Det er 11 år, siden Ralf Pedersen senest var på lønningslisten i Randers FC, men nu kan personaleafdelingen godt begynde at finde hans oplysninger frem igen. Klubben har netop præsenteret Pedersen som ny assistent- og transitionstræner.
Ralf Pedersen var anfører for klubben, som han repræsenterede fra 2004 til 2008, og som han nåede over 100 kampe for. I 2012 stoppede han karrieren og har siden arbejdet i forskellige trænerroller, senest som assistenttræner i Viborg FF, men Pedersen blev fyret sammen med cheftræner Steffen Højer i forsommeren.
Den tidligere Randers-kaptajn var kendt som en hård spiller og trak eksempelvis flest strafpoint af alle i Superligaen i 00’erne, og ifølge sportsdirektør Søren Pedersen har efternavnebroderen Ralf holdt fast i sin grundindstilling til sporten. Han har dog også en sund faglig ballast, mener Randers-bossen.
– De fleste i Randers kender nok Ralfs kompetencer fra fodboldbanen, hvor han var kendt som en hård nyser og en kriger. Som træner går han også ind for hårdt arbejde, men han er samtidig fagligt dygtig og en træner, som går meget op i det enkelte individ og behandler alle med samme respekt, uanset om det er en Superliga-spiller eller en U13-spiller, siger Søren Pedersen i en pressemeddelelse.
– Qua hans tid på efterskoler og andre uddannelsesinstitutioner har han haft meget med unge mennesker at gøre, så han kommer med en masse erfaring på den front og kan også videregive den erfaring, han selv har fra sit fodboldliv.
Som såkaldt transitionstræner skal Ralf Pedersen arbejde med de unge spilleres overgang fra ungdoms- til seniorfodbold. Derudover kommer han til at fungere som assistenttræner for Thomas Thomasberg i Superligaen.
– Jeg glæder mig vanvittigt meget til at komme tilbage til Randers FC. Jeg har mange gode minder herfra som spiller, og nu skal jeg skabe nye af slagsen i en helt anden rolle. Både fodboldmæssigt og menneskeligt glæder jeg mig til opgaverne både på og uden for banen, hvor jeg skal være med til at sørge for, at vi får sluset endnu flere talenter ind på Randers FC’s Superligahold, og at de er bedst muligt klædt på til de opgaver og udfordringer, de møder, siger Ralf Pedersen.
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
I svime: Som en ny spiller
Froholdt på tavlen i storkamp
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Var direkte fra træningsbanen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Alpha retter hård kritik
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW
