Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.
Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.
Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.
– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.
– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.
Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.
– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
