Real Madrid hentede lørdag sin første sejr i den nye sæson i La Liga, da Real Betis på udebane blev slået 3-2.
Mestrene fra Madrid skulle i Sevilla dog bruge både et Betis-selvmål og et straffespark til at vende 1-2 til 3-2 og sikre de tre point.
Real Madrid lagde ud med at spille 0-0 ude mod Real Sociedad i den seneste runde og har dermed skrabet fire point sammen i sine to første runder.
For Betis blev det første nederlag efter sejre over Alaves og Valladolid.
Real-keeper Thibaut Courtois måtte diske op med en klasseredning i indledningen på et hovedstødsforsøg fra hjemmeholdets Antonio Sanabria.
Kort efter fik Karim Benzema så smidt bolden ind i det lille felt, hvor Federico Valverde fik sendt den i mål til 1-0.
Minuttet senere var Sergio Ramos med fremme, men i helt fri position misbrugte han en kæmpe mulighed.
Real formåede ikke at øge, og i stedet var det hjemmeholdet, som kom bedre ind i opgøret, og efter 34 minutter kom udligningen.
Sergio Canales sendte et perfekt indlæg ind i feltet, hvor Aissa Mandi lige så perfekt steg til vejrs og pandede Betis på 1-1.
Den scoring satte for alvor fut i Betis, som to minutter senere kom foran 2-1, da William Carvalho i løb modtog bolden og sparkede den i mål fra venstre side i feltet.
Betis gik derfor til pausen foran, men det holdt blot tre minutter ind i anden halvleg, hvor Betis-spilleren Emerson var uheldig at score selvmål i en presset situation efter et indlæg fra Reals Daniel Carvajal.
Emerson var i det hele taget ikke en heldig mand, da han med godt 20 minutter igen fik rødt kort for at nedlægge Reals Luka Jovic.
Jovic var i løb alene igennem ned mod Betis-målet, og da VAR viste, at der ikke var offside, så blev det et direkte rødt kort.
Så var dommeren igen ude at se VAR, og det gav Real et straffespark i en situation, hvor Betis-spilleren Marc Bartra blev dømt for hånd på bolden.
Ramos gik til bolden, sendte den i kassen til 3-2 og Real på kurs mod sæsonens første ligasejr.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
FC København bekræfter transfer
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
