Sidste sæsons Champions League-finalister fra Paris Saint-Germain er havnet i problemer i dette års udgave af turneringen.
Et 1-2-nederlag på udebane til RB Leipzig betyder, at den franske hovedstadsklub har tabt to af sine første tre kampe i gruppen.
Da de to hold mødtes i semifinalen i sidste sæson, vandt pariserne klart med 3-0. Nu fik Leipzig sin hævn.
Et PSG-hold uden skadede profiler som Neymar og Kylian Mbappé må dog græmme sig over at tage hjem fra Tyskland uden point.
Efter en tidlig føring havde franskmændene flere muligheder for at gøre det til 2-0. Blandt andet misbrugte man et straffespark, inden Leipzig sled sig tilbage i kampen med Yussuf Poulsen på banen i den sidste halve time.
PSG kom foran efter seks minutter, da den ombejlede Leipzig-stopper Dayot Upamecano mistede bolden, så Moise Kean kunne spille Angel Di Maria helt fri til scoring.
Upamecano havde i det hele taget en besværlig aften. Senere i halvlegen begik han straffespark, men fra 11-meter-pletten kiksede Di Maria i duellen med Peter Gulacsi i Leipzig-målet.
Gæsterne fik også to mål annulleret for offside, inden Leipzig pludselig slog igen med en lidt overraskende udligning. Fra kanten af straffesparksfeltet sparkede Christopher Nkunku bolden fladt i nettet bag Keylor Navas.
Mange chancer skabte tyskerne ikke, men de fik hjælp af gæsternes Presnel Kimpembe til at komme foran ti minutter efter pausen.
Kimpembe var uopmærksom og satte hånden på et ufarligt indlæg fra venstre. Dommeren pegede på pletten, og Emil Forsberg scorede sikkert til 2-1.
Da Idrissa Gueye 20 minutter før tid blev udvist efter at have modtaget sit andet gule kort, så det lyst ud for Leipzig.
Med en mand i overtal fik tyskerne mere ro over spillet, og det lykkedes at holde gæsterne væk fra de store muligheder i slutfasen.
Yussuf Poulsen fik muligheden for at lukke kampen i overtiden, men blev tacklet i skudøjeblikket, da han ellers var helt fri foran det franske mål.
Kort efter var samme Poulsen igen i fokus, da han blev nedlagt af Kimpembe, og så sluttede PSG med blot ni mand på banen.
Tidligere på dagen tabte Manchester United overraskende 1-2 til Basaksehir, så alle fire hold i gruppen er inde i billedet i kampen om de to øverste pladser i tabellen.
Her ligger Manchester United og RB Leipzig lige nu med seks point hver, mens de to øvrige hold begge har tre point.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW
