PSG-træner blæser til angreb i returkamp

Mauricio Pochettino tror stadig på Champions League-succes trods semifinalenederlag til Manchester City.



Paris Saint-Germain er nødt til at fastholde intensiteten i alle 90 minutter, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger om at gå videre til finalen i Champions League.

Det siger træner Mauricio Pochettino, efter at PSG onsdag aften tabte 1-2 til Manchester City i det første af holdenes to semifinaleopgør.

– Vi var det bedste hold i første halvleg, men så lukkede vi to mål ind, som vi normalt ikke vil lade gå ind.

– Problemet er, at vi ikke viste den samme energi med bolden i anden halvleg, som vi gjorde i første. Men vi tror på, at vi kan få vendt det her og gribe returopgøret an på den samme måde, som vi greb første halvleg an, siger Pochettino.

De to mandskaber mødes igen næste tirsdag i Manchester.

Her håber PSG-kaptajn Marquinhos, at holdet kan udvise en smule mere kølighed end i det første opgør, hvor det parisiske mandskab lukkede to mål ind og fik et rødt kort i løbet af et kvarter i anden halvleg.

– Nogle gange er du nødt til at tænke strategisk og intelligent. Vi lukkede to virkelig dumme mål ind, og det er de detaljer, som kommer til at gøre forskellen.

– Frem for alt må vi vise karakter. Vi er nødt til at have en vindende mentalitet og gøre alt, hvad der kræves for at gå videre. Vi er meget tæt på (finalen, red.), og nu er ikke tiden til at tvivle, siger brasilianeren.

Paris Saint-Germain kan trøste sig med, at holdet allerede har vundet flere svære udebaneopgør i dette års Champions League.

I ottendedelsfinalen besejrede holdet således Barcelona 4-1 i Spanien, mens klubben også vandt 3-2 ude over Bayern München i kvartfinalen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Landsholdet annoncerer to testkampe

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Martin Jørgensen lander nyt job

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Voldsom straf efter vanvidsaktion