PSG-spiller i hård kritik af piratliga

Ander Herrera stiller sig som den første spiller frem og kritiserer 12 klubbers planer om en privat liga.



Den spanske fodboldspiller Ander Herrera, som tørner ud for franske Paris Saint-Germain, er forfærdet over udsigten til en privat liga for en lukket gruppe af klubber.

Det skriver han på Twitter.

Han er dermed den første spiller fra en af Europas topklubber, der stiller sig frem og sætter ord på sine holdninger til udbryderligaen Super League.

– Jeg forelskede mig i fodbold, i fansenes fodbold og i drømmen om at se min hjerteklub konkurrere mod de allerbedste.

– Hvis denne europæiske superliga bliver til noget, så er de drømme ovre, skriver Ander Herrera med henvisning til, at ligaen er lukket land for de mindre europæiske klubber.

Han skriver, at fansenes illusioner, om at lige netop deres klub kan komme langt i europæisk fodbold, brister, hvis Super League bliver en realitet.

Super League er tænkt som et alternativ til Champions League – men altså kun for en lukket gruppe af klubber.

De 12 hold, der står bag planerne om Super League, kommer fra Italien, England og Spanien. De franske og tyske klubber har indtil videre afvist at være med.

Ander Herrera spiller i en fransk klub og bakker dermed op om sin arbejdsgivers holdning til sagen.

– Jeg elsker fodbold, og jeg kan ikke bare holde min mund i forhold til det her, skriver Ander Herrera.

– Jeg tror på en forbedret Champions League og ikke på, at de rige stjæler det, som folket har skabt, hvilket er intet mindre end den smukkeste sport på planeten, skriver han.

Netop en reformeret Champions League-turnering arbejder Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i øjeblikket på.

Det forventes, at der meldes noget ud om den sag i løbet af mandagen. Forbundets eksekutivkomité er således samlet for at vedtage ændringerne.

/ritzau/





Afsløring: FC København sælger Achouri




LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

Frankrig – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK