Det er kommet på mode at skifte fra én dansk klub til en anden. FC København har på egen hånd hentet snart et halvt hold af spillere i andre Superliga-klubber, og Randers FC hentede eksempelvis Vito Hammershøy-Mistrati i Hobro IK.
Det kan dog være, at kronjyderne selv må smage deres egen transfermedicin. I hvert fald har Brøndby IF ifølgt BT budt cirka 4,5 millioner kroner på Saba Lobjanidze, .
Nu bekræfter sportsdirektør Søren Pedersen over for Randers Amtsavis, at Brøndby har afgivet et bud på georgieren. Randers har dog også allerede sagt “tak, men nej tak”.
– Brøndby har ikke budt et beløb, som vi synes er interessant. Derfor har vi afvist det, så i øjeblikket ligger den der, siger Pedersen til avisen og afviser at fortælle, hvad der så vil være interessant.
Ifølge BT forlanger Randers én million euro, altså godt og vel 7,5 millioner kroner. Søren Pedersen nøjes dog med at sige, at det også handler om at få en videresalgsklausul med i aftalen.
24-årige Saba Lobjanidze har spillet to sæsoner i Randers, men er som nævnt frisk på at blive i Danmark, hvis han skifter klub.
– Jeg kan godt forestille mig at spille i en anden dansk klub. Det ville være fint for mig at blive i Danmark, for ligaen passer fint til mig, sagde han efter gårsdagens kamp mod SønderjyskE.
– Der er en del interesse for mig fra andre klubber, men lige nu er jeg i Randers, og derfor vil jeg ikke tænke så meget på det.
Næste chance for at tænke på det, det hele handler om, Superliga-kampene, er på søndag. Og det gælder, uanset om Lobjanidze skifter til Brøndby eller ej, for Randers møder netop de blågule i den kommende runde.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
