Råflirter med Thomas Delaney

FCK-bossen kommer dog samtidig med en Delaney-advarsel.



Tipsbladet i Portugal

Det lykkedes ikke for FC København at hente Thomas Delaney hjem til dansk fodbold, selv om det uden tvivl var sportsdirektør Peter “PC” Christiansen og nærmest samtlige FC København-fans vådeste drøm.

Delaney valgte at holde fast i sin kæmpe-løn ved at skifte til TSG Hoffenheim på en lejeaftale frem til sommer, og dermed er en mulig genforening mellem FCK og den danske landsholdsspiller som minimum udskudt i et halvt år.

Thomas Delaney var naturligvis et tema, da den skrivende presse fik sig en snak med FC Københavns sportsdirektør i Portugal, hvor FC København i øjeblikket er på træningslejr. 

“PC” lægger da heller ikke skjul på, at han gerne ser en genforening, men samtidig kommer han med en advarsel til Thomas Delaney, der fylder 32 til september.

– Jeg tror gerne, at han vil til Danmark på et tidspunkt.

Til sommer?

– Det kan da godt være. Jeg har sagt det før, og jeg kan godt sige det igen. Når timingen er den rigtige, så gør vi det, men der er også en udløbsdato på det her. Når timingen og muligheden er der, og Thomas stadig er frisk og fit, så vil vi gerne løse det.

– Der er en klub på den ene side, som har spilleren på kontrakt, og så er der en klub, som gerne vil købe ham. Der kommer vi tilbage til, at det skal hænge sammen for alle parter, og det kunne det ikke i det her vindue, forklarer Peter Christiansen.

Thomas Delaney har ellers været rygtet heftigt til FC København siden efteråret efter en vanskelig tid i Sevilla, som til sidst sendte ham til tysk fodbold for resten af sæsonen. 

Da Thomas Delaneys skifte blev officielt, begyndte FC København også at blive rygtet til andre centrale midtbanespillere, hvor norske Odin Thiago Holms navn pludselig sprang frem på transfervinduets sidste dag.

FC København bød angiveligt på ham, men det blev klart afvist. “PC” har da også bekræftet, at man har kig på spilleren. Læs mere om det her.

FCK-bossen er ikke den eneste, som Tipsbladet har talt med i Portugal. I afspilleren over artiklen kan du se et videointerview med talentet Noah Sahsah.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Officielt: FC København sælger stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han