere at holde positionen, men vi skal jo prøve at angribe det og gå mod nye mål og se, om vi kan få et europæisk gruppespil denne sommer og nappe den næste sæson, siger Rasmus Ankersen.
Læs også:Bedst og værst: AGF’er satte gul rekord i nyt nederlag til AaB
Læs også:Superligaens anførere: FCM’s bane er bedst – Farums værst
Læs også:Thomas Frank har bemærket FCM-stjerne: Han er en dygtig spiller
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
