To dage.
Så lang tid efter VM gik der, før Qatar bandlyste to internationale fagforeninger, der i en årrække har arbejdet for migrantarbejderes forhold i landet.
Det skrev det hollandske medie Trouw onsdag på baggrund af et interview med Ambet Yuson, der er generalsekretær i Building and Wood Workers International (BWI), som er den ene af de to fagforeninger.
Den anden er International Domestic Workers Federation.
Dansk Boldspil-Union (DBU) har arbejdet tæt sammen med BWI frem mod VM, hvor migrantarbejderes basale menneskerettigheder – eller mangel på samme – i Qatar var et hedt emne.
Og DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, er ikke tilfreds.
– Det er ekstremt skuffende. Det er ikke det, Qatars myndigheder har stillet os i udsigt på de mange besøg, vi har haft dernede.
– Jeg havde ikke fantasi til at forestille mig, at der allerede to dage efter VM skulle rulles tilbage, siger Jakob Jensen på et videopressemøde i kølvandet på torsdagens kongres i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
BWI har på sin hjemmeside slået fast, at hverken Qatar eller Fifa lever op til de aftaler, der er blevet indgået frem mod VM.
Fagforeningen må gerne være i Qatar, men kan ikke udføre sit arbejde, beretter generalsekretær Ambet Yuson, som ikke må rejse ind i landet uden myndighedernes godkendelse.
– Vi havde en konstruktiv dialog før og under VM, men nu er der radiostilhed, siger han til det hollandske medie Trouw.
– Vi krævede blandt andet, at der bliver skabt et migrantarbejdercenter, hvor migrantarbejdere sikkert kan modtage juridisk beskyttelse. Den plan er blevet afvist. Vi tror, det sker, fordi VM er ovre, og Qatar ikke længere ser nogen grund til at forbedre forholdene for migrantarbejderne.
– Vores frygt er blevet til virkelighed. Vi er afskåret, siger Ambet Yuson.
Netop et migrantarbejdercenter har været genstand for en af DBU’s største målsætninger med arbejdet i Qatar. Men det ser altså ikke ud til at blive til noget.
Jakob Jensen taler fortsat løbende med BWI og fortæller, at situationen har været værre, end den er lige nu.
– Vi har været i dialog med dem så sent som i sidste uge. Som jeg forstår det, har situationen været endnu mere alvorlig og tilspidset end nu, og nu bliver der løsnet lidt igen. Jeg håber, der sker en bevægelse i den rigtige retning, siger Jakob Jensen.
Han forsikrer, at man ikke vender ryggen til situationen.
– Der er kun en vej til at forbedre det. Det er fortsat dialog og pres, og at flere deltager i det. Vi snakker jævnligt med BWI, som vi har givet penge til at lave gode tiltag for migrantarbejdere. Vi snakker med dem om, hvordan det kan lykkes under de konkrete vilkår, der er nu, siger Jakob Jensen.
Han slår samtidig fast, at der gennem de seneste år er sket forbedringer.
– Jeg vil ikke sige, at vi har følt os narret. Der er sket fremskridt af lovmæssig karakter i forhold til blandt andet minimumløn, som mig bekendt ikke er rullet tilbage.
– Qatar har altid haft det vanskeligt med fagforeningsfrihed, men de har lavet en undtagelse under VM. Vi fik den klare indikation, at det ville fortsætte efter VM, og jeg har personligt tænkt, at fordi de nok kommer til at byde på flere slutrunder, så ville det ikke blive rullet tilbage.
– Det har de desværre ikke leveret på, siger Jakob Jensen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT