Vejle sikrede sig mandag eftermiddag en sæson mere i Superligaen, da de slog Hvidovre med 2-0. Det betyder, at OB ikke længere kan indhente dem, men det betyder dog ikke, at det er sikkert, at VB's Oliver Provstgaard skal spille i den bedste danske række i næste sæson.
I et interview med Viaplay efter sejren kom han ind på, at det kunne være den sidste hjemmekamp for ham i denne omgang.
– Jeg er meget rørt. Jeg elsker fansene, og jeg føler også, at de bakker mig op, selvom det går godt eller skidt. Folk i klubben har været henne ved mig i dag og sagt, at jeg skulle nyde det og sådan noget, fordi man ved aldrig, hvad der kommer til at ske. Lige siden jeg kom ind på stadion i dag, så har jeg nydt hvert et øjeblik, fortæller Provstgaard.
Desuden står det klart for ham, at han føler, at han er klar til at tage videre ud. Men det er ikke hvor som helst, han vil hen.
– På et personligt plan er jeg selv klar til at tage det næste skridt, men det skal være det rigtige skridt, fordi jeg er også bevidst om, at man kan havne i det store udland og ikke få så meget ud af det. Så det handler om at sidde og snakke med nogle, som kender en, og dem som virkelig betyder noget for mig. Så skal vi finde ud af det sammen, lyder det fra VB-forsvareren.
Senest har Bologna, der i næste sæson skal spille Champions League, været meldt interesseret i den blonde midterforsvarer, og selv mener han da også, at italiensk fodbold passer godt til ham.
– Ja, selvfølgelig. Jeg siger ikke nej tak til den mulighed, men jeg ved ikke noget om det, og lige nu har jeg holdt fokus på Vejle Boldklub og de her meget afgørende kampe. Men jeg tænker også, at det er meget oplagt at kigge på, hvad der skal ske nu, forklarer Provstgaard.
I kampen blev Oliver Provstgaard endvidere snydt for et mål, da han headede bolden i mål, men dommeren fløjtede for frispark, inden bolden gik i mål. Derfor kunne VAR ikke trække kendelsen tilbage.
– Jeg forventer stærkt en ramme sodavand eller øl i dagens anledning fra dommeren. Han kom over til mig i pausen og siger, at der nok skulle være dømt mål, men jeg kigger bare på ham og ryster på hovedet. Det kan jeg ikke bruge til så meget, fortæller Vejle-profilen, som fik at vide, at han kunne skubbe ved næste hjørnespark.
Sidste kamp for Vejle i denne sæson er mod Randers, hvor de stadig har mulighed for at tage syvendepladsen og den ekstra chance for at komme i Europa.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
INTERVIEW