Råder Superliga-kriseklub: Hent denne FCK-spiller

Ifølge Viaplay-eksperten bør nordjyderne vende blikket mod FC Københavns overskudslager.



Hvis AaB skal redde sig i denne Superliga-sæson, så skal der for alvor ske ting og sager hos nordjyderne i det nye år. De første skridt er taget; Rasmus Thelander er kommet retur, men ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen, der selv har en fortid i AaB, så er det ikke nok.

Også på målmandsposten skal AaB forstærke sig, og her råder han sin tidligere klub at vende blikket mod FC København, hvor Karl-Johan Johnsson i øjeblikket er tredjemålmand. 

Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

– Vi skal kigge på målmandsposten. Jeg synes, det er for tungt et læs at lægge på Theo Sander. Ung keeper, talentfuld og dygtig. Men det skal ikke være en sæson, hvor han skal stå og redde AaB. Der skal noget erfarent ind. Det kan dræbe ham fuldstændig. Tænk hvis han droppede i en eller anden afgørende kamp. Det vil være helt forfærdeligt. 

– Så jeg har kigget på, hvad der er ude i markedet. Jeg har fundet den bedste mulighed, der er for dem. "Kalle" Johnsson – FC København. Han har kilometer til spilletid og er tredjemålmand i FC København. Du får en erfaren spiller. En med landskampe. 32 år. Han er rolig, og han har de her pointgivende redninger, forklarer Kenneth Emil Petersen. 

Den tidligere Superliga-vinder uddyber med, at han godt ved, at svenskeren er ude af form som følge af manglende kampe, men at AaB virkelig kan bruge hans rutine, og at det kun kan gå for langsomt med at hente ham ind.

Det kan ses i videoen over afspilleren, hvor medekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen også giver sin mening til kende om et eventuelt skifte. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Messi moses af spansk mur

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-boss åben for lejeaftaler

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Snød FC København for keeper

Spanien har et ekstra øje på Messi

Frankrig – England

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Fransk klub overvejer Victor Bak

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’