PSV-spiller skifter til AaB: Allerhøjeste niveau

AaB har tirsdag præsenteret den hollandske midtbanespiller Mylian Jimenez som ny spiller. Han kommer til klubben fra Jong PSV. Tipsbladet afslørede skiftet mandag.



AaB har hentet en fortstærkning til midtbanen. 

Den nordjyske klub skriver nemlig på sin hjemmeside, at klubben har sikret sig Mylian Jimenez, der kommer til klubben fra Jong PSV. 

Tipsbladet afslørede skiftet mandag. 

Den nye AaB-spiller er glad for, at han nu skal tørne ud for Superliga-klubben.

– Jeg er rigtig, rigtig glad for at komme til AaB, og jeg glæder mig meget til at repræsentere klubben og spille foran fansene på det flotte stadion i Aalborg. Men lige nu ser jeg i første omgang frem til at møde holdkammeraterne, komme ud på træningsbanen og præstere.

– Efter mange år i PSV var jeg klar til at prøve noget nyt, og her passede AaB perfekt til mig. Det er en klub, der spiller på højeste niveau i en god fodboldnation i Europa, og samtidig har jeg fået et godt indtryk af AaB som en hjertevarm klub i en dejlig by. Så kan man ikke bede om mere, lyder det fra Mylian Jimenez.

– Jeg håber, at vi som hold sammen kan levere en god sæson, vinde så mange kampe som muligt og begejstre fansene. Det vil jeg i hvert fald gøre mit for at bidrage til, og med mine colombianske rødder har jeg fået en masse energi, passion og vilje, som jeg vil bringe ind på banen for at hjælpe holdet bedst muligt, siger Mylian Jimenez.

Sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller, at den 21-årige hollænder er yderst interessant.

– Mylian Jimenez er en spiller, vi har fulgt i adskillige måneder, og vi er glade for, at det er lykkedes at hente ham til AaB.

– Mylian er en teknisk dygtig spiller med en god venstrefod, som mestrer både de korte og de lange pasninger, og i det hele taget er han meget komfortabel på bolden, fortæller Ole Jan Kappmeier.

– Samtidig er et meget aggressivt presspil en del af hans repertoire, og han dækker med sine kompetencer et stort område på banen, hvor han kan blive en gevinst for os både på sekser- og otterpositionen, siger Ole Jan Kappmeier.

Jimenez har skrevet under på en treårig aftale. 

Han står noteret for 56 offifcielle kampe i den næstbedste hollandske række.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen