Randers og AGF delte søndag pointene mellem sig i Superligaens anden runde, da lokalrivalerne spillede 1-1 på Cepheus Park i Randers.
Det resultat var Randers-angriber Emil Riis efter kampen ikke tilfreds med.
Hjemmeholdet havde nemlig spillet det meste af kampen i overtal, fordi AGF’s Sebastian Hausner med en nødbremse efter bare et minuts spil fik rødt kort og blev sendt meget tidligt i bad.
Til allersidst lignede det da også, at kronjyderne ville nappe alle tre point, da sierraleonske Al-Hadji Kamara steg til vejrs og headede hjemmeholdet i front med bare få minutter tilbage af opgøret.
Sådan gik det dog ikke, da AGF’s ti mand ville have det sidste ord med fra kampen og fik udlignet ved anfører Patrick Mortensen kort efter.
En udligning, som Emil Riis slet ikke havde forestillet sig.
– Jeg tror, at vi allesammen havde en lille stemme i baghovedet, der sagde, at nu havde vi vundet, for det burde ikke kunne lade sig gøre, at AGF kom op og fik scoret, lyder det fra Randers-angriberen.
– Desværre gik vi lidt ned i kadence, og de fik en enkelt chance, som de scorede på, siger en nedslået Emil Riis.
Riis’ angrebskollega i den modsatte lejr var dog ovenud tilfreds med reaktionen på Randers’ meget sene føringsmål, der faldt efter 87 minutter.
Patrick Mortensen kalder det fantastisk efter en hård AGF-uge med tre kampe og exit i Europa League til slovenske NS Mura.
– At vi havde overskud til at gå op og prøve at skabe den ene chance, der kan give et mål og en uafgjort, er fantastisk.
– For det var en hård nød at få i hovedet med deres mål, når vi havde forsvaret os så godt mod deres utallige hjørnespark hele kampen og så fik et mål imod os til sidst, siger søndagens AGF-målscorer.
Mortensens træner, David Nielsen, var ligeledes tilfreds med det ene point, Han tilskriver det hurtige modsvar moralen blandt spillerne.
– Det sagde meget om moralen på holdet, at i stedet for at lægge sig ned, da de fleste nok havde meget ondt over det hele og i sjælen oven på det mål, får vi scoret, og det er fantastisk, siger træneren efter kampen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
