VEJLE (Tipsbladet): Der findes nogle få spillere, som selv mange af rivalernes fans under noget medgang, og en af dem er Lyngbys Jonathan Amon.
Den nu 25-årige amerikaner var en kort overgang en af de mest lovende teenagere, der nogensinde er set i Superligaen ved sit gennembrud i FC Nordsjælland.
Men lykken varede kort på grund af gentagne, meget alvorlige skader, og i sommeren sidste år valgte amerikaneren og Lyngby så at gå sammen.
Amon har spillet i størstedelen af Lyngbys kampe i sæsonen, og i de seneste seks runder er amerikaneren startet inde for Lyngby, der trods onsdagens nederlag har spillet sig på større afstand af nedrykningsstregen og selv kan afgøre Superliga-skæbnen.
Og foruden onsdagens resultat er Jonathan Amon godt tilfreds med, at fodboldlivet nu begynder at handle om andet og mere end skader.
– Jeg har det godt. Det her er det bedste, jeg har følt mig i lang tid, efter at have mange skader i fortiden. Det føles rart at være tilbage på holdet og at kunne spille flere minutter og hjælpe holdet til sejre og gode resultater. Jeg har det virkelig godt, siger Jonathan Amon.
– Jeg tager det først og fremmest bare en uge af gangen. Jeg har store drømme, men først og fremmest er det bare fedt at spille fodbold. Jeg havde virkelig savnet det efter at have været ude lang tid, så nu er mit primære fokus bare at blive en smule bedre hver eneste dag. Det er egentlig ikke så kompliceret, siger Jonathan Amon, der har haft god gavn af David Nielsen som cheftræner, siden han kom til i begyndelsen af marts.
– David kommer med en anden type energi. Alle vil gerne spille og kæmpe for ham, han er en rigtig god træner og motivator. Han har en evne til at få de sidste procenter ud af os alle sammen, og jeg synes, det har været en stor hjælp for os.
– Han har taget et par snakke med mig om at få mig tilbage på det niveau, jeg var på, og til at blive endnu bedre. Vi har talt om, hvordan jeg skal forbedre mig, hvad jeg konkret kan gøre på banen. Men det er ikke bare mig, han er god til at tage fat i alle, han har store evner i de der en-til-en-snakke, siger Jonathan Amon.
Jonathan Amon har kontraktudløb efter denne sæson. Lyngby har kampe mod Viborg og Hvidovre i de to sidste runder og overlever med en sejr i den ene af de kampe, med mindre OB gør rent bord i de sidste tre runder.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT