Blev nægtet adgang til Qatar: Det gør formand nu

Manglende dokumentation for coronatest er ifølge Qatar årsagen til, at en norsk delegation blev nægtet adgang.



Lise Klaveness, der er fodboldpræsident i Det Norske Fodboldforbund (NFF), er midlertidigt blevet nægtet adgang til VM-værtslandet Qatar. Det skriver det norske nyhedsbureau NTB.

Den norske fodboldpræsident fik ikke adgang til at rejse til Qatar søndag. Hun kom helt ud til gaten, men blev her nægtet adgang på et fly med Qatar som destination.

Som en af de mest kritiske fodboldledere i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har Lise Klaveness langet hårdt ud efter forholdene for migrantarbejdere i Qatar.

Kritikken er dog ikke årsagen til afvisningen ifølge myndighederne i Qatar. Det skyldes i stedet manglende dokumentation for coronatest.

Dermed må Klaveness og den øvrige delegation vente et døgn med rejsen til Qatar, hvor rejsen er udskudt til mandag.

Egentlig havde Klaveness og de øvrige personer vaccinationsattest, pasnummer og visum på plads, men dokumenterne var ikke registreret i en app, som styret i Qatar kræver.

Flere andre rejsende i Uefa-delegationen havde ifølge NTB samme problem med appen, men de kom med på flyet.

– Det er en statsapp i Qatar, som man tydeligvis skal godkendes i. Men Uefa-klientellet i Schweiz havde heller ikke registreret dette, men kom om bord ved at vise dokumenterne, som skal godkendes.

– Det handler om vaccinationsattest, pasnummer og visum, og alt det har vi på plads. Så det er lidt firkantet, siger Lise Klaveness til NTB.

Lise Klaveness og den NFF-delegerede Iselin Shaw nåede efter nogle stressende timer ikke at komme med på flyet, der lettede fra norske Gardemoen søndag klokken 15.45.

– Det er en fejlregistrering fra Uefa, men det har også været en kæde af fejl, for jeg var helt ude i gaten, før jeg fik besked om det. Og da var der for kort tid tilbage.

– Det er ingens skyld, men alligevel frustrerende, lyder det diplomatisk fra Klaveness.

Hun er nu nødt til at deltage i mandagens mødeaktiviteter i Doha digitalt fra Gardemoen. Derefter vil Klaveness og Shaw flyve til Qatar på samme tidspunkt mandag, som de havde planlagt søndag.

– Vi bestiller fly på samme tidspunkt i morgen (mandag, red.), og så deltager vi digitalt fra et møderum her på Gardemoen. Så deltager vi begge dage, så det er den bedste løsning lige nu, siger præsidenten.

Hun får selskab af præsidenterne fra blandt andet Holland, Tyskland og England på turen.

Målet for turen til Qatar er blandt andet at fortsætte arbejdet for at forbedre rettighederne for migrantarbejdere og homoseksuelle i landet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Barcelona klager til UEFA

Cooper gav hård og ærlig besked



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Nu er han tilbage for Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

‘Jeg er rørt og glad’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Real Madrid med gave til Barcelona

Hård kritik af FCM-profil

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’