Randers-talent var rygtet til BIF: Der er tidspres

Randers-sportsdirektør Søren Pedersen regner med, at de kan lave en ny kontrakt med Filip Bundgaard.



Randers-talentet Filip Bundgaard er tidligere på tirsdagen blevet sat i forbindelse med Brøndby, der skulle have været fremme med et bud på 7,5 millioner kroner for ham. Det er siden også noget, som er blevet afvist.

I stedet bliver der peget på, at Bundgaard kommer til at forlænge den kontrakt, som ellers ville udløbe i someren 2023. Det er noget, som Randers-ledelsen og Bundgaard har været i dialog om længe. Det fortæller klubbens sportsdirektør Søren Pedersen i et interview med Randers Amtsavis.

Her kommer han ind på det faktum, at man har fire måneder til at få en ny aftale på plads, inden spilleren kan forhandle frit med andre og skifte gratis til dem efter sæsonen.

– Der er et tidspres i forhold til det, men omvendt kender Filip vores plan for ham. Som man har kunnet se det sidste lange stykke tid, er han en stor del af vores spil, siger han og fortsætter:

– Og han er godt i gang med at bryde igennem på førsteholdet. Det er han god nok til, lyder det fra Søren Pedersen.

I den forbindelse kommer han også ind på, at man tidligere har set, at selvom man forlænger med dem, så er man klar til at sælge dem, hvis det rigtige tilbud skulle komme. 

Det er noget, som man både har set med André Rømer og Emil Riis, påminder Pedersen om. Det er også noget, som man har en dialog om, forklares det.

Hvis det mod forventning skulle ende med, at Filip Bundgaard skifter i de sidste timer af dette transfervindue, så vil det kræve en aftale, som både han selv og Randers er tilfredse med – og her vil Søren Pedersen ikke nævne en pris.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘FC København er Danmarks gigant’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge