For Randers FC’s Frederik Lauenborg er udekampene mod AGF sæsonens letteste at komme til. Han bor nemlig i Århus og kan cykle til Ceres Park, hvis han vil. Men til torsdagens pokalfinale tager han en times omvej.
Midtbanemotoren kører nemlig først til Randers for at støde til holdkammeraterne, og derefter rejser de sammen til Århus. Selv om det betyder unødig lang tid på motorvejen, tager Lauenborg gerne omvejen med.
– Vi prøver at gøre det lidt mere professionelt, lidt ligesom de udenlandske klubber. Så vi ankommer samlet. Det er også et signal at sende, at vi er der sammen som hold, siger Frederik Lauenborg til tipsbladet.dk.
Der venter spillerne fra Randers FC og SønderjyskE en stor dag, når årets pokalfinale spilles torsdag. For Frederik Lauenborg bliver det ekstra mindeværdigt. Han ikke alene bor i Århus, han er også født og opvokset i byen, som nu danner rammen om den største kamp i hans karriere.
Ironisk nok skal han spille kampen for Randers FC, som er lokalrivaler til Ceres Parks normale hjemmehold, AGF. Det var sågar også AGF, som Randers sendte ud i semifinalerne.
– Hvis jeg skulle vælge en by, som pokalfinalen skulle spille i, ville jeg helst have Randers, men ellers ville det være i Århus. Det er faktisk helt perfekt, at det er i Århus. Jeg har mange bekendte og venner i byen, og det er dejligt, de kan komme ud og se, siger Lauenborg.
– Jeg tror, jeg aldrig har fået så mange henvendelser om, hvorvidt jeg kunne skaffe billetter. Folk vil gerne ind og se sådan en fed kamp. Det, synes jeg bare, er megafedt. Det giver også lidt ekstra til mig.
Familien er der – hvis de vil
Restriktioner betyder, at stadionkapaciteten stadig er begrænset, men Frederik Lauenborg har sørget for, at hans nærmeste familie og kæreste kan komme ind.
– Jeg har hvert fald skaffet billetter, så nu må vi se, om de gider komme, griner han.
– Det vil betyde alt. Også det, at man har noget at snakke om og dele den once in a lifetime-oplevelse med dem, man holder mest af. Det vil gøre mig stolt og meget, meget glad.
Frederik Lauenborg har spillet hele sin seniorkarriere i Randers FC, fik debut for snart seks år siden, og i næste uge fylder han 24 år. Alligevel rundede han først sin kamp nummer 100 i april.
Det har han især nogle alvorlige skadesproblemer at takke for. Da det så allersortest ud, turde Lauenborg end ikke tro, at han nogensinde ville nå den milepæl. De strabadser har han ikke glemt.
– Med de skader, jeg har haft, og alt det, jeg har været igennem, bliver finalen helt klart den største begivenhed indtil videre. Man ved aldrig, om det kommer til at ske igen, siger han.
– Det er også bare noget, man kan putte sin rygsæk og have med hele livet og være utrolig stolt af. For at være helt ærlig har jeg svært ved at finde ord for det. Jeg glæder mig bare helt vildt.
Første pokalfinale live
Torsdagens pokalfinale er Randers FC’s tredje, mens forgængeren, Randers Freja, vandt tre pokaltitler. Klubben har altså stolte traditioner i turneringen, hvilket klubmanden Lauenborg er udmærket klar over.
– De to pokalfinaler, der har været i min levetid, er noget, man stadig taler om. Hvis man snakker med fans, er pokalturneringen noget, der betyder meget for dem, fortæller han.
– Folk tager af sted i så mange busser, og der er et fællesskab, der gør, at det er mere interessant at se fodbold med Randers FC. Det vil vi gerne have til at ske, og så er vi nødt til at komme i situationer, hvor vi kan tilbyde vores fans at komme med til de store begivenheder.
Randers FC vandt pokalfinalen over Esbjerg fB i 2006, og i 2013 fik EfB så revanche. Frederik Lauenborg må imidlertid erkende, at han ikke var i Parken for at de to finaler, så det er ikke et øjeblik for tidligt, at han får oplevet sin klub deltage i årets største kamp i dansk fodbold.
– Jeg har aldrig været inde at se en pokalfinale, så på den måde bliver det også spændende, at jeg nu skal spille en. Det skulle jo ske på et tidspunkt, at jeg fik en set, så det virker som det rigtige tidspunkt.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
