DBU er dybt skuffet: Havde ikke fantasi til det

To fagforeninger bliver forhindret i at udføre deres arbejde for migrantarbejdere i Qatar. DBU er utilfreds.



To dage.

Så lang tid efter VM gik der, før Qatar bandlyste to internationale fagforeninger, der i en årrække har arbejdet for migrantarbejderes forhold i landet.

Det skrev det hollandske medie Trouw onsdag på baggrund af et interview med Ambet Yuson, der er generalsekretær i Building and Wood Workers International (BWI), som er den ene af de to fagforeninger.

Den anden er International Domestic Workers Federation.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har arbejdet tæt sammen med BWI frem mod VM, hvor migrantarbejderes basale menneskerettigheder – eller mangel på samme – i Qatar var et hedt emne.

Og DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er ikke tilfreds.

– Det er ekstremt skuffende. Det er ikke det, Qatars myndigheder har stillet os i udsigt på de mange besøg, vi har haft dernede.

– Jeg havde ikke fantasi til at forestille mig, at der allerede to dage efter VM skulle rulles tilbage, siger Jakob Jensen på et videopressemøde i kølvandet på torsdagens kongres i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

BWI har på sin hjemmeside slået fast, at hverken Qatar eller Fifa lever op til de aftaler, der er blevet indgået frem mod VM.

Fagforeningen må gerne være i Qatar, men kan ikke udføre sit arbejde, beretter generalsekretær Ambet Yuson, som ikke må rejse ind i landet uden myndighedernes godkendelse.

– Vi havde en konstruktiv dialog før og under VM, men nu er der radiostilhed, siger han til det hollandske medie Trouw.

– Vi krævede blandt andet, at der bliver skabt et migrantarbejdercenter, hvor migrantarbejdere sikkert kan modtage juridisk beskyttelse. Den plan er blevet afvist. Vi tror, det sker, fordi VM er ovre, og Qatar ikke længere ser nogen grund til at forbedre forholdene for migrantarbejderne.

– Vores frygt er blevet til virkelighed. Vi er afskåret, siger Ambet Yuson.

Netop et migrantarbejdercenter har været genstand for en af DBU’s største målsætninger med arbejdet i Qatar. Men det ser altså ikke ud til at blive til noget.

Jakob Jensen taler fortsat løbende med BWI og fortæller, at situationen har været værre, end den er lige nu.

– Vi har været i dialog med dem så sent som i sidste uge. Som jeg forstår det, har situationen været endnu mere alvorlig og tilspidset end nu, og nu bliver der løsnet lidt igen. Jeg håber, der sker en bevægelse i den rigtige retning, siger Jakob Jensen.

Han forsikrer, at man ikke vender ryggen til situationen.

– Der er kun en vej til at forbedre det. Det er fortsat dialog og pres, og at flere deltager i det. Vi snakker jævnligt med BWI, som vi har givet penge til at lave gode tiltag for migrantarbejdere. Vi snakker med dem om, hvordan det kan lykkes under de konkrete vilkår, der er nu, siger Jakob Jensen.

Han slår samtidig fast, at der gennem de seneste år er sket forbedringer.

– Jeg vil ikke sige, at vi har følt os narret. Der er sket fremskridt af lovmæssig karakter i forhold til blandt andet minimumløn, som mig bekendt ikke er rullet tilbage.

– Qatar har altid haft det vanskeligt med fagforeningsfrihed, men de har lavet en undtagelse under VM. Vi fik den klare indikation, at det ville fortsætte efter VM, og jeg har personligt tænkt, at fordi de nok kommer til at byde på flere slutrunder, så ville det ikke blive rullet tilbage.

– Det har de desværre ikke leveret på, siger Jakob Jensen.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hylder Mads Hermansen

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Neestrup afslører reprimande

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Vild udvikling for FC Københavns chancer



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup: ‘Fuck det!’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

– Det ser dystert ud!

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Barcelona generobrede førstepladsen

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

AGF – Viborg FF

FCK i dialog med Zanka

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Silkeborg IF – FC Midtjylland