Paris Saint-Germain var konstant et skridt efter Manchester City i onsdagens topopgør i Champions Leagues gruppe A.
Det endte med et nederlag på 1-2 for pariserne, som dog kan trøste sig med at være videre til ottendedelsfinalerne sammen med City.
Nu handler det om den sidste betydningsløse kamp i gruppen og derefter en lodtrækning, hvor PSG er sikker på at slutte som toer bag City.
– Det vigtigste er at gå videre. Nogle gange ender du som etter og skal møde et meget vanskeligt hold. Nogle bliver du toer og ender med at få en endnu bedre lodtrækning, siger PSG-anfører Marquinhos til Canal+.
I onsdagens kamp var City i kontrol i det meste af tiden. Men PSG kom foran 1-0 på et mål af Kylian Mbappé og kunne med lidt held og dygtighed havde scoret yderligere.
– City er et hold, som kontrollerer kampene og bruger banens fulde bredde. Vi forsøgte at forsvare os godt og have bolden så meget som muligt til trods for Citys høje pres.
– City er et meget kompakt hold. Vi havde et par chancer, men vi udnyttede dem ikke, og vi kunne have forsvaret os bedre ved begge deres mål, mener PSG-anføreren.
Holdkammeraten Presnel Kimpembe er enig med sin forsvarsmakker og mener, at der er noget at forbedre til de kommende kampe.
– Generelt spillede vi en god kamp. Vi manglede bare noget, når det kom til at afgøre kampen. Det betalte vi prisen for i en turnering som denne.
– Det er sørgeligt, at vi tabte. Men sådan er fodbold. Vi skal have analyseret denne kamp, så vi kan rette på det, der ikke gik så godt, siger Presnel Kimpembe til RMC Sport.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
