Profil stråler efter mareridt: Bedste i lang tid

Resultatet var ikke med Lyngby onsdag i Vejle, men kantspilleren Jonathan Amon spillede igen en fin kamp.



VEJLE (Tipsbladet): Der findes nogle få spillere, som selv mange af rivalernes fans under noget medgang, og en af dem er Lyngbys Jonathan Amon.

Den nu 25-årige amerikaner var en kort overgang en af de mest lovende teenagere, der nogensinde er set i Superligaen ved sit gennembrud i FC Nordsjælland.

Men lykken varede kort på grund af gentagne, meget alvorlige skader, og i sommeren sidste år valgte amerikaneren og Lyngby så at gå sammen.

Amon har spillet i størstedelen af Lyngbys kampe i sæsonen, og i de seneste seks runder er amerikaneren startet inde for Lyngby, der trods onsdagens nederlag har spillet sig på større afstand af nedrykningsstregen og selv kan afgøre Superliga-skæbnen.

Og foruden onsdagens resultat er Jonathan Amon godt tilfreds med, at fodboldlivet nu begynder at handle om andet og mere end skader.

– Jeg har det godt. Det her er det bedste, jeg har følt mig i lang tid, efter at have mange skader i fortiden. Det føles rart at være tilbage på holdet og at kunne spille flere minutter og hjælpe holdet til sejre og gode resultater. Jeg har det virkelig godt, siger Jonathan Amon.

– Jeg tager det først og fremmest bare en uge af gangen. Jeg har store drømme, men først og fremmest er det bare fedt at spille fodbold. Jeg havde virkelig savnet det efter at have været ude lang tid, så nu er mit primære fokus bare at blive en smule bedre hver eneste dag. Det er egentlig ikke så kompliceret, siger Jonathan Amon, der har haft god gavn af David Nielsen som cheftræner, siden han kom til i begyndelsen af marts.

– David kommer med en anden type energi. Alle vil gerne spille og kæmpe for ham, han er en rigtig god træner og motivator. Han har en evne til at få de sidste procenter ud af os alle sammen, og jeg synes, det har været en stor hjælp for os.

– Han har taget et par snakke med mig om at få mig tilbage på det niveau, jeg var på, og til at blive endnu bedre. Vi har talt om, hvordan jeg skal forbedre mig, hvad jeg konkret kan gøre på banen. Men det er ikke bare mig, han er god til at tage fat i alle, han har store evner i de der en-til-en-snakke, siger Jonathan Amon.

Jonathan Amon har kontraktudløb efter denne sæson. Lyngby har kampe mod Viborg og Hvidovre i de to sidste runder og overlever med en sejr i den ene af de kampe, med mindre OB gør rent bord i de sidste tre runder.





LIVE

LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – FC Midtjylland

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bayern slår rekord i ny storsejr

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sønderjyske – Viborg FF

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Cooper gav hård og ærlig besked

Chelsea – Manchester City

AGF snubler i guldkampen

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen