Paris Saint-Germain var konstant et skridt efter Manchester City i onsdagens topopgør i Champions Leagues gruppe A.
Det endte med et nederlag på 1-2 for pariserne, som dog kan trøste sig med at være videre til ottendedelsfinalerne sammen med City.
Nu handler det om den sidste betydningsløse kamp i gruppen og derefter en lodtrækning, hvor PSG er sikker på at slutte som toer bag City.
– Det vigtigste er at gå videre. Nogle gange ender du som etter og skal møde et meget vanskeligt hold. Nogle bliver du toer og ender med at få en endnu bedre lodtrækning, siger PSG-anfører Marquinhos til Canal+.
I onsdagens kamp var City i kontrol i det meste af tiden. Men PSG kom foran 1-0 på et mål af Kylian Mbappé og kunne med lidt held og dygtighed havde scoret yderligere.
– City er et hold, som kontrollerer kampene og bruger banens fulde bredde. Vi forsøgte at forsvare os godt og have bolden så meget som muligt til trods for Citys høje pres.
– City er et meget kompakt hold. Vi havde et par chancer, men vi udnyttede dem ikke, og vi kunne have forsvaret os bedre ved begge deres mål, mener PSG-anføreren.
Holdkammeraten Presnel Kimpembe er enig med sin forsvarsmakker og mener, at der er noget at forbedre til de kommende kampe.
– Generelt spillede vi en god kamp. Vi manglede bare noget, når det kom til at afgøre kampen. Det betalte vi prisen for i en turnering som denne.
– Det er sørgeligt, at vi tabte. Men sådan er fodbold. Vi skal have analyseret denne kamp, så vi kan rette på det, der ikke gik så godt, siger Presnel Kimpembe til RMC Sport.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Paraguay – Australien
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
