Den parisiske fodboldklub PSG's målmand Sergio Rico har på det sociale medie Instagram sendt en tak til sine fans, mens han arbejder på at komme sig over et spark fra en hest.
– Jeg arbejder stadig på at komme mig, men det bliver bedre dag for dag, skriver han i en instagramstory.
Sergio Rico sad i foråret på bænken for PSG, da klubben sikrede sig mesterskabet i den bedste franske fodbolddivision, Ligue 1.
Efter at det franske mesterskab blev sikret, rejste målmanden til El Rocio i det sydlige Spanien, hvor ulykken indtraf.
Ifølge den spanske avis Marca pådrog Sergio Rico sig en hjerneskade, da han blev sparket af hesten i nakkeregionen.
Efter ulykken blev han i helikopter fragtet til hospitalet Virgen del Rocio i Sevilla. Her fik han ifølge Marca intensiv behandling og var under konstant overvågning i tiden efter.
Ricos familie har siden forklaret, at hesten, der sparkede ham, var blevet umulig at kontrollere, da der kom en vogn trukket af æsler forbi.
– Jeg vil gerne takke hver eneste af de personer, som har vist og sendt mig deres medfølelse i disse vanskelige dage, skriver Sergio Rico.
– Jeg er utroligt taknemmelig, så endnu en gang tak til jer alle. Jeg håber, jeg snart ser jer igen.
Sergio Rico vandt to Europa League-titler med Sevilla, inden han skiftede på en lejeaftale til Fulham i Premier League i 2018.
Året efter blev han lejet ud til PSG, som i 2020 gjorde det til et permanent skifte. Sergio Rico blev udlejet til Mallorca i januar 2022, inden han vendte retur til PSG inden den igangværende sæson.
Sergio Rico har spillet 24 kampe for PSG, og han har opnået en enkelt landskamp for Spanien
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS