Med fire spillerunder igen kan FC Midtjylland allerede nu fejre, at de er danske mestre. Efter torsdagens sejr over FC København har midtjyderne nemlig et forspring på hele 17 point ned til andenpladsen, og de kan ikke længere hentes.
Det er deres tredje mesterskab, men i modsætning til deres seneste mesterskab i 2017/18, har bestyrelsesformand Rasmus Ankersen kunnet være lidt mere afslappet denne gang.
– Det er jo lidt anderledes end sidste gang, hvor vi vandt på den sidste dag. Her kunne man være lidt mere afslappet, men alligevel var det rart at få det klappet af i dag, siger Rasmus Ankersen efter kampen.
Læs også:Overblik: De seneste ti danmarksmestre
Mesterskabet er også kommet i hus, efter at midtjyderne i sommer sagde farvel til flere profiler som Paul Onuachu, Gustav Wikheim og Jakob Poulsen, mens man i sæsonen også har skiftet ud på trænerposten.
Derfor er Rasmus Ankersen også overrasket over nu at stå med trofæet.
– Vi regnede jo ikke med, at vi ville gøre det så godt. Vi lavede et generationsskifte i sommer og skiftede træner i sæsonen, så der er mange ting, der har talt imod, at det kunne lade sig gøre. Men de unge drenge har virkelig steppet op, og vi har gjort det langt bedre, end vi havde regnet med selv, siger han og tilføjer:
Læs også:Ekspert: Derfor bruger FCK så mange flere millioner på agenter
– Det er klart, at vi får en start med en del medvind på cykelstien, og uden at spille specielt godt vinder vi kampene. Midt på efteråret begynder vi så virkelig at spille godt og også op til coronapausen. Men jeg synes, at vi har fået et hold, hvor vi har meget fart, fysik og aggressivitet i holdet, og det er det udtryk, vi gerne vil have. Det skal vi prøve at bygge videre på nu i transfervinduet og sørge for, at vi ikke går i stå, men lægge et lag på.
FC Midtjylland har nu i de seneste seks sæsonen hentet tre mesterskaber – det samme antal som FC København. Og at forventningen i FC Midtjylland nu er trofæer, viser, hvor langt klubben er kommet, mener bestyrelsesformanden.
– Det gør jo det, at alt andet end trofæer er jo en skuffelse for FC Midtjylland nu, og det havde været utænkeligt at sige for seks år siden. Så det er klart, at det skaber nogle forventninger, og det er jo positivt på mange måder, men det forpligter også. Der er mange klubber, der investerer i Danmark, så det bliver ikke lettere at holde positionen, men vi skal jo prøve at angribe det og gå mod nye mål og se, om vi kan få et europæisk gruppespil denne sommer og nappe den næste sæson, siger Rasmus Ankersen.
Læs også:Bedst og værst: AGF’er satte gul rekord i nyt nederlag til AaB
Læs også:Superligaens anførere: FCM’s bane er bedst – Farums værst
Læs også:Thomas Frank har bemærket FCM-stjerne: Han er en dygtig spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
