Den parisiske fodboldklub PSG's målmand Sergio Rico har på det sociale medie Instagram sendt en tak til sine fans, mens han arbejder på at komme sig over et spark fra en hest.
– Jeg arbejder stadig på at komme mig, men det bliver bedre dag for dag, skriver han i en instagramstory.
Sergio Rico sad i foråret på bænken for PSG, da klubben sikrede sig mesterskabet i den bedste franske fodbolddivision, Ligue 1.
Efter at det franske mesterskab blev sikret, rejste målmanden til El Rocio i det sydlige Spanien, hvor ulykken indtraf.
Ifølge den spanske avis Marca pådrog Sergio Rico sig en hjerneskade, da han blev sparket af hesten i nakkeregionen.
Efter ulykken blev han i helikopter fragtet til hospitalet Virgen del Rocio i Sevilla. Her fik han ifølge Marca intensiv behandling og var under konstant overvågning i tiden efter.
Ricos familie har siden forklaret, at hesten, der sparkede ham, var blevet umulig at kontrollere, da der kom en vogn trukket af æsler forbi.
– Jeg vil gerne takke hver eneste af de personer, som har vist og sendt mig deres medfølelse i disse vanskelige dage, skriver Sergio Rico.
– Jeg er utroligt taknemmelig, så endnu en gang tak til jer alle. Jeg håber, jeg snart ser jer igen.
Sergio Rico vandt to Europa League-titler med Sevilla, inden han skiftede på en lejeaftale til Fulham i Premier League i 2018.
Året efter blev han lejet ud til PSG, som i 2020 gjorde det til et permanent skifte. Sergio Rico blev udlejet til Mallorca i januar 2022, inden han vendte retur til PSG inden den igangværende sæson.
Sergio Rico har spillet 24 kampe for PSG, og han har opnået en enkelt landskamp for Spanien
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Her er Tunesiens nye VM-træner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Iran og New Zealand deler
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER