Det lykkedes ikke den schweiziske statsanklager at få dømt PSG-ejer Nasser Al-Khelaifi for korruption. Fodboldpræsidenten fra Qatar blev frikendt ved en domstol i Lausanne fredag.
Retten fandt det ikke bevist, at Al-Khelaifi i sin egenskab af formand for medieselskabet beIN Media havde bestukket topfolk i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) for at få tv-rettigheder til fodbold-VM.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Der var tale en om en ankesag anlagt af statsanklageren i Schweiz, da Al-Khelaifi også i første instans blev frikendt.
Sagen handlede om, at Al-Khelaifi under et møde tilbage i 2013 ville bestikke den tidligere Fifa-generalsekretær Jerome Valcke til at sikre, at rettighederne for VM i 2026 og 2030 endte på hænderne af beIN Media.
Ifølge anklageren skulle PSG-ejeren have lovet Valcke at købe en villa på Sardinien til 37 millioner kroner, som to år efter skulle overdrages til Valcke under bestemte forudsætninger.
Den tidligere franske Fifa-generalsekretær skulle til gengæld have lovet at gøre, "alt hvad der stod i hans magt", for at rettighederne endte hos Al-Khelaifis selskab.
Tv-rettighederne for de to VM-slutrunder endte året efter hos beIN Sports, men ifølge retten kan det altså ikke bevises, at det skete ved hjælp af bestikkelse.
Valcke blev af samme årsag frikendt i sagen. Han er dog dømt for noget lignende i en anden sag og er fortsat tiltalt i andre sager om bestikkelse i sin tid hos Fifa.
Han var generalsekretær under den tidligere skandaleombruste Fifa-præsident Sepp Blatter, indtil Fifa-skandalen begyndte at rulle efter en ransagning i 2015.
Blatter samt en lang række andre topfolk i forbundet er gennem de seneste år blevet dømt for forskellige kriminelle handlinger i tiden hos Fifa.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED