PSE-formand: Er en Parken-udvidelse en god idé?

Det står endnu ikke helt klart, hvad Parken Sport & Entertainment vil med fodboldstadionet, når det handler om en eventuel udvidelse.



Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FC København, har meldt ud, at der er planer om at splitte delene af selskabet op, så eksempelvis fodboldklubben bliver sit eget selskab.

Det bliver det med henblik på blandt andet at kunne hente ny kapital ind til særlige områder. Det fortæller Parken-bestyrelsesformand Allan L. Agerholm i et interview med Berlingske.

Et af de områder kan være en udvidelse af stadionet fra de nuværende 38.000 til 50.000, som Københavns Kommune gerne vil have for at kunne tiltrække større internationale kampe til byen. Derudover har DBU planer om at flytte fra deres hovedkontor i Brøndby og ind på nationalstadionet.

Men for FCK’s vedkommende tygger man stadig på idéen, forklarer Agerholm.

– Vi skal bruge tiden på at finde ud af, om det er en god idé, at Parken bliver større. Hvis ulemperne overskygger fordelene, har vi et problem. siger Parken-formanden og fortsætter:

– Et stadion med 50.000 pladser vil måske kun være nødvendigt en seks-otte gange om året, og det er det, som gør casen besværlig ud fra et økonomisk perspektiv, lyder det fra Allan L. Agerholm.

Han peger endvidere på, at han endnu er i gang med at tale med blandt andet pensionskasser og fonde, som man kunne forestille sig kunne se sådan en investering som spændende.

Agerholm har desuden også planer om at forbedre maden til FCK’s kampe, som han beskriver som ‘ganske enkelt for dårlig’.

Endelige har bestyrelsesformanden for selskabet bag FCK været ude med mere om, hvad planerne med Parken er. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Mange i Premier League vil have Superliga-profil