Toppræstation: Randers-lejren i stor selvros

Efter en 2-0-sejr ude over AGF tør Randers’ anfører godt påtage sig favoritværdigheden inden returopgøret.



Randers spillede sig torsdag tæt på holdets første pokalfinale siden 2013, da holdet på udebane slog AGF med 2-0 i den første af to semifinaler.

Derfor var der selvsagt også tilfredshed at spore i Randers-lejren, hvor holdets anfører, Erik Marxen, var glad for den præstation, som han og holdkammeraterne leverede.

– Vi leverede en flot præstation, og selv om vi var lidt på hælene i starten, kom vi bedre med, mens vi i anden halvleg var totalt dominerende.

– Det må vi være voldsomt tilfredse med, og det var en flot præstation, siger Marxen.

Inden kampen vurderede Erik Marxen, at de to holds finalechancer var meget lige, men efter 2-0-sejren tør han dog godt give Randers favoritværdigheden.

– Nu må vi tage favoritrollen på os, og vi er klare favoritter til at gå i finalen med en 2-0-føring. Det vil jeg ikke lægge skjul på.

– Til gengæld er der også set større føringer, som er blevet smidt, og vi er nødt til ikke at tage glæden på forskud.

Randers’ cheftræner, Thomas Thomasberg, var enig i sin anførers vurdering af holdets indsats, og han synes godt om det udtryk, holdet gik ind til kampen med.

– Jeg synes, at vi så godt ud.

– Vi havde et godt aggressivt presspil, vores duelspil var på et højt niveau, og vi fik produceret nogle chancer, hvilket manglede i forhold til vores seneste kamp mod FCK.

– Det var en toppræstation – især i anden halvleg, siger Thomasberg.

Han erkender, at randrusianerne med en 2-0-sejr i bagagen ligger lunt i svinget inden returopgøret, men påpeger i samme ombæring, at holdet ikke må tage noget for givet.

– Vores chancer er blevet selvfølgelig blevet bedre, men det er vigtigt, at vi ikke spekulerer for meget på, at vi er foran 2-0 inden næste kamp.

– Vi skal angribe returkampen, ligesom vi angreb denne kamp.

– Det er også vigtigt, at vi ikke kommer til at stå og prøve forsvare den hjem, slutter Thomasberg.

Returkampen mellem AGF og Randers spilles den 15. april på Cepheus Park i Randers. Enten FC Midtjylland eller Sønderjyske venter i finalen.

ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’