Det er kommet på mode at skifte fra én dansk klub til en anden. FC København har på egen hånd hentet snart et halvt hold af spillere i andre Superliga-klubber, og Randers FC hentede eksempelvis Vito Hammershøy-Mistrati i Hobro IK.
Det kan dog være, at kronjyderne selv må smage deres egen transfermedicin. I hvert fald har Brøndby IF ifølgt BT budt cirka 4,5 millioner kroner på Saba Lobjanidze, .
Nu bekræfter sportsdirektør Søren Pedersen over for Randers Amtsavis, at Brøndby har afgivet et bud på georgieren. Randers har dog også allerede sagt “tak, men nej tak”.
– Brøndby har ikke budt et beløb, som vi synes er interessant. Derfor har vi afvist det, så i øjeblikket ligger den der, siger Pedersen til avisen og afviser at fortælle, hvad der så vil være interessant.
Ifølge BT forlanger Randers én million euro, altså godt og vel 7,5 millioner kroner. Søren Pedersen nøjes dog med at sige, at det også handler om at få en videresalgsklausul med i aftalen.
24-årige Saba Lobjanidze har spillet to sæsoner i Randers, men er som nævnt frisk på at blive i Danmark, hvis han skifter klub.
– Jeg kan godt forestille mig at spille i en anden dansk klub. Det ville være fint for mig at blive i Danmark, for ligaen passer fint til mig, sagde han efter gårsdagens kamp mod SønderjyskE.
– Der er en del interesse for mig fra andre klubber, men lige nu er jeg i Randers, og derfor vil jeg ikke tænke så meget på det.
Næste chance for at tænke på det, det hele handler om, Superliga-kampene, er på søndag. Og det gælder, uanset om Lobjanidze skifter til Brøndby eller ej, for Randers møder netop de blågule i den kommende runde.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
