PSV-spiller skifter til AaB: Allerhøjeste niveau

AaB har tirsdag præsenteret den hollandske midtbanespiller Mylian Jimenez som ny spiller. Han kommer til klubben fra Jong PSV. Tipsbladet afslørede skiftet mandag.



AaB har hentet en fortstærkning til midtbanen. 

Den nordjyske klub skriver nemlig på sin hjemmeside, at klubben har sikret sig Mylian Jimenez, der kommer til klubben fra Jong PSV. 

Tipsbladet afslørede skiftet mandag. 

Den nye AaB-spiller er glad for, at han nu skal tørne ud for Superliga-klubben.

– Jeg er rigtig, rigtig glad for at komme til AaB, og jeg glæder mig meget til at repræsentere klubben og spille foran fansene på det flotte stadion i Aalborg. Men lige nu ser jeg i første omgang frem til at møde holdkammeraterne, komme ud på træningsbanen og præstere.

– Efter mange år i PSV var jeg klar til at prøve noget nyt, og her passede AaB perfekt til mig. Det er en klub, der spiller på højeste niveau i en god fodboldnation i Europa, og samtidig har jeg fået et godt indtryk af AaB som en hjertevarm klub i en dejlig by. Så kan man ikke bede om mere, lyder det fra Mylian Jimenez.

– Jeg håber, at vi som hold sammen kan levere en god sæson, vinde så mange kampe som muligt og begejstre fansene. Det vil jeg i hvert fald gøre mit for at bidrage til, og med mine colombianske rødder har jeg fået en masse energi, passion og vilje, som jeg vil bringe ind på banen for at hjælpe holdet bedst muligt, siger Mylian Jimenez.

Sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller, at den 21-årige hollænder er yderst interessant.

– Mylian Jimenez er en spiller, vi har fulgt i adskillige måneder, og vi er glade for, at det er lykkedes at hente ham til AaB.

– Mylian er en teknisk dygtig spiller med en god venstrefod, som mestrer både de korte og de lange pasninger, og i det hele taget er han meget komfortabel på bolden, fortæller Ole Jan Kappmeier.

– Samtidig er et meget aggressivt presspil en del af hans repertoire, og han dækker med sine kompetencer et stort område på banen, hvor han kan blive en gevinst for os både på sekser- og otterpositionen, siger Ole Jan Kappmeier.

Jimenez har skrevet under på en treårig aftale. 

Han står noteret for 56 offifcielle kampe i den næstbedste hollandske række.






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Vildt transferrygte skydes ned

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Uventet skifte?

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Liverpool præsenterer succestræner

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser