PSE-formand: Er en Parken-udvidelse en god idé?

Det står endnu ikke helt klart, hvad Parken Sport & Entertainment vil med fodboldstadionet, når det handler om en eventuel udvidelse.



Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København, har meldt ud, at der er planer om at splitte delene af selskabet op, så eksempelvis fodboldklubben bliver sit eget selskab.

Det bliver det med henblik på blandt andet at kunne hente ny kapital ind til særlige områder. Det fortæller Parken-bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i et interview med Berlingske.

Et af de områder kan være en udvidelse af stadionet fra de nuværende 38.000 til 50.000, som Københavns Kommune gerne vil have for at kunne tiltrække større internationale kampe til byen. Derudover har DBU planer om at flytte fra deres hovedkontor i Brøndby og ind på nationalstadionet.

Men for FCK’s vedkommende tygger man stadig på idéen, forklarer Agerholm.

– Vi skal bruge tiden på at finde ud af, om det er en god idé, at Parken bliver større. Hvis ulemperne overskygger fordelene, har vi et problem. siger Parken-formanden og fortsætter:

– Et stadion med 50.000 pladser vil måske kun være nødvendigt en seks-otte gange om året, og det er det, som gør casen besværlig ud fra et økonomisk perspektiv, lyder det fra Allan L. Agerholm.

Han peger endvidere på, at han endnu er i gang med at tale med blandt andet pensionskasser og fonde, som man kunne forestille sig kunne se sådan en investering som spændende.

Agerholm har desuden også planer om at forbedre maden til FCK’s kampe, som han beskriver som ‘ganske enkelt for dårlig’.

Endelige har bestyrelsesformanden for selskabet bag FCK været ude med mere om, hvad planerne med Parken er. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Østrig – Jordan

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Blæst bagover af 18-årig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF køber ham

Belgien – Egypten