Randers afviser Brøndbys Saba-bud: Beløbet er ikke interessant

Randers FC’s sportsdirektør bekræfter, at Brøndby IF har budt på Saba Lobjanidze, men han kalder samtidig beløbet uinteressant. Han vil dog ikke ud med, hvad der så kan være interessant.



Det er kommet på mode at skifte fra én dansk klub til en anden. FC København har på egen hånd hentet snart et halvt hold af spillere i andre Superliga-klubber, og Randers FC hentede eksempelvis Vito Hammershøy-Mistrati i Hobro IK.

Det kan dog være, at kronjyderne selv må smage deres egen transfermedicin. I hvert fald har Brøndby IF ifølgt BT budt cirka 4,5 millioner kroner på Saba Lobjanidze, .

Nu bekræfter sportsdirektør Søren Pedersen over for Randers Amtsavis, at Brøndby har afgivet et bud på georgieren. Randers har dog også allerede sagt “tak, men nej tak”.

– Brøndby har ikke budt et beløb, som vi synes er interessant. Derfor har vi afvist det, så i øjeblikket ligger den der, siger Pedersen til avisen og afviser at fortælle, hvad der så vil være interessant.

Ifølge BT forlanger Randers én million euro, altså godt og vel 7,5 millioner kroner. Søren Pedersen nøjes dog med at sige, at det også handler om at få en videresalgsklausul med i aftalen.

24-årige Saba Lobjanidze har spillet to sæsoner i Randers, men er som nævnt frisk på at blive i Danmark, hvis han skifter klub.

– Jeg kan godt forestille mig at spille i en anden dansk klub. Det ville være fint for mig at blive i Danmark, for ligaen passer fint til mig, sagde han efter gårsdagens kamp mod SønderjyskE.

– Der er en del interesse for mig fra andre klubber, men lige nu er jeg i Randers, og derfor vil jeg ikke tænke så meget på det.

Næste chance for at tænke på det, det hele handler om, Superliga-kampene, er på søndag. Og det gælder, uanset om Lobjanidze skifter til Brøndby eller ej, for Randers møder netop de blågule i den kommende runde.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal

Deadline overskredet: FC København melder ud

Usbekistan – Colombia

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Argentina – Algeriet

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Her er Tunesiens nye VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen