To dage.
Så lang tid efter VM gik der, før Qatar bandlyste to internationale fagforeninger, der i en årrække har arbejdet for migrantarbejderes forhold i landet.
Det skrev det hollandske medie Trouw onsdag på baggrund af et interview med Ambet Yuson, der er generalsekretær i Building and Wood Workers International (BWI), som er den ene af de to fagforeninger.
Den anden er International Domestic Workers Federation.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har arbejdet tæt sammen med BWI frem mod VM, hvor migrantarbejderes basale menneskerettigheder – eller mangel på samme – i Qatar var et hedt emne.
Og DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er ikke tilfreds.
– Det er ekstremt skuffende. Det er ikke det, Qatars myndigheder har stillet os i udsigt på de mange besøg, vi har haft dernede.
– Jeg havde ikke fantasi til at forestille mig, at der allerede to dage efter VM skulle rulles tilbage, siger Jakob Jensen på et videopressemøde i kølvandet på torsdagens kongres i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
BWI har på sin hjemmeside slået fast, at hverken Qatar eller Fifa lever op til de aftaler, der er blevet indgået frem mod VM.
Fagforeningen må gerne være i Qatar, men kan ikke udføre sit arbejde, beretter generalsekretær Ambet Yuson, som ikke må rejse ind i landet uden myndighedernes godkendelse.
– Vi havde en konstruktiv dialog før og under VM, men nu er der radiostilhed, siger han til det hollandske medie Trouw.
– Vi krævede blandt andet, at der bliver skabt et migrantarbejdercenter, hvor migrantarbejdere sikkert kan modtage juridisk beskyttelse. Den plan er blevet afvist. Vi tror, det sker, fordi VM er ovre, og Qatar ikke længere ser nogen grund til at forbedre forholdene for migrantarbejderne.
– Vores frygt er blevet til virkelighed. Vi er afskåret, siger Ambet Yuson.
Netop et migrantarbejdercenter har været genstand for en af DBU’s største målsætninger med arbejdet i Qatar. Men det ser altså ikke ud til at blive til noget.
Jakob Jensen taler fortsat løbende med BWI og fortæller, at situationen har været værre, end den er lige nu.
– Vi har været i dialog med dem så sent som i sidste uge. Som jeg forstår det, har situationen været endnu mere alvorlig og tilspidset end nu, og nu bliver der løsnet lidt igen. Jeg håber, der sker en bevægelse i den rigtige retning, siger Jakob Jensen.
Han forsikrer, at man ikke vender ryggen til situationen.
– Der er kun en vej til at forbedre det. Det er fortsat dialog og pres, og at flere deltager i det. Vi snakker jævnligt med BWI, som vi har givet penge til at lave gode tiltag for migrantarbejdere. Vi snakker med dem om, hvordan det kan lykkes under de konkrete vilkår, der er nu, siger Jakob Jensen.
Han slår samtidig fast, at der gennem de seneste år er sket forbedringer.
– Jeg vil ikke sige, at vi har følt os narret. Der er sket fremskridt af lovmæssig karakter i forhold til blandt andet minimumløn, som mig bekendt ikke er rullet tilbage.
– Qatar har altid haft det vanskeligt med fagforeningsfrihed, men de har lavet en undtagelse under VM. Vi fik den klare indikation, at det ville fortsætte efter VM, og jeg har personligt tænkt, at fordi de nok kommer til at byde på flere slutrunder, så ville det ikke blive rullet tilbage.
– Det har de desværre ikke leveret på, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
Danskerne har stor tiltro til Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Monsterbud på vej
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER