Sidste sæsons Champions League-finalister fra Paris Saint-Germain er havnet i problemer i dette års udgave af turneringen.
Et 1-2-nederlag på udebane til RB Leipzig betyder, at den franske hovedstadsklub har tabt to af sine første tre kampe i gruppen.
Da de to hold mødtes i semifinalen i sidste sæson, vandt pariserne klart med 3-0. Nu fik Leipzig sin hævn.
Et PSG-hold uden skadede profiler som Neymar og Kylian Mbappé må dog græmme sig over at tage hjem fra Tyskland uden point.
Efter en tidlig føring havde franskmændene flere muligheder for at gøre det til 2-0. Blandt andet misbrugte man et straffespark, inden Leipzig sled sig tilbage i kampen med Yussuf Poulsen på banen i den sidste halve time.
PSG kom foran efter seks minutter, da den ombejlede Leipzig-stopper Dayot Upamecano mistede bolden, så Moise Kean kunne spille Angel Di Maria helt fri til scoring.
Upamecano havde i det hele taget en besværlig aften. Senere i halvlegen begik han straffespark, men fra 11-meter-pletten kiksede Di Maria i duellen med Peter Gulacsi i Leipzig-målet.
Gæsterne fik også to mål annulleret for offside, inden Leipzig pludselig slog igen med en lidt overraskende udligning. Fra kanten af straffesparksfeltet sparkede Christopher Nkunku bolden fladt i nettet bag Keylor Navas.
Mange chancer skabte tyskerne ikke, men de fik hjælp af gæsternes Presnel Kimpembe til at komme foran ti minutter efter pausen.
Kimpembe var uopmærksom og satte hånden på et ufarligt indlæg fra venstre. Dommeren pegede på pletten, og Emil Forsberg scorede sikkert til 2-1.
Da Idrissa Gueye 20 minutter før tid blev udvist efter at have modtaget sit andet gule kort, så det lyst ud for Leipzig.
Med en mand i overtal fik tyskerne mere ro over spillet, og det lykkedes at holde gæsterne væk fra de store muligheder i slutfasen.
Yussuf Poulsen fik muligheden for at lukke kampen i overtiden, men blev tacklet i skudøjeblikket, da han ellers var helt fri foran det franske mål.
Kort efter var samme Poulsen igen i fokus, da han blev nedlagt af Kimpembe, og så sluttede PSG med blot ni mand på banen.
Tidligere på dagen tabte Manchester United overraskende 1-2 til Basaksehir, så alle fire hold i gruppen er inde i billedet i kampen om de to øverste pladser i tabellen.
Her ligger Manchester United og RB Leipzig lige nu med seks point hver, mens de to øvrige hold begge har tre point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
Alexander Lind blæst bagover
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
