Råflirter med Thomas Delaney

FCK-bossen kommer dog samtidig med en Delaney-advarsel.



Tipsbladet i Portugal

Det lykkedes ikke for FC København at hente Thomas Delaney hjem til dansk fodbold, selv om det uden tvivl var sportsdirektør Peter “PC” Christiansen og nærmest samtlige FC København-fans vådeste drøm.

Delaney valgte at holde fast i sin kæmpe-løn ved at skifte til TSG Hoffenheim på en lejeaftale frem til sommer, og dermed er en mulig genforening mellem FCK og den danske landsholdsspiller som minimum udskudt i et halvt år.

Thomas Delaney var naturligvis et tema, da den skrivende presse fik sig en snak med FC Københavns sportsdirektør i Portugal, hvor FC København i øjeblikket er på træningslejr. 

“PC” lægger da heller ikke skjul på, at han gerne ser en genforening, men samtidig kommer han med en advarsel til Thomas Delaney, der fylder 32 til september.

– Jeg tror gerne, at han vil til Danmark på et tidspunkt.

Til sommer?

– Det kan da godt være. Jeg har sagt det før, og jeg kan godt sige det igen. Når timingen er den rigtige, så gør vi det, men der er også en udløbsdato på det her. Når timingen og muligheden er der, og Thomas stadig er frisk og fit, så vil vi gerne løse det.

– Der er en klub på den ene side, som har spilleren på kontrakt, og så er der en klub, som gerne vil købe ham. Der kommer vi tilbage til, at det skal hænge sammen for alle parter, og det kunne det ikke i det her vindue, forklarer Peter Christiansen.

Thomas Delaney har ellers været rygtet heftigt til FC København siden efteråret efter en vanskelig tid i Sevilla, som til sidst sendte ham til tysk fodbold for resten af sæsonen. 

Da Thomas Delaneys skifte blev officielt, begyndte FC København også at blive rygtet til andre centrale midtbanespillere, hvor norske Odin Thiago Holms navn pludselig sprang frem på transfervinduets sidste dag.

FC København bød angiveligt på ham, men det blev klart afvist. “PC” har da også bekræftet, at man har kig på spilleren. Læs mere om det her.

FCK-bossen er ikke den eneste, som Tipsbladet har talt med i Portugal. I afspilleren over artiklen kan du se et videointerview med talentet Noah Sahsah.





Manchester City klar til semifinale

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

‘En af sæsonens bedste transfers’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Manchester United rasende

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Aldrig set før

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Mens vi venter på Godo

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam