Randers-talent var rygtet til BIF: Der er tidspres

Randers-sportsdirektør Søren Pedersen regner med, at de kan lave en ny kontrakt med Filip Bundgaard.



Randers-talentet Filip Bundgaard er tidligere på tirsdagen blevet sat i forbindelse med Brøndby, der skulle have været fremme med et bud på 7,5 millioner kroner for ham. Det er siden også noget, som er blevet afvist.

I stedet bliver der peget på, at Bundgaard kommer til at forlænge den kontrakt, som ellers ville udløbe i someren 2023. Det er noget, som Randers-ledelsen og Bundgaard har været i dialog om længe. Det fortæller klubbens sportsdirektør Søren Pedersen i et interview med Randers Amtsavis.

Her kommer han ind på det faktum, at man har fire måneder til at få en ny aftale på plads, inden spilleren kan forhandle frit med andre og skifte gratis til dem efter sæsonen.

– Der er et tidspres i forhold til det, men omvendt kender Filip vores plan for ham. Som man har kunnet se det sidste lange stykke tid, er han en stor del af vores spil, siger han og fortsætter:

– Og han er godt i gang med at bryde igennem på førsteholdet. Det er han god nok til, lyder det fra Søren Pedersen.

I den forbindelse kommer han også ind på, at man tidligere har set, at selvom man forlænger med dem, så er man klar til at sælge dem, hvis det rigtige tilbud skulle komme. 

Det er noget, som man både har set med André Rømer og Emil Riis, påminder Pedersen om. Det er også noget, som man har en dialog om, forklares det.

Hvis det mod forventning skulle ende med, at Filip Bundgaard skifter i de sidste timer af dette transfervindue, så vil det kræve en aftale, som både han selv og Randers er tilfredse med – og her vil Søren Pedersen ikke nævne en pris.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Skotland – Marokko

Superliga-spiller åben for transfer

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rundens hold – VM

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr