Yngste SL-keeper: Kæmpet for det siden jeg var fem

17-årige Aske Andresen fik søndag debut for Silkeborg og blev den yngste målmand i Superligaens historie.



17-årige Aske Andresen blev den yngste målmand nogensinde i Superligaens historie, da Silkeborg IF søndag vandt 2-1 over AC Horsens i Superligaen.

Silkeborgensernes førstemålmand Nicolai Larsen blev skadet kort før pausen, og derfor var cheftræner Kent Nielsen nødsaget til at sætte teenageren på banen.

Debutanten er lykkelig over, at han fik chancen, selv om det kom som en stor overraskelse.

– Det er klasse. Det var ikke lige det, jeg havde forventet, da jeg stod op i morges, men det endte med at blive en fremragende søndag i min verden.

– Det er kæmpestort at debutere, og jeg har kæmpet for det, lige siden jeg startede til fodbold, da jeg var fem år gammel, siger Andresen.

Inden dagens kamp stod AaB’s Theo Sander for rekorden, eftersom han tidligere på sæsonen fik debut mod Randers FC i en alder af 17 år og 232 dage.

Aske Andresen er dog 150 dage yngre end Theo Sander, hvorfor han nu kan tage titlen.

Han fortæller, at han var en smule nervøs, da han kom på banen, men det gik hurtigt over grundet tilskuernes opbakning fra lægterne.

– Jeg var nervøs oppe i hovedet, men fysisk havde kroppen det helt fint. Jeg skælvede ikke på kroppen, selv om jeg havde et dårligt udspark lige i starten, da jeg kom ind.

– Tilskuerne hjalp mig virkelig ved at stå og råbe mit navn, og jeg synes, det var fantastisk, siger Andresen.

Træner Kent Nielsen er imponeret over målmandens debut, men han var påpasselig med at tildele ham en alt for stor rolle i kampen.

– Der er en første gang for alle, og det var supergodt for ham at komme ind.

– Han skulle mest koncentrere sig om at spille det lidt længere spil, og jeg synes, at holdet var god til at hjælpe ham og dirigere lidt med ham, siger Kent Nielsen.

Horsens-træner Jens Berthel Askou lagde godt mærke til, at Silkeborg var nødsaget til at sætte en uprøvet målmand på banen, men lagde ikke fokus på det i sin pausetale.

– Vi fokuserede på, at vi skulle lægge mere tryk på deres felt, og så er det ligegyldigt, hvem de spillede med.

– Vi forsøgte at stresse dem, når vi havde bolden, og selvfølgelig blev det lidt lettere, fordi han er så ung og uden den store erfaring, siger Askou.

Søndagens resultat betyder, at Silkeborg sidder på fjerdepladsen i Superligaen med 19 point, mens Horsens ligger på syvendepladsen med 14 point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jonas Wind til danskerklub?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ståle revser Skotland

Danske klubber scorer millioner på VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Danskerne har stor tiltro til Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident