Randers-talentet Filip Bundgaard er tidligere på tirsdagen blevet sat i forbindelse med Brøndby, der skulle have været fremme med et bud på 7,5 millioner kroner for ham. Det er siden også noget, som er blevet afvist.
I stedet bliver der peget på, at Bundgaard kommer til at forlænge den kontrakt, som ellers ville udløbe i someren 2023. Det er noget, som Randers-ledelsen og Bundgaard har været i dialog om længe. Det fortæller klubbens sportsdirektør Søren Pedersen i et interview med Randers Amtsavis.
Her kommer han ind på det faktum, at man har fire måneder til at få en ny aftale på plads, inden spilleren kan forhandle frit med andre og skifte gratis til dem efter sæsonen.
– Der er et tidspres i forhold til det, men omvendt kender Filip vores plan for ham. Som man har kunnet se det sidste lange stykke tid, er han en stor del af vores spil, siger han og fortsætter:
– Og han er godt i gang med at bryde igennem på førsteholdet. Det er han god nok til, lyder det fra Søren Pedersen.
I den forbindelse kommer han også ind på, at man tidligere har set, at selvom man forlænger med dem, så er man klar til at sælge dem, hvis det rigtige tilbud skulle komme.
Det er noget, som man både har set med André Rømer og Emil Riis, påminder Pedersen om. Det er også noget, som man har en dialog om, forklares det.
Hvis det mod forventning skulle ende med, at Filip Bundgaard skifter i de sidste timer af dette transfervindue, så vil det kræve en aftale, som både han selv og Randers er tilfredse med – og her vil Søren Pedersen ikke nævne en pris.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW