Iver Fossum har spillet sin sidste kamp for AaB.
Efter 137 kampe for aalborgenserne er det slut for den norske midtbanespiller, der har kontraktudløb.
Iver Fossum forlader AaB efter fire sæsoner, og nordmandens sidste kamp i AaB-trøjen blev lørdagens 1-0-nederlag til Silkeborg – et nederlag, der sender AaB ned i 1. division.
Derfor er det også med en trist følelse, at den 26-årige Iver Fossum takker af i AaB.
– I går var uden tvivl den værste dag i mit fodboldliv. Det var og er ekstremt tungt, at vi efter en hård sæson alligevel ikke fik afgjort tingene til vores fordel.
– Den del fylder selvfølgelig det meste lige nu, ligesom det har været en skuffelse ikke at komme i Europa med AaB, hvor vi i fire sæsoner i træk har tabt en altafgørende kamp om dette – endda to gange efter straffesparkskonkurrence.
– Samlet set har jeg dog haft en god tid i AaB, hvor jeg har mødt en masse fine mennesker, og det er også den klub, jeg som seniorspiller har befundet mig længst i. Herudover er min søn født i Aalborg, så også af den grund har byen og klubben kæmpe betydning for min familie og jeg, og jeg ønsker alle i og omkring klubben alt det bedste fremover.
AaB’s sportsdirektør Ole Jan Kappmeier takker Iver Fossum for indsatsen.
– Iver Fossum har i de seneste fire sæsoner været en vigtig figur for AaB, og vi vil gerne takke ham for hans loyale indsats for klubben.
– Vi har i et stykke tid været klar over, at vores veje skulle skilles nu, og vi ønsker Iver alt det bedste med sin karriere fremover, mens vi for vores vedkommende er i gang med trupplanlægningen for den kommende sæson, så vi står bedst muligt, siger Ole Kappmeier.
Med sine 137 kampe for klubben er Iver Fossum den udlænding, der har spillet flest kampe for AaB – kun overgået af Jacob Rinne, der nåede op på 168 kampe for nordjyderne.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED