Den parisiske fodboldklub PSG's målmand Sergio Rico har på det sociale medie Instagram sendt en tak til sine fans, mens han arbejder på at komme sig over et spark fra en hest.
– Jeg arbejder stadig på at komme mig, men det bliver bedre dag for dag, skriver han i en instagramstory.
Sergio Rico sad i foråret på bænken for PSG, da klubben sikrede sig mesterskabet i den bedste franske fodbolddivision, Ligue 1.
Efter at det franske mesterskab blev sikret, rejste målmanden til El Rocio i det sydlige Spanien, hvor ulykken indtraf.
Ifølge den spanske avis Marca pådrog Sergio Rico sig en hjerneskade, da han blev sparket af hesten i nakkeregionen.
Efter ulykken blev han i helikopter fragtet til hospitalet Virgen del Rocio i Sevilla. Her fik han ifølge Marca intensiv behandling og var under konstant overvågning i tiden efter.
Ricos familie har siden forklaret, at hesten, der sparkede ham, var blevet umulig at kontrollere, da der kom en vogn trukket af æsler forbi.
– Jeg vil gerne takke hver eneste af de personer, som har vist og sendt mig deres medfølelse i disse vanskelige dage, skriver Sergio Rico.
– Jeg er utroligt taknemmelig, så endnu en gang tak til jer alle. Jeg håber, jeg snart ser jer igen.
Sergio Rico vandt to Europa League-titler med Sevilla, inden han skiftede på en lejeaftale til Fulham i Premier League i 2018.
Året efter blev han lejet ud til PSG, som i 2020 gjorde det til et permanent skifte. Sergio Rico blev udlejet til Mallorca i januar 2022, inden han vendte retur til PSG inden den igangværende sæson.
Sergio Rico har spillet 24 kampe for PSG, og han har opnået en enkelt landskamp for Spanien
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER