Tipsbladet zoomer ind på træningskampen mellem AGF og FC København.
VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC København 4-3 (0-3)
0-1 Amin Chiakha (13.)
0-2 Robert (22.)
0-3 Magnus Mattsson (29.)
1-3 Mikael Anderson (54.)
2-3 Mikael Anderson (58.)
3-3 Patrick Mortensen (84.)
4-3 Nicolai Poulsen (91.)
Kampens bedste
AGF
Mikael Anderson scorede to gange og kom med i meget, præcis som det er hele hans mission i AGF, nu hvor han har forlænget, og GF-ledelsen gerne vil have endnu mere ud af ham.
Så kan det jo nærmest ikke blive bedre til generalpremieren før første Superliga-kamp og på et nyt stadion foran 4.803 tilskuere på en isnende kold eftermiddag, hvor arenaen egentlig tog sig ganske fint ud med en god græsplæne og fine forhold for tilskuerne.
FC København
Målscorer Amin Chiakha har et kæmpestort pres på sig, men selvfølgelig også stor tiltro fra holdkammerater, trænere og ledelse, nu hvor Andreas Cornelius på ny er ude med en skade.
Men vi vælger her at fremhæve Robert, selv om Chiakha var god og gjorde fint opmærksom på sig selv.
Brasilianeren var en stor mundfuld for hjemmeholdets defensive spillere og gjorde det flot ud over, at han fik scoret et mål, og det ser virkelig godt ud for kanten, FCK købte fri i vinterpausen.
Robert hilste på såvel AGF- som FCK-fansene, da han blev skiftet ud, og kan han gentage de her præstationer med gode chancer og chancer skabt for holdkammerater, kan 2025 blive rigtig godt og de ældre, mere erfarne kantspillere få svært ved at spille sig på.
Kampens værste
AGF
Det virker ikke rimeligt at hive folk frem i en træningskamp, hvor begge hold gik fint til den, spillede fornuftig offensiv fodbold og gav tilskuerne en god oplevelse.
Men der er klart noget afstemning i AGF’s forsvarskæde, der skal på plads til premieren – FCK’s høje tempo og gennembrud i starten af kampen havde AGF-profilerne i defensiven ikke styr på, og det irriterede tydeligvis cheftræner Uwe Rösler, der slet, slet ikke var glad for de tidlige baglæns-mål og nogle splitsekunders ubeslutsomhed, det gav FCK’erne de enorme tilbud, de scorede på.
FC København
For dælan da, FC København!
Det var meningen, at der skulle styr på de dødbolde, og så kommer AGF tilbage i opgøret og vinder efter at have været døde og begravede.
AGF kommer tilbage via tre scoringer, hvor dødbolde spiller en rolle og 3-3-målet decideret er en dødbold ind i feltet til Patrick Mortensen.
Så er det bare ekstra svie til smerten, at Nicolai Poulsen hakker et 4-3-mål i målet to minutter inde i dommerens tillægstid, og efter en god første halvleg står man tilbage med fornyede spørgsmål om FCK’s defensive dødbolde og om defensiven.
Bevares: Det var en træningskamp, men det er jo også lige nøjagtig det her, FCK vil undgå, og som så skete. Der er masser at rette op på til næste kamp mod Heidenheim, som utvivlsomt kommer til at gennemgå optagelsen af minutiøst for at lure FCK’s problemer med at dække op på dødbolde.
Kampens detalje
Hvordan ville FC Københavns offensiv klare sig uden Andreas Cornelius, og hvordan ser fremtiden ud med Kevin Diks på vej til Gladbach på en fri transfer til sommer?
Vi og mange andre havde FC København under lup til denne kamp, hvor Andreas Cornelius var ude med en skade, Mohamed Elyounoussi også var fraværende, og hvor den unge FCK-offensiv stod sin prøve med Amin Chiakha og Robert fra start.
Og det så alt i alt rigtig godt ud, i hvert fald offensivt.
Robert og Chiakha var veloplagte og gav AGF en masse bøvl, Thomas Delaney var en god midtbane-motor længere tilbage, og FC København skjulte det virkelig godt, at han ikke var i den ideelle formation.
Er det her udtryk for FC Københavns offensive niveau i foråret, hvor AGF kun fik stukket snuden frem i nogle gode minutter i anden halvleg med to hurtige scoringer, før FCK i slutfasen efter en del udskiftninger gik ned, ser foråret fornuftigt ud for FCK rent offensivt, også forud for Heidenheim-kampen torsdag, mens toprivalerne skal være skarpe for at følge med i Superligaen. Så er defensiven mere bekymrende, som vi behandlede tidligere i denne gennemgang fra Århus.
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
En kæmpe sejr
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Eriksen ude med hård kritik
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
EKSKLUSIVT