Tipsbladet zoomer ind på træningskampen mellem AGF og FC København.
VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC København 4-3 (0-3)
0-1 Amin Chiakha (13.)
0-2 Robert (22.)
0-3 Magnus Mattsson (29.)
1-3 Mikael Anderson (54.)
2-3 Mikael Anderson (58.)
3-3 Patrick Mortensen (84.)
4-3 Nicolai Poulsen (91.)
Kampens bedste
AGF
Mikael Anderson scorede to gange og kom med i meget, præcis som det er hele hans mission i AGF, nu hvor han har forlænget, og GF-ledelsen gerne vil have endnu mere ud af ham.
Så kan det jo nærmest ikke blive bedre til generalpremieren før første Superliga-kamp og på et nyt stadion foran 4.803 tilskuere på en isnende kold eftermiddag, hvor arenaen egentlig tog sig ganske fint ud med en god græsplæne og fine forhold for tilskuerne.
FC København
Målscorer Amin Chiakha har et kæmpestort pres på sig, men selvfølgelig også stor tiltro fra holdkammerater, trænere og ledelse, nu hvor Andreas Cornelius på ny er ude med en skade.
Men vi vælger her at fremhæve Robert, selv om Chiakha var god og gjorde fint opmærksom på sig selv.
Brasilianeren var en stor mundfuld for hjemmeholdets defensive spillere og gjorde det flot ud over, at han fik scoret et mål, og det ser virkelig godt ud for kanten, FCK købte fri i vinterpausen.
Robert hilste på såvel AGF- som FCK-fansene, da han blev skiftet ud, og kan han gentage de her præstationer med gode chancer og chancer skabt for holdkammerater, kan 2025 blive rigtig godt og de ældre, mere erfarne kantspillere få svært ved at spille sig på.
Kampens værste
AGF
Det virker ikke rimeligt at hive folk frem i en træningskamp, hvor begge hold gik fint til den, spillede fornuftig offensiv fodbold og gav tilskuerne en god oplevelse.
Men der er klart noget afstemning i AGF’s forsvarskæde, der skal på plads til premieren – FCK’s høje tempo og gennembrud i starten af kampen havde AGF-profilerne i defensiven ikke styr på, og det irriterede tydeligvis cheftræner Uwe Rösler, der slet, slet ikke var glad for de tidlige baglæns-mål og nogle splitsekunders ubeslutsomhed, det gav FCK’erne de enorme tilbud, de scorede på.
FC København
For dælan da, FC København!
Det var meningen, at der skulle styr på de dødbolde, og så kommer AGF tilbage i opgøret og vinder efter at have været døde og begravede.
AGF kommer tilbage via tre scoringer, hvor dødbolde spiller en rolle og 3-3-målet decideret er en dødbold ind i feltet til Patrick Mortensen.
Så er det bare ekstra svie til smerten, at Nicolai Poulsen hakker et 4-3-mål i målet to minutter inde i dommerens tillægstid, og efter en god første halvleg står man tilbage med fornyede spørgsmål om FCK’s defensive dødbolde og om defensiven.
Bevares: Det var en træningskamp, men det er jo også lige nøjagtig det her, FCK vil undgå, og som så skete. Der er masser at rette op på til næste kamp mod Heidenheim, som utvivlsomt kommer til at gennemgå optagelsen af minutiøst for at lure FCK’s problemer med at dække op på dødbolde.
Kampens detalje
Hvordan ville FC Københavns offensiv klare sig uden Andreas Cornelius, og hvordan ser fremtiden ud med Kevin Diks på vej til Gladbach på en fri transfer til sommer?
Vi og mange andre havde FC København under lup til denne kamp, hvor Andreas Cornelius var ude med en skade, Mohamed Elyounoussi også var fraværende, og hvor den unge FCK-offensiv stod sin prøve med Amin Chiakha og Robert fra start.
Og det så alt i alt rigtig godt ud, i hvert fald offensivt.
Robert og Chiakha var veloplagte og gav AGF en masse bøvl, Thomas Delaney var en god midtbane-motor længere tilbage, og FC København skjulte det virkelig godt, at han ikke var i den ideelle formation.
Er det her udtryk for FC Københavns offensive niveau i foråret, hvor AGF kun fik stukket snuden frem i nogle gode minutter i anden halvleg med to hurtige scoringer, før FCK i slutfasen efter en del udskiftninger gik ned, ser foråret fornuftigt ud for FCK rent offensivt, også forud for Heidenheim-kampen torsdag, mens toprivalerne skal være skarpe for at følge med i Superligaen. Så er defensiven mere bekymrende, som vi behandlede tidligere i denne gennemgang fra Århus.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade