Vejle sikrede sig mandag eftermiddag en sæson mere i Superligaen, da de slog Hvidovre med 2-0. Det betyder, at OB ikke længere kan indhente dem, men det betyder dog ikke, at det er sikkert, at VB's Oliver Provstgaard skal spille i den bedste danske række i næste sæson.
I et interview med Viaplay efter sejren kom han ind på, at det kunne være den sidste hjemmekamp for ham i denne omgang.
– Jeg er meget rørt. Jeg elsker fansene, og jeg føler også, at de bakker mig op, selvom det går godt eller skidt. Folk i klubben har været henne ved mig i dag og sagt, at jeg skulle nyde det og sådan noget, fordi man ved aldrig, hvad der kommer til at ske. Lige siden jeg kom ind på stadion i dag, så har jeg nydt hvert et øjeblik, fortæller Provstgaard.
Desuden står det klart for ham, at han føler, at han er klar til at tage videre ud. Men det er ikke hvor som helst, han vil hen.
– På et personligt plan er jeg selv klar til at tage det næste skridt, men det skal være det rigtige skridt, fordi jeg er også bevidst om, at man kan havne i det store udland og ikke få så meget ud af det. Så det handler om at sidde og snakke med nogle, som kender en, og dem som virkelig betyder noget for mig. Så skal vi finde ud af det sammen, lyder det fra VB-forsvareren.
Senest har Bologna, der i næste sæson skal spille Champions League, været meldt interesseret i den blonde midterforsvarer, og selv mener han da også, at italiensk fodbold passer godt til ham.
– Ja, selvfølgelig. Jeg siger ikke nej tak til den mulighed, men jeg ved ikke noget om det, og lige nu har jeg holdt fokus på Vejle Boldklub og de her meget afgørende kampe. Men jeg tænker også, at det er meget oplagt at kigge på, hvad der skal ske nu, forklarer Provstgaard.
I kampen blev Oliver Provstgaard endvidere snydt for et mål, da han headede bolden i mål, men dommeren fløjtede for frispark, inden bolden gik i mål. Derfor kunne VAR ikke trække kendelsen tilbage.
– Jeg forventer stærkt en ramme sodavand eller øl i dagens anledning fra dommeren. Han kom over til mig i pausen og siger, at der nok skulle være dømt mål, men jeg kigger bare på ham og ryster på hovedet. Det kan jeg ikke bruge til så meget, fortæller Vejle-profilen, som fik at vide, at han kunne skubbe ved næste hjørnespark.
Sidste kamp for Vejle i denne sæson er mod Randers, hvor de stadig har mulighed for at tage syvendepladsen og den ekstra chance for at komme i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
EKSKLUSIVT