Det er kommet på mode at skifte fra én dansk klub til en anden. FC København har på egen hånd hentet snart et halvt hold af spillere i andre Superliga-klubber, og Randers FC hentede eksempelvis Vito Hammershøy-Mistrati i Hobro IK.
Det kan dog være, at kronjyderne selv må smage deres egen transfermedicin. I hvert fald har Brøndby IF ifølgt BT budt cirka 4,5 millioner kroner på Saba Lobjanidze, .
Nu bekræfter sportsdirektør Søren Pedersen over for Randers Amtsavis, at Brøndby har afgivet et bud på georgieren. Randers har dog også allerede sagt “tak, men nej tak”.
– Brøndby har ikke budt et beløb, som vi synes er interessant. Derfor har vi afvist det, så i øjeblikket ligger den der, siger Pedersen til avisen og afviser at fortælle, hvad der så vil være interessant.
Ifølge BT forlanger Randers én million euro, altså godt og vel 7,5 millioner kroner. Søren Pedersen nøjes dog med at sige, at det også handler om at få en videresalgsklausul med i aftalen.
24-årige Saba Lobjanidze har spillet to sæsoner i Randers, men er som nævnt frisk på at blive i Danmark, hvis han skifter klub.
– Jeg kan godt forestille mig at spille i en anden dansk klub. Det ville være fint for mig at blive i Danmark, for ligaen passer fint til mig, sagde han efter gårsdagens kamp mod SønderjyskE.
– Der er en del interesse for mig fra andre klubber, men lige nu er jeg i Randers, og derfor vil jeg ikke tænke så meget på det.
Næste chance for at tænke på det, det hele handler om, Superliga-kampene, er på søndag. Og det gælder, uanset om Lobjanidze skifter til Brøndby eller ej, for Randers møder netop de blågule i den kommende runde.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
