Puha, FCK! Der dukkede spøgelset op igen!

Tipsbladet zoomer ind på træningskampen mellem AGF og FC København. Det blev en fantastisk opvarmning til Superligaen, der starter i næste weekend.



Tipsbladet zoomer ind på træningskampen mellem AGF og FC København.

VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet)

AGF-FC København 4-3 (0-3)

0-1 Amin Chiakha (13.)
0-2 Robert (22.)
0-3 Magnus Mattsson (29.)
1-3 Mikael Anderson (54.)
2-3 Mikael Anderson (58.)
3-3 Patrick Mortensen (84.)
4-3 Nicolai Poulsen (91.)

Kampens bedste

AGF
Mikael Anderson scorede to gange og kom med i meget, præcis som det er hele hans mission i AGF, nu hvor han har forlænget, og GF-ledelsen gerne vil have endnu mere ud af ham.

Så kan det jo nærmest ikke blive bedre til generalpremieren før første Superliga-kamp og på et nyt stadion foran 4.803 tilskuere på en isnende kold eftermiddag, hvor arenaen egentlig tog sig ganske fint ud med en god græsplæne og fine forhold for tilskuerne.

FC København
Målscorer Amin Chiakha har et kæmpestort pres på sig, men selvfølgelig også stor tiltro fra holdkammerater, trænere og ledelse, nu hvor Andreas Cornelius på ny er ude med en skade.

Men vi vælger her at fremhæve Robert, selv om Chiakha var god og gjorde fint opmærksom på sig selv.

Brasilianeren var en stor mundfuld for hjemmeholdets defensive spillere og gjorde det flot ud over, at han fik scoret et mål, og det ser virkelig godt ud for kanten, FCK købte fri i vinterpausen.

Robert hilste på såvel AGF- som FCK-fansene, da han blev skiftet ud, og kan han gentage de her præstationer med gode chancer og chancer skabt for holdkammerater, kan 2025 blive rigtig godt og de ældre, mere erfarne kantspillere få svært ved at spille sig på.

Kampens værste

AGF
Det virker ikke rimeligt at hive folk frem i en træningskamp, hvor begge hold gik fint til den, spillede fornuftig offensiv fodbold og gav tilskuerne en god oplevelse.

Men der er klart noget afstemning i AGF’s forsvarskæde, der skal på plads til premieren – FCK’s høje tempo og gennembrud i starten af kampen havde AGF-profilerne i defensiven ikke styr på, og det irriterede tydeligvis cheftræner Uwe Rösler, der slet, slet ikke var glad for de tidlige baglæns-mål og nogle splitsekunders ubeslutsomhed, det gav FCK’erne de enorme tilbud, de scorede på.

FC København
For dælan da, FC København!

Det var meningen, at der skulle styr på de dødbolde, og så kommer AGF tilbage i opgøret og vinder efter at have været døde og begravede.

AGF kommer tilbage via tre scoringer, hvor dødbolde spiller en rolle og 3-3-målet decideret er en dødbold ind i feltet til Patrick Mortensen.

Så er det bare ekstra svie til smerten, at Nicolai Poulsen hakker et 4-3-mål i målet to minutter inde i dommerens tillægstid, og efter en god første halvleg står man tilbage med fornyede spørgsmål om FCK’s defensive dødbolde og om defensiven.

Bevares: Det var en træningskamp, men det er jo også lige nøjagtig det her, FCK vil undgå, og som så skete. Der er masser at rette op på til næste kamp mod Heidenheim, som utvivlsomt kommer til at gennemgå optagelsen af minutiøst for at lure FCK’s problemer med at dække op på dødbolde.

Kampens detalje
Hvordan ville FC Københavns offensiv klare sig uden Andreas Cornelius, og hvordan ser fremtiden ud med Kevin Diks på vej til Gladbach på en fri transfer til sommer?

Vi og mange andre havde FC København under lup til denne kamp, hvor Andreas Cornelius var ude med en skade, Mohamed Elyounoussi også var fraværende, og hvor den unge FCK-offensiv stod sin prøve med Amin Chiakha og Robert fra start.

Og det så alt i alt rigtig godt ud, i hvert fald offensivt.

Robert og Chiakha var veloplagte og gav AGF en masse bøvl, Thomas Delaney var en god midtbane-motor længere tilbage, og FC København skjulte det virkelig godt, at han ikke var i den ideelle formation.

Er det her udtryk for FC Københavns offensive niveau i foråret, hvor AGF kun fik stukket snuden frem i nogle gode minutter i anden halvleg med to hurtige scoringer, før FCK i slutfasen efter en del udskiftninger gik ned, ser foråret fornuftigt ud for FCK rent offensivt, også forud for Heidenheim-kampen torsdag, mens toprivalerne skal være skarpe for at følge med i Superligaen. Så er defensiven mere bekymrende, som vi behandlede tidligere i denne gennemgang fra Århus.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

631 millioner kroner

FCM henter svensk forsvarstalent

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Newcastle – Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Skræmmende Chido Obi-scener

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det må for alt i verden ikke ske!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM