PSE-formand: Er en Parken-udvidelse en god idé?

Det står endnu ikke helt klart, hvad Parken Sport & Entertainment vil med fodboldstadionet, når det handler om en eventuel udvidelse.



Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København, har meldt ud, at der er planer om at splitte delene af selskabet op, så eksempelvis fodboldklubben bliver sit eget selskab.

Det bliver det med henblik på blandt andet at kunne hente ny kapital ind til særlige områder. Det fortæller Parken-bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i et interview med Berlingske.

Et af de områder kan være en udvidelse af stadionet fra de nuværende 38.000 til 50.000, som Københavns Kommune gerne vil have for at kunne tiltrække større internationale kampe til byen. Derudover har DBU planer om at flytte fra deres hovedkontor i Brøndby og ind på nationalstadionet.

Men for FCK’s vedkommende tygger man stadig på idéen, forklarer Agerholm.

– Vi skal bruge tiden på at finde ud af, om det er en god idé, at Parken bliver større. Hvis ulemperne overskygger fordelene, har vi et problem. siger Parken-formanden og fortsætter:

– Et stadion med 50.000 pladser vil måske kun være nødvendigt en seks-otte gange om året, og det er det, som gør casen besværlig ud fra et økonomisk perspektiv, lyder det fra Allan L. Agerholm.

Han peger endvidere på, at han endnu er i gang med at tale med blandt andet pensionskasser og fonde, som man kunne forestille sig kunne se sådan en investering som spændende.

Agerholm har desuden også planer om at forbedre maden til FCK’s kampe, som han beskriver som ‘ganske enkelt for dårlig’.

Endelige har bestyrelsesformanden for selskabet bag FCK været ude med mere om, hvad planerne med Parken er. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Frankrig – Marokko

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion