Randers-talentet Filip Bundgaard er tidligere på tirsdagen blevet sat i forbindelse med Brøndby, der skulle have været fremme med et bud på 7,5 millioner kroner for ham. Det er siden også noget, som er blevet afvist.
I stedet bliver der peget på, at Bundgaard kommer til at forlænge den kontrakt, som ellers ville udløbe i someren 2023. Det er noget, som Randers-ledelsen og Bundgaard har været i dialog om længe. Det fortæller klubbens sportsdirektør Søren Pedersen i et interview med Randers Amtsavis.
Her kommer han ind på det faktum, at man har fire måneder til at få en ny aftale på plads, inden spilleren kan forhandle frit med andre og skifte gratis til dem efter sæsonen.
– Der er et tidspres i forhold til det, men omvendt kender Filip vores plan for ham. Som man har kunnet se det sidste lange stykke tid, er han en stor del af vores spil, siger han og fortsætter:
– Og han er godt i gang med at bryde igennem på førsteholdet. Det er han god nok til, lyder det fra Søren Pedersen.
I den forbindelse kommer han også ind på, at man tidligere har set, at selvom man forlænger med dem, så er man klar til at sælge dem, hvis det rigtige tilbud skulle komme.
Det er noget, som man både har set med André Rømer og Emil Riis, påminder Pedersen om. Det er også noget, som man har en dialog om, forklares det.
Hvis det mod forventning skulle ende med, at Filip Bundgaard skifter i de sidste timer af dette transfervindue, så vil det kræve en aftale, som både han selv og Randers er tilfredse med – og her vil Søren Pedersen ikke nævne en pris.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni