Blev nægtet adgang til Qatar: Det gør formand nu

Manglende dokumentation for coronatest er ifølge Qatar årsagen til, at en norsk delegation blev nægtet adgang.



Lise Klaveness, der er fodboldpræsident i Det Norske Fodboldforbund (NFF), er midlertidigt blevet nægtet adgang til VM-værtslandet Qatar. Det skriver det norske nyhedsbureau NTB.

Den norske fodboldpræsident fik ikke adgang til at rejse til Qatar søndag. Hun kom helt ud til gaten, men blev her nægtet adgang på et fly med Qatar som destination.

Som en af de mest kritiske fodboldledere i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har Lise Klaveness langet hårdt ud efter forholdene for migrantarbejdere i Qatar.

Kritikken er dog ikke årsagen til afvisningen ifølge myndighederne i Qatar. Det skyldes i stedet manglende dokumentation for coronatest.

Dermed må Klaveness og den øvrige delegation vente et døgn med rejsen til Qatar, hvor rejsen er udskudt til mandag.

Egentlig havde Klaveness og de øvrige personer vaccinationsattest, pasnummer og visum på plads, men dokumenterne var ikke registreret i en app, som styret i Qatar kræver.

Flere andre rejsende i Uefa-delegationen havde ifølge NTB samme problem med appen, men de kom med på flyet.

– Det er en statsapp i Qatar, som man tydeligvis skal godkendes i. Men Uefa-klientellet i Schweiz havde heller ikke registreret dette, men kom om bord ved at vise dokumenterne, som skal godkendes.

– Det handler om vaccinationsattest, pasnummer og visum, og alt det har vi på plads. Så det er lidt firkantet, siger Lise Klaveness til NTB.

Lise Klaveness og den NFF-delegerede Iselin Shaw nåede efter nogle stressende timer ikke at komme med på flyet, der lettede fra norske Gardemoen søndag klokken 15.45.

– Det er en fejlregistrering fra Uefa, men det har også været en kæde af fejl, for jeg var helt ude i gaten, før jeg fik besked om det. Og da var der for kort tid tilbage.

– Det er ingens skyld, men alligevel frustrerende, lyder det diplomatisk fra Klaveness.

Hun er nu nødt til at deltage i mandagens mødeaktiviteter i Doha digitalt fra Gardemoen. Derefter vil Klaveness og Shaw flyve til Qatar på samme tidspunkt mandag, som de havde planlagt søndag.

– Vi bestiller fly på samme tidspunkt i morgen (mandag, red.), og så deltager vi digitalt fra et møderum her på Gardemoen. Så deltager vi begge dage, så det er den bedste løsning lige nu, siger præsidenten.

Hun får selskab af præsidenterne fra blandt andet Holland, Tyskland og England på turen.

Målet for turen til Qatar er blandt andet at fortsætte arbejdet for at forbedre rettighederne for migrantarbejdere og homoseksuelle i landet.

/ritzau/





Chido Obi var ustyrlig




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

For første gang siden 1999!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Stort Brøndby-boost

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen