Randers ansætter tidligere anfører som assistenttræner

Ralf Pedersen skal være assistent- og transitionstræner i Randers FC, hvor han var anfører midten af sidste årti. Han afløser Morten Eskesen.



Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.

Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.

Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.

– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.

– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.

Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.

– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Her kan man se La Liga fremover

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

PL-træner blev fyret over E-mail

Rooney: Her er Englands store problem

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Nu er Brøndby IF konkret på banen