Randers ansætter tidligere anfører som assistenttræner

Ralf Pedersen skal være assistent- og transitionstræner i Randers FC, hvor han var anfører midten af sidste årti. Han afløser Morten Eskesen.



Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.

Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.

Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.

– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.

– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.

Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.

– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

FCK-boss melder klar målsætning ud



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Manchester United – Aston Villa

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest