17-årige Aske Andresen blev den yngste målmand nogensinde i Superligaens historie, da Silkeborg IF søndag vandt 2-1 over AC Horsens i Superligaen.
Silkeborgensernes førstemålmand Nicolai Larsen blev skadet kort før pausen, og derfor var cheftræner Kent Nielsen nødsaget til at sætte teenageren på banen.
Debutanten er lykkelig over, at han fik chancen, selv om det kom som en stor overraskelse.
– Det er klasse. Det var ikke lige det, jeg havde forventet, da jeg stod op i morges, men det endte med at blive en fremragende søndag i min verden.
– Det er kæmpestort at debutere, og jeg har kæmpet for det, lige siden jeg startede til fodbold, da jeg var fem år gammel, siger Andresen.
Inden dagens kamp stod AaB’s Theo Sander for rekorden, eftersom han tidligere på sæsonen fik debut mod Randers FC i en alder af 17 år og 232 dage.
Aske Andresen er dog 150 dage yngre end Theo Sander, hvorfor han nu kan tage titlen.
Han fortæller, at han var en smule nervøs, da han kom på banen, men det gik hurtigt over grundet tilskuernes opbakning fra lægterne.
– Jeg var nervøs oppe i hovedet, men fysisk havde kroppen det helt fint. Jeg skælvede ikke på kroppen, selv om jeg havde et dårligt udspark lige i starten, da jeg kom ind.
– Tilskuerne hjalp mig virkelig ved at stå og råbe mit navn, og jeg synes, det var fantastisk, siger Andresen.
Træner Kent Nielsen er imponeret over målmandens debut, men han var påpasselig med at tildele ham en alt for stor rolle i kampen.
– Der er en første gang for alle, og det var supergodt for ham at komme ind.
– Han skulle mest koncentrere sig om at spille det lidt længere spil, og jeg synes, at holdet var god til at hjælpe ham og dirigere lidt med ham, siger Kent Nielsen.
Horsens-træner Jens Berthel Askou lagde godt mærke til, at Silkeborg var nødsaget til at sætte en uprøvet målmand på banen, men lagde ikke fokus på det i sin pausetale.
– Vi fokuserede på, at vi skulle lægge mere tryk på deres felt, og så er det ligegyldigt, hvem de spillede med.
– Vi forsøgte at stresse dem, når vi havde bolden, og selvfølgelig blev det lidt lettere, fordi han er så ung og uden den store erfaring, siger Askou.
Søndagens resultat betyder, at Silkeborg sidder på fjerdepladsen i Superligaen med 19 point, mens Horsens ligger på syvendepladsen med 14 point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
