Qatar har tidligere meldt ud, at man håber at tiltrække omkring 1,2 millioner mennesker til VM-slutrunden, der starter til november. Men hvor de mange gæster skal sove, står hen i det uvisse.
Nyhedsbureauet AP har undersøgt, hvad der er af overnatningsmuligheder i Qatar, og det tegner ikke lyst for fansene.
Næsten alt er nemlig allerede reserveret til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), så man er sikker på, at der er hoteller til holdene, Fifa-folk, sponsorer og medier.
Ifølge AP har en grundig søgning på hotelkæder og hjemmesider blandt andet vist, at der lige nu kun er ét hotel, hvor det er muligt at booke et ophold under hele VM fra 21. november til 18. december.
VM-arrangøren har over for nyhedsbureauet erkendt, at der bliver udfordringer med at finde hoteller til fans. Faktisk bliver der kun udbudt omkring 90.000 værelser til offentligheden via hjemmesider, som det står lige nu.
For at sætte det i perspektiv svarer det blot til antallet af amerikanske fans, der havde billet til VM i Rusland i 2018. Et VM, der var spredt ud over et kæmpe land med hoteller mange steder.
Qatar er blot 11.571 kvadratkilometer stort – altså godt en fjerdedel af Danmark, som er knap 43.000 kvadratkilometer stort.
Ifølge arrangørens egne beregninger, som AP har fået indsigt i, kan der forventes omkring 850.000 udenlandske fans, der får brug for overnatning. I et lille land som Qatar virker det umuligt at løse under VM.
Der er grund til bekymring, mener Ronan Evain, som er direktør for sammenslutningen af europæiske fodboldfans.
– Hvis et landshold er kvalificeret til VM, så er det nu, dets fans forsøger at finde indkvartering. Og lige nu er der intet at finde, siger Evain til AP.
Det kan betyde, at fans kan blive tvunget til at rejse ud lige før og hjem direkte efter kampe, fordi de ikke har mulighed for overnatte i Qatar.
VM-slutrunden bliver den geografisk mest kompakte til dato. De otte VM-stadioner er placeret inden for en radius af bare 48 kilometer i Doha.
/ritzau/
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
I chok over Nicolai Poulsen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Salah har undskyldt
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Vild Diant Ramaj-historie
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
