Randers ansætter tidligere anfører som assistenttræner

Ralf Pedersen skal være assistent- og transitionstræner i Randers FC, hvor han var anfører midten af sidste årti. Han afløser Morten Eskesen.



Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.

Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.

Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.

– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.

– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.

Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.

– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

To danske klubber jagter formstærk angriber

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Åbner for ny rolle i FC København

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Klubber holder øje med AaB-profil

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Rekordtransfer?

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Storklub jagter FCK-emne

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!