Racismeanklagede fans får karantæne i La Liga

Fire mænd mistænkt for at have hængt en dukke af Vinicius Junior fra en bro, skal holde sig fra stadioner.



De spanske myndigheder ser ud til for alvor at være begyndt at slå ned på de sager om racisme, der er blusset voldsomt op efter Real Madrids besøg hos Valencia på Mestalla i weekenden.

Her blev Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Junior udsat for racistiske ytringer fra lægterne, som han har oplevet flere gange fra modstanderholds fans i den spanske liga i sæsonen.

Det er dog en sag helt tilbage fra januar, som torsdag afskar fire fodboldfans muligheden for at se fodboldkampe på spanske stadioner. Det fremgår ikke, hvor længe karantænen løber.

Ved en domstol i Madrid fik de fire mænd forbud mod at besøge spanske stadioner. Faktisk må de ikke komme inden for 1000 meter af et stadion, når der spilles kampe. Det skriver AFP.

De fire Atlético Madrid-tilhængere er først i denne uge blevet anholdt for episoden i slutningen af januar, hvor de to hovedstadsklubber skulle mødes i pokalturneringen.

De er mistænkt for at stå bag hængningen af en oppustelig, sort dukke fra en bro under et stort banner, hvor der stod "Madrid hader Real".

Ifølge politiet er tre af de fire mænd i forvejen kendt som medlemmer af en yderliggående gruppe fodboldfans fra Madrid.

De fire mænd er fortsat anholdt, mens politiet efterforsker sagen fra januar som en hadforbrydelse.

Tre Valencia-fans er også blevet anholdt for racistiske ytringer og gestikulationer rettet mod Vinicius under søndagens opgør. Politiet karakteriserer også det som en hadforbrydelse.

Onsdag spillede Real Madrid hjemme mod Rayo Vallecano. Her havde træner Carlo Ancelotti valgt at spare Vinicius Junior efter de seneste hektiske dage, men han var nede på plænen og blev hyldet af hjemmepublikum inden kampen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Erik ten Hag jagter dansker

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

– Ja, der var dialog med Brøndby