Provstgaard klar til Italien: Siger ikke nej der

Vejle-spilleren Oliver Provstgaard åbner nu lidt op om fremtiden.



Vejle sikrede sig mandag eftermiddag en sæson mere i Superligaen, da de slog Hvidovre med 2-0. Det betyder, at OB ikke længere kan indhente dem, men det betyder dog ikke, at det er sikkert, at VB's Oliver Provstgaard skal spille i den bedste danske række i næste sæson.

I et interview med Viaplay efter sejren kom han ind på, at det kunne være den sidste hjemmekamp for ham i denne omgang.

– Jeg er meget rørt. Jeg elsker fansene, og jeg føler også, at de bakker mig op, selvom det går godt eller skidt. Folk i klubben har været henne ved mig i dag og sagt, at jeg skulle nyde det og sådan noget, fordi man ved aldrig, hvad der kommer til at ske. Lige siden jeg kom ind på stadion i dag, så har jeg nydt hvert et øjeblik, fortæller Provstgaard.

Desuden står det klart for ham, at han føler, at han er klar til at tage videre ud. Men det er ikke hvor som helst, han vil hen.

– På et personligt plan er jeg selv klar til at tage det næste skridt, men det skal være det rigtige skridt, fordi jeg er også bevidst om, at man kan havne i det store udland og ikke få så meget ud af det. Så det handler om at sidde og snakke med nogle, som kender en, og dem som virkelig betyder noget for mig. Så skal vi finde ud af det sammen, lyder det fra VB-forsvareren.

Senest har Bologna, der i næste sæson skal spille Champions League, været meldt interesseret i den blonde midterforsvarer, og selv mener han da også, at italiensk fodbold passer godt til ham.

– Ja, selvfølgelig. Jeg siger ikke nej tak til den mulighed, men jeg ved ikke noget om det, og lige nu har jeg holdt fokus på Vejle Boldklub og de her meget afgørende kampe. Men jeg tænker også, at det er meget oplagt at kigge på, hvad der skal ske nu, forklarer Provstgaard.

I kampen blev Oliver Provstgaard endvidere snydt for et mål, da han headede bolden i mål, men dommeren fløjtede for frispark, inden bolden gik i mål. Derfor kunne VAR ikke trække kendelsen tilbage.

– Jeg forventer stærkt en ramme sodavand eller øl i dagens anledning fra dommeren. Han kom over til mig i pausen og siger, at der nok skulle være dømt mål, men jeg kigger bare på ham og ryster på hovedet. Det kan jeg ikke bruge til så meget, fortæller Vejle-profilen, som fik at vide, at han kunne skubbe ved næste hjørnespark.

Sidste kamp for Vejle i denne sæson er mod Randers, hvor de stadig har mulighed for at tage syvendepladsen og den ekstra chance for at komme i Europa.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fransk klub overvejer Victor Bak

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Forventer rekord i Superliga-klub

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Derfor trækker FC København-transfer ud