Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København, har meldt ud, at der er planer om at splitte delene af selskabet op, så eksempelvis fodboldklubben bliver sit eget selskab.
Det bliver det med henblik på blandt andet at kunne hente ny kapital ind til særlige områder. Det fortæller Parken-bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i et interview med Berlingske.
Et af de områder kan være en udvidelse af stadionet fra de nuværende 38.000 til 50.000, som Københavns Kommune gerne vil have for at kunne tiltrække større internationale kampe til byen. Derudover har DBU planer om at flytte fra deres hovedkontor i Brøndby og ind på nationalstadionet.
Men for FCK’s vedkommende tygger man stadig på idéen, forklarer Agerholm.
– Vi skal bruge tiden på at finde ud af, om det er en god idé, at Parken bliver større. Hvis ulemperne overskygger fordelene, har vi et problem. siger Parken-formanden og fortsætter:
– Et stadion med 50.000 pladser vil måske kun være nødvendigt en seks-otte gange om året, og det er det, som gør casen besværlig ud fra et økonomisk perspektiv, lyder det fra Allan L. Agerholm.
Han peger endvidere på, at han endnu er i gang med at tale med blandt andet pensionskasser og fonde, som man kunne forestille sig kunne se sådan en investering som spændende.
Agerholm har desuden også planer om at forbedre maden til FCK’s kampe, som han beskriver som ‘ganske enkelt for dårlig’.
Endelige har bestyrelsesformanden for selskabet bag FCK været ude med mere om, hvad planerne med Parken er. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
