Råder Superliga-kriseklub: Hent denne FCK-spiller

Ifølge Viaplay-eksperten bør nordjyderne vende blikket mod FC Københavns overskudslager.



Hvis AaB skal redde sig i denne Superliga-sæson, så skal der for alvor ske ting og sager hos nordjyderne i det nye år. De første skridt er taget; Rasmus Thelander er kommet retur, men ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen, der selv har en fortid i AaB, så er det ikke nok.

Også på målmandsposten skal AaB forstærke sig, og her råder han sin tidligere klub at vende blikket mod FC København, hvor Karl-Johan Johnsson i øjeblikket er tredjemålmand. 

Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

– Vi skal kigge på målmandsposten. Jeg synes, det er for tungt et læs at lægge på Theo Sander. Ung keeper, talentfuld og dygtig. Men det skal ikke være en sæson, hvor han skal stå og redde AaB. Der skal noget erfarent ind. Det kan dræbe ham fuldstændig. Tænk hvis han droppede i en eller anden afgørende kamp. Det vil være helt forfærdeligt. 

– Så jeg har kigget på, hvad der er ude i markedet. Jeg har fundet den bedste mulighed, der er for dem. "Kalle" Johnsson – FC København. Han har kilometer til spilletid og er tredjemålmand i FC København. Du får en erfaren spiller. En med landskampe. 32 år. Han er rolig, og han har de her pointgivende redninger, forklarer Kenneth Emil Petersen. 

Den tidligere Superliga-vinder uddyber med, at han godt ved, at svenskeren er ude af form som følge af manglende kampe, men at AaB virkelig kan bruge hans rutine, og at det kun kan gå for langsomt med at hente ham ind.

Det kan ses i videoen over afspilleren, hvor medekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen også giver sin mening til kende om et eventuelt skifte. 





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Her er danskers millionløn i Lazio