Wauw! Sikke en detalje af FC Midtjylland-stjernen!

Tipsbladet zoomer ind på lørdagens opgør mellem FC Midtjylland og Sønderjyske i Superligaen.



FC Midtjylland – Sønderjyske: 3-2 (1-2)

0-1 Lirim Qamili (4.)
1-1 Adam Buksa (15.)
1-2 Mads Agger (33.)
2-2 Edward Chilufya (56.)
3-2 Adam Gabriel (76.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland
FC Midtjylland mødte slet ikke op til kampen i starten af opgøret. Sønderjyske var konstant farlig, og FC Midtjylland-forsvaret virkede shaky. Thomas Thomasberg havde også skiftet hele fem mand i forhold til senest. FC Midtjylland formåede dog at komme fint tilbage, og efter 15 minutter blev Sønderjyske trykket voldsomt tilbage. Adam Buksa viste igen sin store målnæse for FCM med en flot scoring. Efter chok-starten fik den forsvarende danske mester dog styr på tingene, eller det troede man. Mads Agger ville det dog anderledes og sendte Sønderjyske på sejrskurs. En stor streg i regningen for FC Midtjylland. Thomasberg skiftede blandt andet Aral Simsir ind i pausen, og det blev en kæmpe gevinst. FC Midtjylland fik nemlig reddet æren med to mål og en sejr. Hjemmeholdet var som forvandlet i anden halvleg, da Simsir kom i aktion.

Sønderjyske:
Sønderjyske fik en blændende start, da Lirim Qamili sendte chok-bølger igennem MCH Arena med sin scoring efter blot fire minutter. Udeholdet startede friskt, og det gav pote. Derefter blev det svært for det nye Superliga-hold. FC Midtjylland pressede mandskabet i bunden efterfølgende, men igen var udeholdet stærk og kom foran med 2-1. Thomas Nørgaard kan være rigtig godt tilfreds med første halvleg,, og han fik set, at Sønderjyske sagtens kan være med i Superligaen. Jakob Busk var dog ved at give en gave til Adam Buksa i anden halvleg, og FC Midtjylland formåede at vinde kampen efter en stærk anden halvleg.

Kampens værste:
FC Midtjyllands forsvar ved Sønderjyskes 0-1-mål så meget tungt ud, og Thomas Thomasberg må have haft dybe panderynker i forbindelse med 0-1-målet. Det må være bekymrende for FC Midtjylland. FC Midtjylland-keeper Elias Olafsson burde i den grad have forhindret Mads Aggers 2-1-scoring. Den skal han bare tage, og det var bestemt ikke godt af FC Midtjylland-keeperen. Godt nok fik han hånden på forsøget, men det var ikke godt nok.

Kampens detalje:
Lirim Qamili viste stor målfarlighed, da han sprintede fra FC Midtjyllands forsvar, og med et præcist fladt spark gav han Sønderjyske en drømmestart. Det kan vise sig at blive en meget værdifuld investering for Sønderjyske i form af Qamili. Han er målfarlig, og det kan holdet få brug for, når tilværelsen nu står på Superliga-fodbold. Qamili formåede dog at skyde bolden op på tiende række i anden halvleg, men det tager ikke noget fra den flotte scoring. Det er bestemt også værd at nævne Franculinos flotte yderside-afslutning i forbindelse med 3-2-målet, hvor Adam Gabriel sendte bolden i netttet. Sikke en detalje af FC Midtjylland-stjernen!

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker