Toppræstation: Randers-lejren i stor selvros

Efter en 2-0-sejr ude over AGF tør Randers’ anfører godt påtage sig favoritværdigheden inden returopgøret.



Randers spillede sig torsdag tæt på holdets første pokalfinale siden 2013, da holdet på udebane slog AGF med 2-0 i den første af to semifinaler.

Derfor var der selvsagt også tilfredshed at spore i Randers-lejren, hvor holdets anfører, Erik Marxen, var glad for den præstation, som han og holdkammeraterne leverede.

– Vi leverede en flot præstation, og selv om vi var lidt på hælene i starten, kom vi bedre med, mens vi i anden halvleg var totalt dominerende.

– Det må vi være voldsomt tilfredse med, og det var en flot præstation, siger Marxen.

Inden kampen vurderede Erik Marxen, at de to holds finalechancer var meget lige, men efter 2-0-sejren tør han dog godt give Randers favoritværdigheden.

– Nu må vi tage favoritrollen på os, og vi er klare favoritter til at gå i finalen med en 2-0-føring. Det vil jeg ikke lægge skjul på.

– Til gengæld er der også set større føringer, som er blevet smidt, og vi er nødt til ikke at tage glæden på forskud.

Randers’ cheftræner, Thomas Thomasberg, var enig i sin anførers vurdering af holdets indsats, og han synes godt om det udtryk, holdet gik ind til kampen med.

– Jeg synes, at vi så godt ud.

– Vi havde et godt aggressivt presspil, vores duelspil var på et højt niveau, og vi fik produceret nogle chancer, hvilket manglede i forhold til vores seneste kamp mod FCK.

– Det var en toppræstation – især i anden halvleg, siger Thomasberg.

Han erkender, at randrusianerne med en 2-0-sejr i bagagen ligger lunt i svinget inden returopgøret, men påpeger i samme ombæring, at holdet ikke må tage noget for givet.

– Vores chancer er blevet selvfølgelig blevet bedre, men det er vigtigt, at vi ikke spekulerer for meget på, at vi er foran 2-0 inden næste kamp.

– Vi skal angribe returkampen, ligesom vi angreb denne kamp.

– Det er også vigtigt, at vi ikke kommer til at stå og prøve forsvare den hjem, slutter Thomasberg.

Returkampen mellem AGF og Randers spilles den 15. april på Cepheus Park i Randers. Enten FC Midtjylland eller Sønderjyske venter i finalen.

ritzau/





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning