Ragnar Sigurdsson vendte i januar 2020 tilbage til FC København, men det blev kun til et enkelt år i hovedstaden for den populære islænding, før han tog til ukrainsk fodbold.
Det år udviklede sig til ét af de mest kaotiske i nyere tid i FC København.
Ståle Solbakken blev som bekendt fyret for svigtende resultater, men flere andre røg samme vej i den sæson. Særligt én af fyringerne gjorde ondt på Ragnar Sigurdsson – fyringen af den fysiske træner Anders Storskov, der nu er i Brøndby IF.
– FC København gennemgik en kæmpe revolution. Kort før Ståle Solbakkens fyring blev den fysiske træner fyret, og han var én af de største grunde til, at jeg ønskede at vende tilbage til FC København – sammen med byen og fansene, forklarer Ragnar Sigurdsson til fotbolti.net og tilføjer om Anders Storskov:
– At han blev fyret var et slag i ansigtet på mig. Hans afløser var meget fin, men han (Anders Storskov, red.) var én af de primære årsager til mit comeback i FCK.
Få måneder efter Anders Storskov røg Ståle Solbakken også på porten, og han blev som bekendt afløst af Jess Thorup. Da Thorup tog over i FCK, så Ragnar Sigurdsson skriften på væggen.
– Jeg kunne med det samme se, at jeg ikke var inde i billedet hos ham, og jeg havde en snak med ham, hvor jeg spurgte, hvordan han så tingene. Han var ligefrem og sagde, at jeg ikke havde en stor chance, og at det ville være bedst for mig og for FCK, hvis jeg fandt en ny klub. Jeg sætter stor pris på hans ærlighed, lyder det fra islændingen.
Ragnar Sigurdsson underskrev tirsdag en kontrakt med sin barndomsklub Fylkir, og han er dermed vendt retur til Island efter 15 år i udlandet.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
