Wauw! Sikke en detalje af FC Midtjylland-stjernen!

Tipsbladet zoomer ind på lørdagens opgør mellem FC Midtjylland og Sønderjyske i Superligaen.



FC Midtjylland – Sønderjyske: 3-2 (1-2)

0-1 Lirim Qamili (4.)
1-1 Adam Buksa (15.)
1-2 Mads Agger (33.)
2-2 Edward Chilufya (56.)
3-2 Adam Gabriel (76.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland
FC Midtjylland mødte slet ikke op til kampen i starten af opgøret. Sønderjyske var konstant farlig, og FC Midtjylland-forsvaret virkede shaky. Thomas Thomasberg havde også skiftet hele fem mand i forhold til senest. FC Midtjylland formåede dog at komme fint tilbage, og efter 15 minutter blev Sønderjyske trykket voldsomt tilbage. Adam Buksa viste igen sin store målnæse for FCM med en flot scoring. Efter chok-starten fik den forsvarende danske mester dog styr på tingene, eller det troede man. Mads Agger ville det dog anderledes og sendte Sønderjyske på sejrskurs. En stor streg i regningen for FC Midtjylland. Thomasberg skiftede blandt andet Aral Simsir ind i pausen, og det blev en kæmpe gevinst. FC Midtjylland fik nemlig reddet æren med to mål og en sejr. Hjemmeholdet var som forvandlet i anden halvleg, da Simsir kom i aktion.

Sønderjyske:
Sønderjyske fik en blændende start, da Lirim Qamili sendte chok-bølger igennem MCH Arena med sin scoring efter blot fire minutter. Udeholdet startede friskt, og det gav pote. Derefter blev det svært for det nye Superliga-hold. FC Midtjylland pressede mandskabet i bunden efterfølgende, men igen var udeholdet stærk og kom foran med 2-1. Thomas Nørgaard kan være rigtig godt tilfreds med første halvleg,, og han fik set, at Sønderjyske sagtens kan være med i Superligaen. Jakob Busk var dog ved at give en gave til Adam Buksa i anden halvleg, og FC Midtjylland formåede at vinde kampen efter en stærk anden halvleg.

Kampens værste:
FC Midtjyllands forsvar ved Sønderjyskes 0-1-mål så meget tungt ud, og Thomas Thomasberg må have haft dybe panderynker i forbindelse med 0-1-målet. Det må være bekymrende for FC Midtjylland. FC Midtjylland-keeper Elias Olafsson burde i den grad have forhindret Mads Aggers 2-1-scoring. Den skal han bare tage, og det var bestemt ikke godt af FC Midtjylland-keeperen. Godt nok fik han hånden på forsøget, men det var ikke godt nok.

Kampens detalje:
Lirim Qamili viste stor målfarlighed, da han sprintede fra FC Midtjyllands forsvar, og med et præcist fladt spark gav han Sønderjyske en drømmestart. Det kan vise sig at blive en meget værdifuld investering for Sønderjyske i form af Qamili. Han er målfarlig, og det kan holdet få brug for, når tilværelsen nu står på Superliga-fodbold. Qamili formåede dog at skyde bolden op på tiende række i anden halvleg, men det tager ikke noget fra den flotte scoring. Det er bestemt også værd at nævne Franculinos flotte yderside-afslutning i forbindelse med 3-2-målet, hvor Adam Gabriel sendte bolden i netttet. Sikke en detalje af FC Midtjylland-stjernen!

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Klar besked til FCK-fans

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

– Vi bør være favoritter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Forlænger med Ståle Solbakken

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Peger på mulig gave til FCK

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub