Profil stråler efter mareridt: Bedste i lang tid

Resultatet var ikke med Lyngby onsdag i Vejle, men kantspilleren Jonathan Amon spillede igen en fin kamp.



VEJLE (Tipsbladet): Der findes nogle få spillere, som selv mange af rivalernes fans under noget medgang, og en af dem er Lyngbys Jonathan Amon.

Den nu 25-årige amerikaner var en kort overgang en af de mest lovende teenagere, der nogensinde er set i Superligaen ved sit gennembrud i FC Nordsjælland.

Men lykken varede kort på grund af gentagne, meget alvorlige skader, og i sommeren sidste år valgte amerikaneren og Lyngby så at gå sammen.

Amon har spillet i størstedelen af Lyngbys kampe i sæsonen, og i de seneste seks runder er amerikaneren startet inde for Lyngby, der trods onsdagens nederlag har spillet sig på større afstand af nedrykningsstregen og selv kan afgøre Superliga-skæbnen.

Og foruden onsdagens resultat er Jonathan Amon godt tilfreds med, at fodboldlivet nu begynder at handle om andet og mere end skader.

– Jeg har det godt. Det her er det bedste, jeg har følt mig i lang tid, efter at have mange skader i fortiden. Det føles rart at være tilbage på holdet og at kunne spille flere minutter og hjælpe holdet til sejre og gode resultater. Jeg har det virkelig godt, siger Jonathan Amon.

– Jeg tager det først og fremmest bare en uge af gangen. Jeg har store drømme, men først og fremmest er det bare fedt at spille fodbold. Jeg havde virkelig savnet det efter at have været ude lang tid, så nu er mit primære fokus bare at blive en smule bedre hver eneste dag. Det er egentlig ikke så kompliceret, siger Jonathan Amon, der har haft god gavn af David Nielsen som cheftræner, siden han kom til i begyndelsen af marts.

– David kommer med en anden type energi. Alle vil gerne spille og kæmpe for ham, han er en rigtig god træner og motivator. Han har en evne til at få de sidste procenter ud af os alle sammen, og jeg synes, det har været en stor hjælp for os.

– Han har taget et par snakke med mig om at få mig tilbage på det niveau, jeg var på, og til at blive endnu bedre. Vi har talt om, hvordan jeg skal forbedre mig, hvad jeg konkret kan gøre på banen. Men det er ikke bare mig, han er god til at tage fat i alle, han har store evner i de der en-til-en-snakke, siger Jonathan Amon.

Jonathan Amon har kontraktudløb efter denne sæson. Lyngby har kampe mod Viborg og Hvidovre i de to sidste runder og overlever med en sejr i den ene af de kampe, med mindre OB gør rent bord i de sidste tre runder.





Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Sænker prisen mod Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Fem bud på David Nielsens afløser

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

10 spillere nægtet indrejse til USA

AGF tager pis på FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

– Så kan jeg blive rigtig sur!

LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil

FC København skriver kontrakt med juvel

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool