FC Midtjylland – Sønderjyske: 3-2 (1-2)
0-1 Lirim Qamili (4.)
1-1 Adam Buksa (15.)
1-2 Mads Agger (33.)
2-2 Edward Chilufya (56.)
3-2 Adam Gabriel (76.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
FC Midtjylland mødte slet ikke op til kampen i starten af opgøret. Sønderjyske var konstant farlig, og FC Midtjylland-forsvaret virkede shaky. Thomas Thomasberg havde også skiftet hele fem mand i forhold til senest. FC Midtjylland formåede dog at komme fint tilbage, og efter 15 minutter blev Sønderjyske trykket voldsomt tilbage. Adam Buksa viste igen sin store målnæse for FCM med en flot scoring. Efter chok-starten fik den forsvarende danske mester dog styr på tingene, eller det troede man. Mads Agger ville det dog anderledes og sendte Sønderjyske på sejrskurs. En stor streg i regningen for FC Midtjylland. Thomasberg skiftede blandt andet Aral Simsir ind i pausen, og det blev en kæmpe gevinst. FC Midtjylland fik nemlig reddet æren med to mål og en sejr. Hjemmeholdet var som forvandlet i anden halvleg, da Simsir kom i aktion.
Sønderjyske:
Sønderjyske fik en blændende start, da Lirim Qamili sendte chok-bølger igennem MCH Arena med sin scoring efter blot fire minutter. Udeholdet startede friskt, og det gav pote. Derefter blev det svært for det nye Superliga-hold. FC Midtjylland pressede mandskabet i bunden efterfølgende, men igen var udeholdet stærk og kom foran med 2-1. Thomas Nørgaard kan være rigtig godt tilfreds med første halvleg,, og han fik set, at Sønderjyske sagtens kan være med i Superligaen. Jakob Busk var dog ved at give en gave til Adam Buksa i anden halvleg, og FC Midtjylland formåede at vinde kampen efter en stærk anden halvleg.
Kampens værste:
FC Midtjyllands forsvar ved Sønderjyskes 0-1-mål så meget tungt ud, og Thomas Thomasberg må have haft dybe panderynker i forbindelse med 0-1-målet. Det må være bekymrende for FC Midtjylland. FC Midtjylland-keeper Elias Olafsson burde i den grad have forhindret Mads Aggers 2-1-scoring. Den skal han bare tage, og det var bestemt ikke godt af FC Midtjylland-keeperen. Godt nok fik han hånden på forsøget, men det var ikke godt nok.
Kampens detalje:
Lirim Qamili viste stor målfarlighed, da han sprintede fra FC Midtjyllands forsvar, og med et præcist fladt spark gav han Sønderjyske en drømmestart. Det kan vise sig at blive en meget værdifuld investering for Sønderjyske i form af Qamili. Han er målfarlig, og det kan holdet få brug for, når tilværelsen nu står på Superliga-fodbold. Qamili formåede dog at skyde bolden op på tiende række i anden halvleg, men det tager ikke noget fra den flotte scoring. Det er bestemt også værd at nævne Franculinos flotte yderside-afslutning i forbindelse med 3-2-målet, hvor Adam Gabriel sendte bolden i netttet. Sikke en detalje af FC Midtjylland-stjernen!
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra