Blev sparket af hest: PSG-keeper takker for støtte

Sergio Rico takker sine fans for deres støtte, efter at han tidligere på året blev sparket af en hest.



Den parisiske fodboldklub PSG's målmand Sergio Rico har på det sociale medie Instagram sendt en tak til sine fans, mens han arbejder på at komme sig over et spark fra en hest.

– Jeg arbejder stadig på at komme mig, men det bliver bedre dag for dag, skriver han i en instagramstory.

Sergio Rico sad i foråret på bænken for PSG, da klubben sikrede sig mesterskabet i den bedste franske fodbolddivision, Ligue 1.

Efter at det franske mesterskab blev sikret, rejste målmanden til El Rocio i det sydlige Spanien, hvor ulykken indtraf.

Ifølge den spanske avis Marca pådrog Sergio Rico sig en hjerneskade, da han blev sparket af hesten i nakkeregionen.

Efter ulykken blev han i helikopter fragtet til hospitalet Virgen del Rocio i Sevilla. Her fik han ifølge Marca intensiv behandling og var under konstant overvågning i tiden efter.

Ricos familie har siden forklaret, at hesten, der sparkede ham, var blevet umulig at kontrollere, da der kom en vogn trukket af æsler forbi.

– Jeg vil gerne takke hver eneste af de personer, som har vist og sendt mig deres medfølelse i disse vanskelige dage, skriver Sergio Rico.

– Jeg er utroligt taknemmelig, så endnu en gang tak til jer alle. Jeg håber, jeg snart ser jer igen.

Sergio Rico vandt to Europa League-titler med Sevilla, inden han skiftede på en lejeaftale til Fulham i Premier League i 2018.

Året efter blev han lejet ud til PSG, som i 2020 gjorde det til et permanent skifte. Sergio Rico blev udlejet til Mallorca i januar 2022, inden han vendte retur til PSG inden den igangværende sæson.

Sergio Rico har spillet 24 kampe for PSG, og han har opnået en enkelt landskamp for Spanien

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’