DBU er dybt skuffet: Havde ikke fantasi til det

To fagforeninger bliver forhindret i at udføre deres arbejde for migrantarbejdere i Qatar. DBU er utilfreds.



To dage.

Så lang tid efter VM gik der, før Qatar bandlyste to internationale fagforeninger, der i en årrække har arbejdet for migrantarbejderes forhold i landet.

Det skrev det hollandske medie Trouw onsdag på baggrund af et interview med Ambet Yuson, der er generalsekretær i Building and Wood Workers International (BWI), som er den ene af de to fagforeninger.

Den anden er International Domestic Workers Federation.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har arbejdet tæt sammen med BWI frem mod VM, hvor migrantarbejderes basale menneskerettigheder – eller mangel på samme – i Qatar var et hedt emne.

Og DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er ikke tilfreds.

– Det er ekstremt skuffende. Det er ikke det, Qatars myndigheder har stillet os i udsigt på de mange besøg, vi har haft dernede.

– Jeg havde ikke fantasi til at forestille mig, at der allerede to dage efter VM skulle rulles tilbage, siger Jakob Jensen på et videopressemøde i kølvandet på torsdagens kongres i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

BWI har på sin hjemmeside slået fast, at hverken Qatar eller Fifa lever op til de aftaler, der er blevet indgået frem mod VM.

Fagforeningen må gerne være i Qatar, men kan ikke udføre sit arbejde, beretter generalsekretær Ambet Yuson, som ikke må rejse ind i landet uden myndighedernes godkendelse.

– Vi havde en konstruktiv dialog før og under VM, men nu er der radiostilhed, siger han til det hollandske medie Trouw.

– Vi krævede blandt andet, at der bliver skabt et migrantarbejdercenter, hvor migrantarbejdere sikkert kan modtage juridisk beskyttelse. Den plan er blevet afvist. Vi tror, det sker, fordi VM er ovre, og Qatar ikke længere ser nogen grund til at forbedre forholdene for migrantarbejderne.

– Vores frygt er blevet til virkelighed. Vi er afskåret, siger Ambet Yuson.

Netop et migrantarbejdercenter har været genstand for en af DBU’s største målsætninger med arbejdet i Qatar. Men det ser altså ikke ud til at blive til noget.

Jakob Jensen taler fortsat løbende med BWI og fortæller, at situationen har været værre, end den er lige nu.

– Vi har været i dialog med dem så sent som i sidste uge. Som jeg forstår det, har situationen været endnu mere alvorlig og tilspidset end nu, og nu bliver der løsnet lidt igen. Jeg håber, der sker en bevægelse i den rigtige retning, siger Jakob Jensen.

Han forsikrer, at man ikke vender ryggen til situationen.

– Der er kun en vej til at forbedre det. Det er fortsat dialog og pres, og at flere deltager i det. Vi snakker jævnligt med BWI, som vi har givet penge til at lave gode tiltag for migrantarbejdere. Vi snakker med dem om, hvordan det kan lykkes under de konkrete vilkår, der er nu, siger Jakob Jensen.

Han slår samtidig fast, at der gennem de seneste år er sket forbedringer.

– Jeg vil ikke sige, at vi har følt os narret. Der er sket fremskridt af lovmæssig karakter i forhold til blandt andet minimumløn, som mig bekendt ikke er rullet tilbage.

– Qatar har altid haft det vanskeligt med fagforeningsfrihed, men de har lavet en undtagelse under VM. Vi fik den klare indikation, at det ville fortsætte efter VM, og jeg har personligt tænkt, at fordi de nok kommer til at byde på flere slutrunder, så ville det ikke blive rullet tilbage.

– Det har de desværre ikke leveret på, siger Jakob Jensen.

/ritzau/





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Første gang nogensinde for Eriksen

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

‘Jeg hadede verden’

Stor overraskelse til FCM-træning

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Det må ikke ske’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

‘Han er tilgivet’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Liverpool – West Ham United

Juventus-profil: ‘Absurd’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt