PSG-træner blæser til angreb i returkamp

Mauricio Pochettino tror stadig på Champions League-succes trods semifinalenederlag til Manchester City.



Paris Saint-Germain er nødt til at fastholde intensiteten i alle 90 minutter, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger om at gå videre til finalen i Champions League.

Det siger træner Mauricio Pochettino, efter at PSG onsdag aften tabte 1-2 til Manchester City i det første af holdenes to semifinaleopgør.

– Vi var det bedste hold i første halvleg, men så lukkede vi to mål ind, som vi normalt ikke vil lade gå ind.

– Problemet er, at vi ikke viste den samme energi med bolden i anden halvleg, som vi gjorde i første. Men vi tror på, at vi kan få vendt det her og gribe returopgøret an på den samme måde, som vi greb første halvleg an, siger Pochettino.

De to mandskaber mødes igen næste tirsdag i Manchester.

Her håber PSG-kaptajn Marquinhos, at holdet kan udvise en smule mere kølighed end i det første opgør, hvor det parisiske mandskab lukkede to mål ind og fik et rødt kort i løbet af et kvarter i anden halvleg.

– Nogle gange er du nødt til at tænke strategisk og intelligent. Vi lukkede to virkelig dumme mål ind, og det er de detaljer, som kommer til at gøre forskellen.

– Frem for alt må vi vise karakter. Vi er nødt til at have en vindende mentalitet og gøre alt, hvad der kræves for at gå videre. Vi er meget tæt på (finalen, red.), og nu er ikke tiden til at tvivle, siger brasilianeren.

Paris Saint-Germain kan trøste sig med, at holdet allerede har vundet flere svære udebaneopgør i dette års Champions League.

I ottendedelsfinalen besejrede holdet således Barcelona 4-1 i Spanien, mens klubben også vandt 3-2 ude over Bayern München i kvartfinalen.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Dansker scorer mod Barcelona

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Thomasberg vinder i sin OB-debut