Ragnar om FCK: Særligt én fyring gjorde ondt

Ragnar Sigurdssons andet ophold i FCK blev ikke en succes, og særligt én af klubbens afskedigelser gjorde ondt på islændingen.



Ragnar Sigurdsson vendte i januar 2020 tilbage til FC København, men det blev kun til et enkelt år i hovedstaden for den populære islænding, før han tog til ukrainsk fodbold. 

Det år udviklede sig til ét af de mest kaotiske i nyere tid i FC København.

Ståle Solbakken blev som bekendt fyret for svigtende resultater, men flere andre røg samme vej i den sæson. Særligt én af fyringerne gjorde ondt på Ragnar Sigurdsson – fyringen af den fysiske træner Anders Storskov, der nu er i Brøndby IF. 

– FC København gennemgik en kæmpe revolution. Kort før Ståle Solbakkens fyring blev den fysiske træner fyret, og han var én af de største grunde til, at jeg ønskede at vende tilbage til FC København – sammen med byen og fansene, forklarer Ragnar Sigurdsson til fotbolti.net og tilføjer om Anders Storskov:

– At han blev fyret var et slag i ansigtet på mig. Hans afløser var meget fin, men han (Anders Storskov, red.) var én af de primære årsager til mit comeback i FCK.

Få måneder efter Anders Storskov røg Ståle Solbakken også på porten, og han blev som bekendt afløst af Jess Thorup. Da Thorup tog over i FCK, så Ragnar Sigurdsson skriften på væggen.

– Jeg kunne med det samme se, at jeg ikke var inde i billedet hos ham, og jeg havde en snak med ham, hvor jeg spurgte, hvordan han så tingene. Han var ligefrem og sagde, at jeg ikke havde en stor chance, og at det ville være bedst for mig og for FCK, hvis jeg fandt en ny klub. Jeg sætter stor pris på hans ærlighed, lyder det fra islændingen.

Ragnar Sigurdsson underskrev tirsdag en kontrakt med sin barndomsklub Fylkir, og han er dermed vendt retur til Island efter 15 år i udlandet. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De vil gerne have Jens Jønsson

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK