Randers ansætter tidligere anfører som assistenttræner

Ralf Pedersen skal være assistent- og transitionstræner i Randers FC, hvor han var anfører midten af sidste årti. Han afløser Morten Eskesen.



Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.

Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.

Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.

– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.

– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.

Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.

– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Optur før FC København-brag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Nærmer sig aftale

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

– Kunne godt ende i noget værre ballade

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dansk landsholdsspiller imponerer

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Michael Carrick storhylder

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

‘Sur over Brøndby-transfer’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nyt tilbageslag for Hjulmand

‘Det kommer aldrig til at ske’

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format