FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu

Rasmus Ankersen er overrasket over, hvor godt FC Midtjylland har gjort det, men jubler over klubbens tredje titel på seks år.



Med fire spillerunder igen kan FC Midtjylland allerede nu fejre, at de er danske mestre. Efter torsdagens sejr over FC København har midtjyderne nemlig et forspring på hele 17 point ned til andenpladsen, og de kan ikke længere hentes.

Det er deres tredje mesterskab, men i modsætning til deres seneste mesterskab i 2017/18, har bestyrelsesformand Rasmus Ankersen kunnet være lidt mere afslappet denne gang.

– Det er jo lidt anderledes end sidste gang, hvor vi vandt på den sidste dag. Her kunne man være lidt mere afslappet, men alligevel var det rart at få det klappet af i dag, siger Rasmus Ankersen efter kampen.

Læs også:Overblik: De seneste ti danmarksmestre

Mesterskabet er også kommet i hus, efter at midtjyderne i sommer sagde farvel til flere profiler som Paul Onuachu, Gustav Wikheim og Jakob Poulsen, mens man i sæsonen også har skiftet ud på trænerposten.

Derfor er Rasmus Ankersen også overrasket over nu at stå med trofæet.

– Vi regnede jo ikke med, at vi ville gøre det så godt. Vi lavede et generationsskifte i sommer og skiftede træner i sæsonen, så der er mange ting, der har talt imod, at det kunne lade sig gøre. Men de unge drenge har virkelig steppet op, og vi har gjort det langt bedre, end vi havde regnet med selv, siger han og tilføjer:

Læs også:Ekspert: Derfor bruger FCK så mange flere millioner på agenter

– Det er klart, at vi får en start med en del medvind på cykelstien, og uden at spille specielt godt vinder vi kampene. Midt på efteråret begynder vi så virkelig at spille godt og også op til coronapausen. Men jeg synes, at vi har fået et hold, hvor vi har meget fart, fysik og aggressivitet i holdet, og det er det udtryk, vi gerne vil have. Det skal vi prøve at bygge videre på nu i transfervinduet og sørge for, at vi ikke går i stå, men lægge et lag på.

FC Midtjylland har nu i de seneste seks sæsonen hentet tre mesterskaber – det samme antal som FC København. Og at forventningen i FC Midtjylland nu er trofæer, viser, hvor langt klubben er kommet, mener bestyrelsesformanden. 

– Det gør jo det, at alt andet end trofæer er jo en skuffelse for FC Midtjylland nu, og det havde været utænkeligt at sige for seks år siden. Så det er klart, at det skaber nogle forventninger, og det er jo positivt på mange måder, men det forpligter også. Der er mange klubber, der investerer i Danmark, så det bliver ikke lettere at holde positionen, men vi skal jo prøve at angribe det og gå mod nye mål og se, om vi kan få et europæisk gruppespil denne sommer og nappe den næste sæson, siger Rasmus Ankersen. 

Læs også:Bedst og værst: AGF’er satte gul rekord i nyt nederlag til AaB
Læs også:Superligaens anførere: FCM’s bane er bedst – Farums værst
Læs også:Thomas Frank har bemærket FCM-stjerne: Han er en dygtig spiller






LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran – New Zealand

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Spottet i København

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer