Randers-profil følte sig sikker: Det burde ikke kunne lade sig gøre

1-1 var skuffende for Randers-angriber Emil Riis, der ærgrer sig over AGF’s udligning til sidst.



Randers og AGF delte søndag pointene mellem sig i Superligaens anden runde, da lokalrivalerne spillede 1-1 på Cepheus Park i Randers.

Det resultat var Randers-angriber Emil Riis efter kampen ikke tilfreds med.

Hjemmeholdet havde nemlig spillet det meste af kampen i overtal, fordi AGF’s Sebastian Hausner med en nødbremse efter bare et minuts spil fik rødt kort og blev sendt meget tidligt i bad.

Til allersidst lignede det da også, at kronjyderne ville nappe alle tre point, da sierraleonske Al-Hadji Kamara steg til vejrs og headede hjemmeholdet i front med bare få minutter tilbage af opgøret.

Sådan gik det dog ikke, da AGF’s ti mand ville have det sidste ord med fra kampen og fik udlignet ved anfører Patrick Mortensen kort efter.

En udligning, som Emil Riis slet ikke havde forestillet sig.

– Jeg tror, at vi allesammen havde en lille stemme i baghovedet, der sagde, at nu havde vi vundet, for det burde ikke kunne lade sig gøre, at AGF kom op og fik scoret, lyder det fra Randers-angriberen.

– Desværre gik vi lidt ned i kadence, og de fik en enkelt chance, som de scorede på, siger en nedslået Emil Riis.

Riis’ angrebskollega i den modsatte lejr var dog ovenud tilfreds med reaktionen på Randers’ meget sene føringsmål, der faldt efter 87 minutter.

Patrick Mortensen kalder det fantastisk efter en hård AGF-uge med tre kampe og exit i Europa League til slovenske NS Mura.

– At vi havde overskud til at gå op og prøve at skabe den ene chance, der kan give et mål og en uafgjort, er fantastisk.

– For det var en hård nød at få i hovedet med deres mål, når vi havde forsvaret os så godt mod deres utallige hjørnespark hele kampen og så fik et mål imod os til sidst, siger søndagens AGF-målscorer.

Mortensens træner, David Nielsen, var ligeledes tilfreds med det ene point, Han tilskriver det hurtige modsvar moralen blandt spillerne.

– Det sagde meget om moralen på holdet, at i stedet for at lægge sig ned, da de fleste nok havde meget ondt over det hele og i sjælen oven på det mål, får vi scoret, og det er fantastisk, siger træneren efter kampen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Stor hyldest af Mike Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’