Racismeanklagede fans får karantæne i La Liga

Fire mænd mistænkt for at have hængt en dukke af Vinicius Junior fra en bro, skal holde sig fra stadioner.



De spanske myndigheder ser ud til for alvor at være begyndt at slå ned på de sager om racisme, der er blusset voldsomt op efter Real Madrids besøg hos Valencia på Mestalla i weekenden.

Her blev Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Junior udsat for racistiske ytringer fra lægterne, som han har oplevet flere gange fra modstanderholds fans i den spanske liga i sæsonen.

Det er dog en sag helt tilbage fra januar, som torsdag afskar fire fodboldfans muligheden for at se fodboldkampe på spanske stadioner. Det fremgår ikke, hvor længe karantænen løber.

Ved en domstol i Madrid fik de fire mænd forbud mod at besøge spanske stadioner. Faktisk må de ikke komme inden for 1000 meter af et stadion, når der spilles kampe. Det skriver AFP.

De fire Atlético Madrid-tilhængere er først i denne uge blevet anholdt for episoden i slutningen af januar, hvor de to hovedstadsklubber skulle mødes i pokalturneringen.

De er mistænkt for at stå bag hængningen af en oppustelig, sort dukke fra en bro under et stort banner, hvor der stod "Madrid hader Real".

Ifølge politiet er tre af de fire mænd i forvejen kendt som medlemmer af en yderliggående gruppe fodboldfans fra Madrid.

De fire mænd er fortsat anholdt, mens politiet efterforsker sagen fra januar som en hadforbrydelse.

Tre Valencia-fans er også blevet anholdt for racistiske ytringer og gestikulationer rettet mod Vinicius under søndagens opgør. Politiet karakteriserer også det som en hadforbrydelse.

Onsdag spillede Real Madrid hjemme mod Rayo Vallecano. Her havde træner Carlo Ancelotti valgt at spare Vinicius Junior efter de seneste hektiske dage, men han var nede på plænen og blev hyldet af hjemmepublikum inden kampen.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det var en af de værste dage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Frygter Christian Eriksen-problem

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’