Profil forlader AaB efter ‘den værste dag’

Efter fire sæsoner i AaB forlader Iver Fossum den nordjyske klub, der lørdag rykkede ud af Superligaen.



Iver Fossum har spillet sin sidste kamp for AaB. 

Efter 137 kampe for aalborgenserne er det slut for den norske midtbanespiller, der har kontraktudløb. 

Iver Fossum forlader AaB efter fire sæsoner, og nordmandens sidste kamp i AaB-trøjen blev lørdagens 1-0-nederlag til Silkeborg – et nederlag, der sender AaB ned i 1. division.

Derfor er det også med en trist følelse, at den 26-årige Iver Fossum takker af i AaB. 

– I går var uden tvivl den værste dag i mit fodboldliv. Det var og er ekstremt tungt, at vi efter en hård sæson alligevel ikke fik afgjort tingene til vores fordel.

– Den del fylder selvfølgelig det meste lige nu, ligesom det har været en skuffelse ikke at komme i Europa med AaB, hvor vi i fire sæsoner i træk har tabt en altafgørende kamp om dette – endda to gange efter straffesparkskonkurrence.

– Samlet set har jeg dog haft en god tid i AaB, hvor jeg har mødt en masse fine mennesker, og det er også den klub, jeg som seniorspiller har befundet mig længst i. Herudover er min søn født i Aalborg, så også af den grund har byen og klubben kæmpe betydning for min familie og jeg, og jeg ønsker alle i og omkring klubben alt det bedste fremover.

AaB’s sportsdirektør Ole Jan Kappmeier takker Iver Fossum for indsatsen. 

– Iver Fossum har i de seneste fire sæsoner været en vigtig figur for AaB, og vi vil gerne takke ham for hans loyale indsats for klubben.

– Vi har i et stykke tid været klar over, at vores veje skulle skilles nu, og vi ønsker Iver alt det bedste med sin karriere fremover, mens vi for vores vedkommende er i gang med trupplanlægningen for den kommende sæson, så vi står bedst muligt, siger Ole Kappmeier.

Med sine 137 kampe for klubben er Iver Fossum den udlænding, der har spillet flest kampe for AaB – kun overgået af Jacob Rinne, der nåede op på 168 kampe for nordjyderne. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Maxsø træner med i Brøndby

Begejstret for Jacob Neestrup

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FC København i intense transferforhandlinger