PSG-spiller i hård kritik af piratliga

Ander Herrera stiller sig som den første spiller frem og kritiserer 12 klubbers planer om en privat liga.



Den spanske fodboldspiller Ander Herrera, som tørner ud for franske Paris Saint-Germain, er forfærdet over udsigten til en privat liga for en lukket gruppe af klubber.

Det skriver han på Twitter.

Han er dermed den første spiller fra en af Europas topklubber, der stiller sig frem og sætter ord på sine holdninger til udbryderligaen Super League.

– Jeg forelskede mig i fodbold, i fansenes fodbold og i drømmen om at se min hjerteklub konkurrere mod de allerbedste.

– Hvis denne europæiske superliga bliver til noget, så er de drømme ovre, skriver Ander Herrera med henvisning til, at ligaen er lukket land for de mindre europæiske klubber.

Han skriver, at fansenes illusioner, om at lige netop deres klub kan komme langt i europæisk fodbold, brister, hvis Super League bliver en realitet.

Super League er tænkt som et alternativ til Champions League – men altså kun for en lukket gruppe af klubber.

De 12 hold, der står bag planerne om Super League, kommer fra Italien, England og Spanien. De franske og tyske klubber har indtil videre afvist at være med.

Ander Herrera spiller i en fransk klub og bakker dermed op om sin arbejdsgivers holdning til sagen.

– Jeg elsker fodbold, og jeg kan ikke bare holde min mund i forhold til det her, skriver Ander Herrera.

– Jeg tror på en forbedret Champions League og ikke på, at de rige stjæler det, som folket har skabt, hvilket er intet mindre end den smukkeste sport på planeten, skriver han.

Netop en reformeret Champions League-turnering arbejder Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i øjeblikket på.

Det forventes, at der meldes noget ud om den sag i løbet af mandagen. Forbundets eksekutivkomité er således samlet for at vedtage ændringerne.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt