Hævntørstige Leipzig fik PSG helt ned på jorden

RB Leipzig fik revanche for sidste sæsons semifinalenederlag til PSG ved at besejre franskmændene med 2-1.



Sidste sæsons Champions League-finalister fra Paris Saint-Germain er havnet i problemer i dette års udgave af turneringen.

Et 1-2-nederlag på udebane til RB Leipzig betyder, at den franske hovedstadsklub har tabt to af sine første tre kampe i gruppen.

Da de to hold mødtes i semifinalen i sidste sæson, vandt pariserne klart med 3-0. Nu fik Leipzig sin hævn.

Et PSG-hold uden skadede profiler som Neymar og Kylian Mbappé må dog græmme sig over at tage hjem fra Tyskland uden point.

Efter en tidlig føring havde franskmændene flere muligheder for at gøre det til 2-0. Blandt andet misbrugte man et straffespark, inden Leipzig sled sig tilbage i kampen med Yussuf Poulsen på banen i den sidste halve time.

PSG kom foran efter seks minutter, da den ombejlede Leipzig-stopper Dayot Upamecano mistede bolden, så Moise Kean kunne spille Angel Di Maria helt fri til scoring.

Upamecano havde i det hele taget en besværlig aften. Senere i halvlegen begik han straffespark, men fra 11-meter-pletten kiksede Di Maria i duellen med Peter Gulacsi i Leipzig-målet.

Gæsterne fik også to mål annulleret for offside, inden Leipzig pludselig slog igen med en lidt overraskende udligning. Fra kanten af straffesparksfeltet sparkede Christopher Nkunku bolden fladt i nettet bag Keylor Navas.

Mange chancer skabte tyskerne ikke, men de fik hjælp af gæsternes Presnel Kimpembe til at komme foran ti minutter efter pausen.

Kimpembe var uopmærksom og satte hånden på et ufarligt indlæg fra venstre. Dommeren pegede på pletten, og Emil Forsberg scorede sikkert til 2-1.

Da Idrissa Gueye 20 minutter før tid blev udvist efter at have modtaget sit andet gule kort, så det lyst ud for Leipzig.

Med en mand i overtal fik tyskerne mere ro over spillet, og det lykkedes at holde gæsterne væk fra de store muligheder i slutfasen.

Yussuf Poulsen fik muligheden for at lukke kampen i overtiden, men blev tacklet i skudøjeblikket, da han ellers var helt fri foran det franske mål.

Kort efter var samme Poulsen igen i fokus, da han blev nedlagt af Kimpembe, og så sluttede PSG med blot ni mand på banen.

Tidligere på dagen tabte Manchester United overraskende 1-2 til Basaksehir, så alle fire hold i gruppen er inde i billedet i kampen om de to øverste pladser i tabellen.

Her ligger Manchester United og RB Leipzig lige nu med seks point hver, mens de to øvrige hold begge har tre point.

/ritzau/





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Superliga-legende stråler som 41-årig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Sønderjyske slår FCM i sent drama

‘Tæt på ren elendighed’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Brøndby-spiller afviser

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Miserabelt i Manchester

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’