For Randers FC’s Frederik Lauenborg er udekampene mod AGF sæsonens letteste at komme til. Han bor nemlig i Århus og kan cykle til Ceres Park, hvis han vil. Men til torsdagens pokalfinale tager han en times omvej.
Midtbanemotoren kører nemlig først til Randers for at støde til holdkammeraterne, og derefter rejser de sammen til Århus. Selv om det betyder unødig lang tid på motorvejen, tager Lauenborg gerne omvejen med.
– Vi prøver at gøre det lidt mere professionelt, lidt ligesom de udenlandske klubber. Så vi ankommer samlet. Det er også et signal at sende, at vi er der sammen som hold, siger Frederik Lauenborg til tipsbladet.dk.
Der venter spillerne fra Randers FC og SønderjyskE en stor dag, når årets pokalfinale spilles torsdag. For Frederik Lauenborg bliver det ekstra mindeværdigt. Han ikke alene bor i Århus, han er også født og opvokset i byen, som nu danner rammen om den største kamp i hans karriere.
Ironisk nok skal han spille kampen for Randers FC, som er lokalrivaler til Ceres Parks normale hjemmehold, AGF. Det var sågar også AGF, som Randers sendte ud i semifinalerne.
– Hvis jeg skulle vælge en by, som pokalfinalen skulle spille i, ville jeg helst have Randers, men ellers ville det være i Århus. Det er faktisk helt perfekt, at det er i Århus. Jeg har mange bekendte og venner i byen, og det er dejligt, de kan komme ud og se, siger Lauenborg.
– Jeg tror, jeg aldrig har fået så mange henvendelser om, hvorvidt jeg kunne skaffe billetter. Folk vil gerne ind og se sådan en fed kamp. Det, synes jeg bare, er megafedt. Det giver også lidt ekstra til mig.
Familien er der – hvis de vil
Restriktioner betyder, at stadionkapaciteten stadig er begrænset, men Frederik Lauenborg har sørget for, at hans nærmeste familie og kæreste kan komme ind.
– Jeg har hvert fald skaffet billetter, så nu må vi se, om de gider komme, griner han.
– Det vil betyde alt. Også det, at man har noget at snakke om og dele den once in a lifetime-oplevelse med dem, man holder mest af. Det vil gøre mig stolt og meget, meget glad.
Frederik Lauenborg har spillet hele sin seniorkarriere i Randers FC, fik debut for snart seks år siden, og i næste uge fylder han 24 år. Alligevel rundede han først sin kamp nummer 100 i april.
Det har han især nogle alvorlige skadesproblemer at takke for. Da det så allersortest ud, turde Lauenborg end ikke tro, at han nogensinde ville nå den milepæl. De strabadser har han ikke glemt.
– Med de skader, jeg har haft, og alt det, jeg har været igennem, bliver finalen helt klart den største begivenhed indtil videre. Man ved aldrig, om det kommer til at ske igen, siger han.
– Det er også bare noget, man kan putte sin rygsæk og have med hele livet og være utrolig stolt af. For at være helt ærlig har jeg svært ved at finde ord for det. Jeg glæder mig bare helt vildt.
Første pokalfinale live
Torsdagens pokalfinale er Randers FC’s tredje, mens forgængeren, Randers Freja, vandt tre pokaltitler. Klubben har altså stolte traditioner i turneringen, hvilket klubmanden Lauenborg er udmærket klar over.
– De to pokalfinaler, der har været i min levetid, er noget, man stadig taler om. Hvis man snakker med fans, er pokalturneringen noget, der betyder meget for dem, fortæller han.
– Folk tager af sted i så mange busser, og der er et fællesskab, der gør, at det er mere interessant at se fodbold med Randers FC. Det vil vi gerne have til at ske, og så er vi nødt til at komme i situationer, hvor vi kan tilbyde vores fans at komme med til de store begivenheder.
Randers FC vandt pokalfinalen over Esbjerg fB i 2006, og i 2013 fik EfB så revanche. Frederik Lauenborg må imidlertid erkende, at han ikke var i Parken for at de to finaler, så det er ikke et øjeblik for tidligt, at han får oplevet sin klub deltage i årets største kamp i dansk fodbold.
– Jeg har aldrig været inde at se en pokalfinale, så på den måde bliver det også spændende, at jeg nu skal spille en. Det skulle jo ske på et tidspunkt, at jeg fik en set, så det virker som det rigtige tidspunkt.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
