Ragnar om FCK: Særligt én fyring gjorde ondt

Ragnar Sigurdssons andet ophold i FCK blev ikke en succes, og særligt én af klubbens afskedigelser gjorde ondt på islændingen.



Ragnar Sigurdsson vendte i januar 2020 tilbage til FC København, men det blev kun til et enkelt år i hovedstaden for den populære islænding, før han tog til ukrainsk fodbold. 

Det år udviklede sig til ét af de mest kaotiske i nyere tid i FC København.

Ståle Solbakken blev som bekendt fyret for svigtende resultater, men flere andre røg samme vej i den sæson. Særligt én af fyringerne gjorde ondt på Ragnar Sigurdsson – fyringen af den fysiske træner Anders Storskov, der nu er i Brøndby IF. 

– FC København gennemgik en kæmpe revolution. Kort før Ståle Solbakkens fyring blev den fysiske træner fyret, og han var én af de største grunde til, at jeg ønskede at vende tilbage til FC København – sammen med byen og fansene, forklarer Ragnar Sigurdsson til fotbolti.net og tilføjer om Anders Storskov:

– At han blev fyret var et slag i ansigtet på mig. Hans afløser var meget fin, men han (Anders Storskov, red.) var én af de primære årsager til mit comeback i FCK.

Få måneder efter Anders Storskov røg Ståle Solbakken også på porten, og han blev som bekendt afløst af Jess Thorup. Da Thorup tog over i FCK, så Ragnar Sigurdsson skriften på væggen.

– Jeg kunne med det samme se, at jeg ikke var inde i billedet hos ham, og jeg havde en snak med ham, hvor jeg spurgte, hvordan han så tingene. Han var ligefrem og sagde, at jeg ikke havde en stor chance, og at det ville være bedst for mig og for FCK, hvis jeg fandt en ny klub. Jeg sætter stor pris på hans ærlighed, lyder det fra islændingen.

Ragnar Sigurdsson underskrev tirsdag en kontrakt med sin barndomsklub Fylkir, og han er dermed vendt retur til Island efter 15 år i udlandet. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Emre Mor færdig

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber