Randers afviser Brøndbys Saba-bud: Beløbet er ikke interessant

Randers FC’s sportsdirektør bekræfter, at Brøndby IF har budt på Saba Lobjanidze, men han kalder samtidig beløbet uinteressant. Han vil dog ikke ud med, hvad der så kan være interessant.



Det er kommet på mode at skifte fra én dansk klub til en anden. FC København har på egen hånd hentet snart et halvt hold af spillere i andre Superliga-klubber, og Randers FC hentede eksempelvis Vito Hammershøy-Mistrati i Hobro IK.

Det kan dog være, at kronjyderne selv må smage deres egen transfermedicin. I hvert fald har Brøndby IF ifølgt BT budt cirka 4,5 millioner kroner på Saba Lobjanidze, .

Nu bekræfter sportsdirektør Søren Pedersen over for Randers Amtsavis, at Brøndby har afgivet et bud på georgieren. Randers har dog også allerede sagt “tak, men nej tak”.

– Brøndby har ikke budt et beløb, som vi synes er interessant. Derfor har vi afvist det, så i øjeblikket ligger den der, siger Pedersen til avisen og afviser at fortælle, hvad der så vil være interessant.

Ifølge BT forlanger Randers én million euro, altså godt og vel 7,5 millioner kroner. Søren Pedersen nøjes dog med at sige, at det også handler om at få en videresalgsklausul med i aftalen.

24-årige Saba Lobjanidze har spillet to sæsoner i Randers, men er som nævnt frisk på at blive i Danmark, hvis han skifter klub.

– Jeg kan godt forestille mig at spille i en anden dansk klub. Det ville være fint for mig at blive i Danmark, for ligaen passer fint til mig, sagde han efter gårsdagens kamp mod SønderjyskE.

– Der er en del interesse for mig fra andre klubber, men lige nu er jeg i Randers, og derfor vil jeg ikke tænke så meget på det.

Næste chance for at tænke på det, det hele handler om, Superliga-kampene, er på søndag. Og det gælder, uanset om Lobjanidze skifter til Brøndby eller ej, for Randers møder netop de blågule i den kommende runde.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Viborg FF – Brøndby IF

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok