Tipsbladet zoomer ind på træningskampen mellem AGF og FC København.
VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC København 4-3 (0-3)
0-1 Amin Chiakha (13.)
0-2 Robert (22.)
0-3 Magnus Mattsson (29.)
1-3 Mikael Anderson (54.)
2-3 Mikael Anderson (58.)
3-3 Patrick Mortensen (84.)
4-3 Nicolai Poulsen (91.)
Kampens bedste
AGF
Mikael Anderson scorede to gange og kom med i meget, præcis som det er hele hans mission i AGF, nu hvor han har forlænget, og GF-ledelsen gerne vil have endnu mere ud af ham.
Så kan det jo nærmest ikke blive bedre til generalpremieren før første Superliga-kamp og på et nyt stadion foran 4.803 tilskuere på en isnende kold eftermiddag, hvor arenaen egentlig tog sig ganske fint ud med en god græsplæne og fine forhold for tilskuerne.
FC København
Målscorer Amin Chiakha har et kæmpestort pres på sig, men selvfølgelig også stor tiltro fra holdkammerater, trænere og ledelse, nu hvor Andreas Cornelius på ny er ude med en skade.
Men vi vælger her at fremhæve Robert, selv om Chiakha var god og gjorde fint opmærksom på sig selv.
Brasilianeren var en stor mundfuld for hjemmeholdets defensive spillere og gjorde det flot ud over, at han fik scoret et mål, og det ser virkelig godt ud for kanten, FCK købte fri i vinterpausen.
Robert hilste på såvel AGF- som FCK-fansene, da han blev skiftet ud, og kan han gentage de her præstationer med gode chancer og chancer skabt for holdkammerater, kan 2025 blive rigtig godt og de ældre, mere erfarne kantspillere få svært ved at spille sig på.
Kampens værste
AGF
Det virker ikke rimeligt at hive folk frem i en træningskamp, hvor begge hold gik fint til den, spillede fornuftig offensiv fodbold og gav tilskuerne en god oplevelse.
Men der er klart noget afstemning i AGF’s forsvarskæde, der skal på plads til premieren – FCK’s høje tempo og gennembrud i starten af kampen havde AGF-profilerne i defensiven ikke styr på, og det irriterede tydeligvis cheftræner Uwe Rösler, der slet, slet ikke var glad for de tidlige baglæns-mål og nogle splitsekunders ubeslutsomhed, det gav FCK’erne de enorme tilbud, de scorede på.
FC København
For dælan da, FC København!
Det var meningen, at der skulle styr på de dødbolde, og så kommer AGF tilbage i opgøret og vinder efter at have været døde og begravede.
AGF kommer tilbage via tre scoringer, hvor dødbolde spiller en rolle og 3-3-målet decideret er en dødbold ind i feltet til Patrick Mortensen.
Så er det bare ekstra svie til smerten, at Nicolai Poulsen hakker et 4-3-mål i målet to minutter inde i dommerens tillægstid, og efter en god første halvleg står man tilbage med fornyede spørgsmål om FCK’s defensive dødbolde og om defensiven.
Bevares: Det var en træningskamp, men det er jo også lige nøjagtig det her, FCK vil undgå, og som så skete. Der er masser at rette op på til næste kamp mod Heidenheim, som utvivlsomt kommer til at gennemgå optagelsen af minutiøst for at lure FCK’s problemer med at dække op på dødbolde.
Kampens detalje
Hvordan ville FC Københavns offensiv klare sig uden Andreas Cornelius, og hvordan ser fremtiden ud med Kevin Diks på vej til Gladbach på en fri transfer til sommer?
Vi og mange andre havde FC København under lup til denne kamp, hvor Andreas Cornelius var ude med en skade, Mohamed Elyounoussi også var fraværende, og hvor den unge FCK-offensiv stod sin prøve med Amin Chiakha og Robert fra start.
Og det så alt i alt rigtig godt ud, i hvert fald offensivt.
Robert og Chiakha var veloplagte og gav AGF en masse bøvl, Thomas Delaney var en god midtbane-motor længere tilbage, og FC København skjulte det virkelig godt, at han ikke var i den ideelle formation.
Er det her udtryk for FC Københavns offensive niveau i foråret, hvor AGF kun fik stukket snuden frem i nogle gode minutter i anden halvleg med to hurtige scoringer, før FCK i slutfasen efter en del udskiftninger gik ned, ser foråret fornuftigt ud for FCK rent offensivt, også forud for Heidenheim-kampen torsdag, mens toprivalerne skal være skarpe for at følge med i Superligaen. Så er defensiven mere bekymrende, som vi behandlede tidligere i denne gennemgang fra Århus.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Højlund står til at slå personlige rekorder
Her kan du se Viborg FF mod FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER