Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.
Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.
Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.
– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.
– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.
Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.
– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
