Iver Fossum har spillet sin sidste kamp for AaB.
Efter 137 kampe for aalborgenserne er det slut for den norske midtbanespiller, der har kontraktudløb.
Iver Fossum forlader AaB efter fire sæsoner, og nordmandens sidste kamp i AaB-trøjen blev lørdagens 1-0-nederlag til Silkeborg – et nederlag, der sender AaB ned i 1. division.
Derfor er det også med en trist følelse, at den 26-årige Iver Fossum takker af i AaB.
– I går var uden tvivl den værste dag i mit fodboldliv. Det var og er ekstremt tungt, at vi efter en hård sæson alligevel ikke fik afgjort tingene til vores fordel.
– Den del fylder selvfølgelig det meste lige nu, ligesom det har været en skuffelse ikke at komme i Europa med AaB, hvor vi i fire sæsoner i træk har tabt en altafgørende kamp om dette – endda to gange efter straffesparkskonkurrence.
– Samlet set har jeg dog haft en god tid i AaB, hvor jeg har mødt en masse fine mennesker, og det er også den klub, jeg som seniorspiller har befundet mig længst i. Herudover er min søn født i Aalborg, så også af den grund har byen og klubben kæmpe betydning for min familie og jeg, og jeg ønsker alle i og omkring klubben alt det bedste fremover.
AaB’s sportsdirektør Ole Jan Kappmeier takker Iver Fossum for indsatsen.
– Iver Fossum har i de seneste fire sæsoner været en vigtig figur for AaB, og vi vil gerne takke ham for hans loyale indsats for klubben.
– Vi har i et stykke tid været klar over, at vores veje skulle skilles nu, og vi ønsker Iver alt det bedste med sin karriere fremover, mens vi for vores vedkommende er i gang med trupplanlægningen for den kommende sæson, så vi står bedst muligt, siger Ole Kappmeier.
Med sine 137 kampe for klubben er Iver Fossum den udlænding, der har spillet flest kampe for AaB – kun overgået af Jacob Rinne, der nåede op på 168 kampe for nordjyderne.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
OB – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED