Profil stråler efter mareridt: Bedste i lang tid

Resultatet var ikke med Lyngby onsdag i Vejle, men kantspilleren Jonathan Amon spillede igen en fin kamp.



VEJLE (Tipsbladet): Der findes nogle få spillere, som selv mange af rivalernes fans under noget medgang, og en af dem er Lyngbys Jonathan Amon.

Den nu 25-årige amerikaner var en kort overgang en af de mest lovende teenagere, der nogensinde er set i Superligaen ved sit gennembrud i FC Nordsjælland.

Men lykken varede kort på grund af gentagne, meget alvorlige skader, og i sommeren sidste år valgte amerikaneren og Lyngby så at gå sammen.

Amon har spillet i størstedelen af Lyngbys kampe i sæsonen, og i de seneste seks runder er amerikaneren startet inde for Lyngby, der trods onsdagens nederlag har spillet sig på større afstand af nedrykningsstregen og selv kan afgøre Superliga-skæbnen.

Og foruden onsdagens resultat er Jonathan Amon godt tilfreds med, at fodboldlivet nu begynder at handle om andet og mere end skader.

– Jeg har det godt. Det her er det bedste, jeg har følt mig i lang tid, efter at have mange skader i fortiden. Det føles rart at være tilbage på holdet og at kunne spille flere minutter og hjælpe holdet til sejre og gode resultater. Jeg har det virkelig godt, siger Jonathan Amon.

– Jeg tager det først og fremmest bare en uge af gangen. Jeg har store drømme, men først og fremmest er det bare fedt at spille fodbold. Jeg havde virkelig savnet det efter at have været ude lang tid, så nu er mit primære fokus bare at blive en smule bedre hver eneste dag. Det er egentlig ikke så kompliceret, siger Jonathan Amon, der har haft god gavn af David Nielsen som cheftræner, siden han kom til i begyndelsen af marts.

– David kommer med en anden type energi. Alle vil gerne spille og kæmpe for ham, han er en rigtig god træner og motivator. Han har en evne til at få de sidste procenter ud af os alle sammen, og jeg synes, det har været en stor hjælp for os.

– Han har taget et par snakke med mig om at få mig tilbage på det niveau, jeg var på, og til at blive endnu bedre. Vi har talt om, hvordan jeg skal forbedre mig, hvad jeg konkret kan gøre på banen. Men det er ikke bare mig, han er god til at tage fat i alle, han har store evner i de der en-til-en-snakke, siger Jonathan Amon.

Jonathan Amon har kontraktudløb efter denne sæson. Lyngby har kampe mod Viborg og Hvidovre i de to sidste runder og overlever med en sejr i den ene af de kampe, med mindre OB gør rent bord i de sidste tre runder.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

‘Derfra moser vi dem’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Danske stjerner kan være fortid

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Riemer melder stjerne klar

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘FC København var en mulighed’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?