Yngste SL-keeper: Kæmpet for det siden jeg var fem

17-årige Aske Andresen fik søndag debut for Silkeborg og blev den yngste målmand i Superligaens historie.



17-årige Aske Andresen blev den yngste målmand nogensinde i Superligaens historie, da Silkeborg IF søndag vandt 2-1 over AC Horsens i Superligaen.

Silkeborgensernes førstemålmand Nicolai Larsen blev skadet kort før pausen, og derfor var cheftræner Kent Nielsen nødsaget til at sætte teenageren på banen.

Debutanten er lykkelig over, at han fik chancen, selv om det kom som en stor overraskelse.

– Det er klasse. Det var ikke lige det, jeg havde forventet, da jeg stod op i morges, men det endte med at blive en fremragende søndag i min verden.

– Det er kæmpestort at debutere, og jeg har kæmpet for det, lige siden jeg startede til fodbold, da jeg var fem år gammel, siger Andresen.

Inden dagens kamp stod AaB’s Theo Sander for rekorden, eftersom han tidligere på sæsonen fik debut mod Randers FC i en alder af 17 år og 232 dage.

Aske Andresen er dog 150 dage yngre end Theo Sander, hvorfor han nu kan tage titlen.

Han fortæller, at han var en smule nervøs, da han kom på banen, men det gik hurtigt over grundet tilskuernes opbakning fra lægterne.

– Jeg var nervøs oppe i hovedet, men fysisk havde kroppen det helt fint. Jeg skælvede ikke på kroppen, selv om jeg havde et dårligt udspark lige i starten, da jeg kom ind.

– Tilskuerne hjalp mig virkelig ved at stå og råbe mit navn, og jeg synes, det var fantastisk, siger Andresen.

Træner Kent Nielsen er imponeret over målmandens debut, men han var påpasselig med at tildele ham en alt for stor rolle i kampen.

– Der er en første gang for alle, og det var supergodt for ham at komme ind.

– Han skulle mest koncentrere sig om at spille det lidt længere spil, og jeg synes, at holdet var god til at hjælpe ham og dirigere lidt med ham, siger Kent Nielsen.

Horsens-træner Jens Berthel Askou lagde godt mærke til, at Silkeborg var nødsaget til at sætte en uprøvet målmand på banen, men lagde ikke fokus på det i sin pausetale.

– Vi fokuserede på, at vi skulle lægge mere tryk på deres felt, og så er det ligegyldigt, hvem de spillede med.

– Vi forsøgte at stresse dem, når vi havde bolden, og selvfølgelig blev det lidt lettere, fordi han er så ung og uden den store erfaring, siger Askou.

Søndagens resultat betyder, at Silkeborg sidder på fjerdepladsen i Superligaen med 19 point, mens Horsens ligger på syvendepladsen med 14 point.

/ritzau/



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Delaney sætter ord på kontraktsituation

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen