Den spanske fodboldspiller Ander Herrera, som tørner ud for franske Paris Saint-Germain, er forfærdet over udsigten til en privat liga for en lukket gruppe af klubber.
Det skriver han på Twitter.
Han er dermed den første spiller fra en af Europas topklubber, der stiller sig frem og sætter ord på sine holdninger til udbryderligaen Super League.
– Jeg forelskede mig i fodbold, i fansenes fodbold og i drømmen om at se min hjerteklub konkurrere mod de allerbedste.
– Hvis denne europæiske superliga bliver til noget, så er de drømme ovre, skriver Ander Herrera med henvisning til, at ligaen er lukket land for de mindre europæiske klubber.
Han skriver, at fansenes illusioner, om at lige netop deres klub kan komme langt i europæisk fodbold, brister, hvis Super League bliver en realitet.
Super League er tænkt som et alternativ til Champions League – men altså kun for en lukket gruppe af klubber.
De 12 hold, der står bag planerne om Super League, kommer fra Italien, England og Spanien. De franske og tyske klubber har indtil videre afvist at være med.
Ander Herrera spiller i en fransk klub og bakker dermed op om sin arbejdsgivers holdning til sagen.
– Jeg elsker fodbold, og jeg kan ikke bare holde min mund i forhold til det her, skriver Ander Herrera.
– Jeg tror på en forbedret Champions League og ikke på, at de rige stjæler det, som folket har skabt, hvilket er intet mindre end den smukkeste sport på planeten, skriver han.
Netop en reformeret Champions League-turnering arbejder Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i øjeblikket på.
Det forventes, at der meldes noget ud om den sag i løbet af mandagen. Forbundets eksekutivkomité er således samlet for at vedtage ændringerne.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
