Randers ansætter tidligere anfører som assistenttræner

Ralf Pedersen skal være assistent- og transitionstræner i Randers FC, hvor han var anfører midten af sidste årti. Han afløser Morten Eskesen.



Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.

Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.

Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.

– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.

– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.

Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.

– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Hjulmand og co. taber stort skridt

De bliver monstersalg til sommer

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Disse to er færdige i Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Fredericia er nærmest rykket ned

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’