Brøndby slipper med bøde efter derby

Brug af mere end 200 pyrotekniske genstande mod Brøndby koster nu FCK tilskuerplads i næste hjemmekamp. Brøndby slipper med en bøde.



Hele tribunen Nedre B i Parken skal stå tom, når FC København 23. september tager imod AaB i Superligaen.

Det er dommen fra Fodboldens Disciplinærinstans som følge af brugen af pyroteknik fra FCK-fans i den seneste hjemmekamp mod Brøndby. Det meddeler FCK selv på sin hjemmebane.

Nedre B huser normalt halvdelen af den fanzone, der går under navnet Sektion 12, som dermed halveres i størrelse til kampen mod AaB.

– Den delvise nedlukning af Sektion 12 skyldes brugen af langt over 200 pyrotekniske genstande ved kampen mod Brøndby IF søndag d. 1. september, skriver klubben på sin hjemmeside.

– FC København er meget ærgerlig over situationen, der betyder, at der vil være en halveret stemningstribune ved hjemmekampen mod AaB mandag den 23. september.

Klubben meddeler, at man er i færd med at finde løsninger, så sæsonkortholdere og andre med abonnementer til kampen kan komme til kampen alligevel.

FCK ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med 14 point efter syv kampe. AaB ligger nummer ni med seks point.

Brøndbys fans opførte sig heller ikke efter alle forskrifter i Parken til derbyet i seneste runde. Klubben fra den københavnske vestegn slipper dog med en bøde på 125.000 kroner. Det fremgår af en kendelse fra disciplinærinstansen.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?