To dage.
Så lang tid efter VM gik der, før Qatar bandlyste to internationale fagforeninger, der i en årrække har arbejdet for migrantarbejderes forhold i landet.
Det skrev det hollandske medie Trouw onsdag på baggrund af et interview med Ambet Yuson, der er generalsekretær i Building and Wood Workers International (BWI), som er den ene af de to fagforeninger.
Den anden er International Domestic Workers Federation.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har arbejdet tæt sammen med BWI frem mod VM, hvor migrantarbejderes basale menneskerettigheder – eller mangel på samme – i Qatar var et hedt emne.
Og DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er ikke tilfreds.
– Det er ekstremt skuffende. Det er ikke det, Qatars myndigheder har stillet os i udsigt på de mange besøg, vi har haft dernede.
– Jeg havde ikke fantasi til at forestille mig, at der allerede to dage efter VM skulle rulles tilbage, siger Jakob Jensen på et videopressemøde i kølvandet på torsdagens kongres i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
BWI har på sin hjemmeside slået fast, at hverken Qatar eller Fifa lever op til de aftaler, der er blevet indgået frem mod VM.
Fagforeningen må gerne være i Qatar, men kan ikke udføre sit arbejde, beretter generalsekretær Ambet Yuson, som ikke må rejse ind i landet uden myndighedernes godkendelse.
– Vi havde en konstruktiv dialog før og under VM, men nu er der radiostilhed, siger han til det hollandske medie Trouw.
– Vi krævede blandt andet, at der bliver skabt et migrantarbejdercenter, hvor migrantarbejdere sikkert kan modtage juridisk beskyttelse. Den plan er blevet afvist. Vi tror, det sker, fordi VM er ovre, og Qatar ikke længere ser nogen grund til at forbedre forholdene for migrantarbejderne.
– Vores frygt er blevet til virkelighed. Vi er afskåret, siger Ambet Yuson.
Netop et migrantarbejdercenter har været genstand for en af DBU’s største målsætninger med arbejdet i Qatar. Men det ser altså ikke ud til at blive til noget.
Jakob Jensen taler fortsat løbende med BWI og fortæller, at situationen har været værre, end den er lige nu.
– Vi har været i dialog med dem så sent som i sidste uge. Som jeg forstår det, har situationen været endnu mere alvorlig og tilspidset end nu, og nu bliver der løsnet lidt igen. Jeg håber, der sker en bevægelse i den rigtige retning, siger Jakob Jensen.
Han forsikrer, at man ikke vender ryggen til situationen.
– Der er kun en vej til at forbedre det. Det er fortsat dialog og pres, og at flere deltager i det. Vi snakker jævnligt med BWI, som vi har givet penge til at lave gode tiltag for migrantarbejdere. Vi snakker med dem om, hvordan det kan lykkes under de konkrete vilkår, der er nu, siger Jakob Jensen.
Han slår samtidig fast, at der gennem de seneste år er sket forbedringer.
– Jeg vil ikke sige, at vi har følt os narret. Der er sket fremskridt af lovmæssig karakter i forhold til blandt andet minimumløn, som mig bekendt ikke er rullet tilbage.
– Qatar har altid haft det vanskeligt med fagforeningsfrihed, men de har lavet en undtagelse under VM. Vi fik den klare indikation, at det ville fortsætte efter VM, og jeg har personligt tænkt, at fordi de nok kommer til at byde på flere slutrunder, så ville det ikke blive rullet tilbage.
– Det har de desværre ikke leveret på, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Populære Chelsea – køb billetter her!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
