PSG-spiller i hård kritik af piratliga

Ander Herrera stiller sig som den første spiller frem og kritiserer 12 klubbers planer om en privat liga.



Den spanske fodboldspiller Ander Herrera, som tørner ud for franske Paris Saint-Germain, er forfærdet over udsigten til en privat liga for en lukket gruppe af klubber.

Det skriver han på Twitter.

Han er dermed den første spiller fra en af Europas topklubber, der stiller sig frem og sætter ord på sine holdninger til udbryderligaen Super League.

– Jeg forelskede mig i fodbold, i fansenes fodbold og i drømmen om at se min hjerteklub konkurrere mod de allerbedste.

– Hvis denne europæiske superliga bliver til noget, så er de drømme ovre, skriver Ander Herrera med henvisning til, at ligaen er lukket land for de mindre europæiske klubber.

Han skriver, at fansenes illusioner, om at lige netop deres klub kan komme langt i europæisk fodbold, brister, hvis Super League bliver en realitet.

Super League er tænkt som et alternativ til Champions League – men altså kun for en lukket gruppe af klubber.

De 12 hold, der står bag planerne om Super League, kommer fra Italien, England og Spanien. De franske og tyske klubber har indtil videre afvist at være med.

Ander Herrera spiller i en fransk klub og bakker dermed op om sin arbejdsgivers holdning til sagen.

– Jeg elsker fodbold, og jeg kan ikke bare holde min mund i forhold til det her, skriver Ander Herrera.

– Jeg tror på en forbedret Champions League og ikke på, at de rige stjæler det, som folket har skabt, hvilket er intet mindre end den smukkeste sport på planeten, skriver han.

Netop en reformeret Champions League-turnering arbejder Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i øjeblikket på.

Det forventes, at der meldes noget ud om den sag i løbet af mandagen. Forbundets eksekutivkomité er således samlet for at vedtage ændringerne.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Højlund slutter sæsonen med bravour

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Topboss sviner Barça til

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til