Den parisiske fodboldklub PSG's målmand Sergio Rico har på det sociale medie Instagram sendt en tak til sine fans, mens han arbejder på at komme sig over et spark fra en hest.
– Jeg arbejder stadig på at komme mig, men det bliver bedre dag for dag, skriver han i en instagramstory.
Sergio Rico sad i foråret på bænken for PSG, da klubben sikrede sig mesterskabet i den bedste franske fodbolddivision, Ligue 1.
Efter at det franske mesterskab blev sikret, rejste målmanden til El Rocio i det sydlige Spanien, hvor ulykken indtraf.
Ifølge den spanske avis Marca pådrog Sergio Rico sig en hjerneskade, da han blev sparket af hesten i nakkeregionen.
Efter ulykken blev han i helikopter fragtet til hospitalet Virgen del Rocio i Sevilla. Her fik han ifølge Marca intensiv behandling og var under konstant overvågning i tiden efter.
Ricos familie har siden forklaret, at hesten, der sparkede ham, var blevet umulig at kontrollere, da der kom en vogn trukket af æsler forbi.
– Jeg vil gerne takke hver eneste af de personer, som har vist og sendt mig deres medfølelse i disse vanskelige dage, skriver Sergio Rico.
– Jeg er utroligt taknemmelig, så endnu en gang tak til jer alle. Jeg håber, jeg snart ser jer igen.
Sergio Rico vandt to Europa League-titler med Sevilla, inden han skiftede på en lejeaftale til Fulham i Premier League i 2018.
Året efter blev han lejet ud til PSG, som i 2020 gjorde det til et permanent skifte. Sergio Rico blev udlejet til Mallorca i januar 2022, inden han vendte retur til PSG inden den igangværende sæson.
Sergio Rico har spillet 24 kampe for PSG, og han har opnået en enkelt landskamp for Spanien
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Voldsom kritik
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW