Racismeanklagede fans får karantæne i La Liga

Fire mænd mistænkt for at have hængt en dukke af Vinicius Junior fra en bro, skal holde sig fra stadioner.



De spanske myndigheder ser ud til for alvor at være begyndt at slå ned på de sager om racisme, der er blusset voldsomt op efter Real Madrids besøg hos Valencia på Mestalla i weekenden.

Her blev Real Madrids brasilianske stjerne Vinicius Junior udsat for racistiske ytringer fra lægterne, som han har oplevet flere gange fra modstanderholds fans i den spanske liga i sæsonen.

Det er dog en sag helt tilbage fra januar, som torsdag afskar fire fodboldfans muligheden for at se fodboldkampe på spanske stadioner. Det fremgår ikke, hvor længe karantænen løber.

Ved en domstol i Madrid fik de fire mænd forbud mod at besøge spanske stadioner. Faktisk må de ikke komme inden for 1000 meter af et stadion, når der spilles kampe. Det skriver AFP.

De fire Atlético Madrid-tilhængere er først i denne uge blevet anholdt for episoden i slutningen af januar, hvor de to hovedstadsklubber skulle mødes i pokalturneringen.

De er mistænkt for at stå bag hængningen af en oppustelig, sort dukke fra en bro under et stort banner, hvor der stod "Madrid hader Real".

Ifølge politiet er tre af de fire mænd i forvejen kendt som medlemmer af en yderliggående gruppe fodboldfans fra Madrid.

De fire mænd er fortsat anholdt, mens politiet efterforsker sagen fra januar som en hadforbrydelse.

Tre Valencia-fans er også blevet anholdt for racistiske ytringer og gestikulationer rettet mod Vinicius under søndagens opgør. Politiet karakteriserer også det som en hadforbrydelse.

Onsdag spillede Real Madrid hjemme mod Rayo Vallecano. Her havde træner Carlo Ancelotti valgt at spare Vinicius Junior efter de seneste hektiske dage, men han var nede på plænen og blev hyldet af hjemmepublikum inden kampen.

/ritzau/





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Det største tilbageslag i min karriere’

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Holland – Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Flere Superliga-kamp rykkes