Hævntørstige Leipzig fik PSG helt ned på jorden

RB Leipzig fik revanche for sidste sæsons semifinalenederlag til PSG ved at besejre franskmændene med 2-1.



Sidste sæsons Champions League-finalister fra Paris Saint-Germain er havnet i problemer i dette års udgave af turneringen.

Et 1-2-nederlag på udebane til RB Leipzig betyder, at den franske hovedstadsklub har tabt to af sine første tre kampe i gruppen.

Da de to hold mødtes i semifinalen i sidste sæson, vandt pariserne klart med 3-0. Nu fik Leipzig sin hævn.

Et PSG-hold uden skadede profiler som Neymar og Kylian Mbappé må dog græmme sig over at tage hjem fra Tyskland uden point.

Efter en tidlig føring havde franskmændene flere muligheder for at gøre det til 2-0. Blandt andet misbrugte man et straffespark, inden Leipzig sled sig tilbage i kampen med Yussuf Poulsen på banen i den sidste halve time.

PSG kom foran efter seks minutter, da den ombejlede Leipzig-stopper Dayot Upamecano mistede bolden, så Moise Kean kunne spille Angel Di Maria helt fri til scoring.

Upamecano havde i det hele taget en besværlig aften. Senere i halvlegen begik han straffespark, men fra 11-meter-pletten kiksede Di Maria i duellen med Peter Gulacsi i Leipzig-målet.

Gæsterne fik også to mål annulleret for offside, inden Leipzig pludselig slog igen med en lidt overraskende udligning. Fra kanten af straffesparksfeltet sparkede Christopher Nkunku bolden fladt i nettet bag Keylor Navas.

Mange chancer skabte tyskerne ikke, men de fik hjælp af gæsternes Presnel Kimpembe til at komme foran ti minutter efter pausen.

Kimpembe var uopmærksom og satte hånden på et ufarligt indlæg fra venstre. Dommeren pegede på pletten, og Emil Forsberg scorede sikkert til 2-1.

Da Idrissa Gueye 20 minutter før tid blev udvist efter at have modtaget sit andet gule kort, så det lyst ud for Leipzig.

Med en mand i overtal fik tyskerne mere ro over spillet, og det lykkedes at holde gæsterne væk fra de store muligheder i slutfasen.

Yussuf Poulsen fik muligheden for at lukke kampen i overtiden, men blev tacklet i skudøjeblikket, da han ellers var helt fri foran det franske mål.

Kort efter var samme Poulsen igen i fokus, da han blev nedlagt af Kimpembe, og så sluttede PSG med blot ni mand på banen.

Tidligere på dagen tabte Manchester United overraskende 1-2 til Basaksehir, så alle fire hold i gruppen er inde i billedet i kampen om de to øverste pladser i tabellen.

Her ligger Manchester United og RB Leipzig lige nu med seks point hver, mens de to øvrige hold begge har tre point.

/ritzau/







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

José Mourinho klarmelder dansker

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

– Det er en gigantisk fiasko

Chido Obi var ustyrlig

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

OB – FC Midtjylland

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia