Racismeanklagede fans får karantæne i La Liga

Fire mænd mistænkt for at have hængt en dukke af Vinicius Junior fra en bro, skal holde sig fra stadioner.



De spanske myndigheder ser ud til for alvor at være begyndt at slå ned på de sager om racisme, der er blusset voldsomt op efter Real Madrids besøg hos Valencia på Mestalla i weekenden.

Her blev Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Junior udsat for racistiske ytringer fra lægterne, som han har oplevet flere gange fra modstanderholds fans i den spanske liga i sæsonen.

Det er dog en sag helt tilbage fra januar, som torsdag afskar fire fodboldfans muligheden for at se fodboldkampe på spanske stadioner. Det fremgår ikke, hvor længe karantænen løber.

Ved en domstol i Madrid fik de fire mænd forbud mod at besøge spanske stadioner. Faktisk må de ikke komme inden for 1000 meter af et stadion, når der spilles kampe. Det skriver AFP.

De fire Atlético Madrid-tilhængere er først i denne uge blevet anholdt for episoden i slutningen af januar, hvor de to hovedstadsklubber skulle mødes i pokalturneringen.

De er mistænkt for at stå bag hængningen af en oppustelig, sort dukke fra en bro under et stort banner, hvor der stod "Madrid hader Real".

Ifølge politiet er tre af de fire mænd i forvejen kendt som medlemmer af en yderliggående gruppe fodboldfans fra Madrid.

De fire mænd er fortsat anholdt, mens politiet efterforsker sagen fra januar som en hadforbrydelse.

Tre Valencia-fans er også blevet anholdt for racistiske ytringer og gestikulationer rettet mod Vinicius under søndagens opgør. Politiet karakteriserer også det som en hadforbrydelse.

Onsdag spillede Real Madrid hjemme mod Rayo Vallecano. Her havde træner Carlo Ancelotti valgt at spare Vinicius Junior efter de seneste hektiske dage, men han var nede på plænen og blev hyldet af hjemmepublikum inden kampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM