Randers-talent var rygtet til BIF: Der er tidspres

Randers-sportsdirektør Søren Pedersen regner med, at de kan lave en ny kontrakt med Filip Bundgaard.



Randers-talentet Filip Bundgaard er tidligere på tirsdagen blevet sat i forbindelse med Brøndby, der skulle have været fremme med et bud på 7,5 millioner kroner for ham. Det er siden også noget, som er blevet afvist.

I stedet bliver der peget på, at Bundgaard kommer til at forlænge den kontrakt, som ellers ville udløbe i someren 2023. Det er noget, som Randers-ledelsen og Bundgaard har været i dialog om længe. Det fortæller klubbens sportsdirektør Søren Pedersen i et interview med Randers Amtsavis.

Her kommer han ind på det faktum, at man har fire måneder til at få en ny aftale på plads, inden spilleren kan forhandle frit med andre og skifte gratis til dem efter sæsonen.

– Der er et tidspres i forhold til det, men omvendt kender Filip vores plan for ham. Som man har kunnet se det sidste lange stykke tid, er han en stor del af vores spil, siger han og fortsætter:

– Og han er godt i gang med at bryde igennem på førsteholdet. Det er han god nok til, lyder det fra Søren Pedersen.

I den forbindelse kommer han også ind på, at man tidligere har set, at selvom man forlænger med dem, så er man klar til at sælge dem, hvis det rigtige tilbud skulle komme. 

Det er noget, som man både har set med André Rømer og Emil Riis, påminder Pedersen om. Det er også noget, som man har en dialog om, forklares det.

Hvis det mod forventning skulle ende med, at Filip Bundgaard skifter i de sidste timer af dette transfervindue, så vil det kræve en aftale, som både han selv og Randers er tilfredse med – og her vil Søren Pedersen ikke nævne en pris.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby IF – Viborg FF

AGF i Europa: De venter i næste runde

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Klar besked om AGF

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur