PSV-spiller skifter til AaB: Allerhøjeste niveau

AaB har tirsdag præsenteret den hollandske midtbanespiller Mylian Jimenez som ny spiller. Han kommer til klubben fra Jong PSV. Tipsbladet afslørede skiftet mandag.



AaB har hentet en fortstærkning til midtbanen. 

Den nordjyske klub skriver nemlig på sin hjemmeside, at klubben har sikret sig Mylian Jimenez, der kommer til klubben fra Jong PSV. 

Tipsbladet afslørede skiftet mandag. 

Den nye AaB-spiller er glad for, at han nu skal tørne ud for Superliga-klubben.

– Jeg er rigtig, rigtig glad for at komme til AaB, og jeg glæder mig meget til at repræsentere klubben og spille foran fansene på det flotte stadion i Aalborg. Men lige nu ser jeg i første omgang frem til at møde holdkammeraterne, komme ud på træningsbanen og præstere.

– Efter mange år i PSV var jeg klar til at prøve noget nyt, og her passede AaB perfekt til mig. Det er en klub, der spiller på højeste niveau i en god fodboldnation i Europa, og samtidig har jeg fået et godt indtryk af AaB som en hjertevarm klub i en dejlig by. Så kan man ikke bede om mere, lyder det fra Mylian Jimenez.

– Jeg håber, at vi som hold sammen kan levere en god sæson, vinde så mange kampe som muligt og begejstre fansene. Det vil jeg i hvert fald gøre mit for at bidrage til, og med mine colombianske rødder har jeg fået en masse energi, passion og vilje, som jeg vil bringe ind på banen for at hjælpe holdet bedst muligt, siger Mylian Jimenez.

Sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller, at den 21-årige hollænder er yderst interessant.

– Mylian Jimenez er en spiller, vi har fulgt i adskillige måneder, og vi er glade for, at det er lykkedes at hente ham til AaB.

– Mylian er en teknisk dygtig spiller med en god venstrefod, som mestrer både de korte og de lange pasninger, og i det hele taget er han meget komfortabel på bolden, fortæller Ole Jan Kappmeier.

– Samtidig er et meget aggressivt presspil en del af hans repertoire, og han dækker med sine kompetencer et stort område på banen, hvor han kan blive en gevinst for os både på sekser- og otterpositionen, siger Ole Jan Kappmeier.

Jimenez har skrevet under på en treårig aftale. 

Han står noteret for 56 offifcielle kampe i den næstbedste hollandske række.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

De er tilbage i Premier League

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Cristiano Ronaldo i optur