Ragnar om FCK: Særligt én fyring gjorde ondt

Ragnar Sigurdssons andet ophold i FCK blev ikke en succes, og særligt én af klubbens afskedigelser gjorde ondt på islændingen.



Ragnar Sigurdsson vendte i januar 2020 tilbage til FC København, men det blev kun til et enkelt år i hovedstaden for den populære islænding, før han tog til ukrainsk fodbold. 

Det år udviklede sig til ét af de mest kaotiske i nyere tid i FC København.

Ståle Solbakken blev som bekendt fyret for svigtende resultater, men flere andre røg samme vej i den sæson. Særligt én af fyringerne gjorde ondt på Ragnar Sigurdsson – fyringen af den fysiske træner Anders Storskov, der nu er i Brøndby IF. 

– FC København gennemgik en kæmpe revolution. Kort før Ståle Solbakkens fyring blev den fysiske træner fyret, og han var én af de største grunde til, at jeg ønskede at vende tilbage til FC København – sammen med byen og fansene, forklarer Ragnar Sigurdsson til fotbolti.net og tilføjer om Anders Storskov:

– At han blev fyret var et slag i ansigtet på mig. Hans afløser var meget fin, men han (Anders Storskov, red.) var én af de primære årsager til mit comeback i FCK.

Få måneder efter Anders Storskov røg Ståle Solbakken også på porten, og han blev som bekendt afløst af Jess Thorup. Da Thorup tog over i FCK, så Ragnar Sigurdsson skriften på væggen.

– Jeg kunne med det samme se, at jeg ikke var inde i billedet hos ham, og jeg havde en snak med ham, hvor jeg spurgte, hvordan han så tingene. Han var ligefrem og sagde, at jeg ikke havde en stor chance, og at det ville være bedst for mig og for FCK, hvis jeg fandt en ny klub. Jeg sætter stor pris på hans ærlighed, lyder det fra islændingen.

Ragnar Sigurdsson underskrev tirsdag en kontrakt med sin barndomsklub Fylkir, og han er dermed vendt retur til Island efter 15 år i udlandet. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: Kolding køber stor profil

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Usikker på Chido Obi-transfer

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby