PSG-træner blæser til angreb i returkamp

Mauricio Pochettino tror stadig på Champions League-succes trods semifinalenederlag til Manchester City.



Paris Saint-Germain er nødt til at fastholde intensiteten i alle 90 minutter, hvis holdet skal gøre sig forhåbninger om at gå videre til finalen i Champions League.

Det siger træner Mauricio Pochettino, efter at PSG onsdag aften tabte 1-2 til Manchester City i det første af holdenes to semifinaleopgør.

– Vi var det bedste hold i første halvleg, men så lukkede vi to mål ind, som vi normalt ikke vil lade gå ind.

– Problemet er, at vi ikke viste den samme energi med bolden i anden halvleg, som vi gjorde i første. Men vi tror på, at vi kan få vendt det her og gribe returopgøret an på den samme måde, som vi greb første halvleg an, siger Pochettino.

De to mandskaber mødes igen næste tirsdag i Manchester.

Her håber PSG-kaptajn Marquinhos, at holdet kan udvise en smule mere kølighed end i det første opgør, hvor det parisiske mandskab lukkede to mål ind og fik et rødt kort i løbet af et kvarter i anden halvleg.

– Nogle gange er du nødt til at tænke strategisk og intelligent. Vi lukkede to virkelig dumme mål ind, og det er de detaljer, som kommer til at gøre forskellen.

– Frem for alt må vi vise karakter. Vi er nødt til at have en vindende mentalitet og gøre alt, hvad der kræves for at gå videre. Vi er meget tæt på (finalen, red.), og nu er ikke tiden til at tvivle, siger brasilianeren.

Paris Saint-Germain kan trøste sig med, at holdet allerede har vundet flere svære udebaneopgør i dette års Champions League.

I ottendedelsfinalen besejrede holdet således Barcelona 4-1 i Spanien, mens klubben også vandt 3-2 ude over Bayern München i kvartfinalen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Usikker på Chido Obi-transfer

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Officielt: FCM henter landsholdsspiller