Profil stråler efter mareridt: Bedste i lang tid

Resultatet var ikke med Lyngby onsdag i Vejle, men kantspilleren Jonathan Amon spillede igen en fin kamp.



VEJLE (Tipsbladet): Der findes nogle få spillere, som selv mange af rivalernes fans under noget medgang, og en af dem er Lyngbys Jonathan Amon.

Den nu 25-årige amerikaner var en kort overgang en af de mest lovende teenagere, der nogensinde er set i Superligaen ved sit gennembrud i FC Nordsjælland.

Men lykken varede kort på grund af gentagne, meget alvorlige skader, og i sommeren sidste år valgte amerikaneren og Lyngby så at gå sammen.

Amon har spillet i størstedelen af Lyngbys kampe i sæsonen, og i de seneste seks runder er amerikaneren startet inde for Lyngby, der trods onsdagens nederlag har spillet sig på større afstand af nedrykningsstregen og selv kan afgøre Superliga-skæbnen.

Og foruden onsdagens resultat er Jonathan Amon godt tilfreds med, at fodboldlivet nu begynder at handle om andet og mere end skader.

– Jeg har det godt. Det her er det bedste, jeg har følt mig i lang tid, efter at have mange skader i fortiden. Det føles rart at være tilbage på holdet og at kunne spille flere minutter og hjælpe holdet til sejre og gode resultater. Jeg har det virkelig godt, siger Jonathan Amon.

– Jeg tager det først og fremmest bare en uge af gangen. Jeg har store drømme, men først og fremmest er det bare fedt at spille fodbold. Jeg havde virkelig savnet det efter at have været ude lang tid, så nu er mit primære fokus bare at blive en smule bedre hver eneste dag. Det er egentlig ikke så kompliceret, siger Jonathan Amon, der har haft god gavn af David Nielsen som cheftræner, siden han kom til i begyndelsen af marts.

– David kommer med en anden type energi. Alle vil gerne spille og kæmpe for ham, han er en rigtig god træner og motivator. Han har en evne til at få de sidste procenter ud af os alle sammen, og jeg synes, det har været en stor hjælp for os.

– Han har taget et par snakke med mig om at få mig tilbage på det niveau, jeg var på, og til at blive endnu bedre. Vi har talt om, hvordan jeg skal forbedre mig, hvad jeg konkret kan gøre på banen. Men det er ikke bare mig, han er god til at tage fat i alle, han har store evner i de der en-til-en-snakke, siger Jonathan Amon.

Jonathan Amon har kontraktudløb efter denne sæson. Lyngby har kampe mod Viborg og Hvidovre i de to sidste runder og overlever med en sejr i den ene af de kampe, med mindre OB gør rent bord i de sidste tre runder.







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF snubler i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

– Går det galt, går det rigtig galt!

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!