Randers-boss: Derfor ansætter vi Rasmus Bertelsen

Rasmus Bertelsen har fået jobbet som cheftræner i Randers FC, og nu forklarer Søren Pedersen, hvorfor valget er faldet på Bertelsen.



Han har været ansat i Randers FC siden 2009, og nu kan Rasmus Bertelsen glæde sig over, at han får chancen som førsteholdstræner i FC Midtjylland.

Tidligere har den 39-årige træner været vikar og reddet Randers FC i en turbulent sæson i 2017/2018. Men efter sæsonen vendte han retur til rollen som assistent, som han har været for Thomas Thomasberg lige siden.

Med Thomasbergs afgang til FC Midtjylland er det Rasmus Bertelsens chance, efter han siden 2009 har været træner og leder af akademiet, scout samt altså assistenttræner.

– Rasmus har stået øverst på listen i lang tid og ville også være blevet cheftræner, hvis Thomasberg var endt i AaB sidste år. Han er en utroligt dygtig træner, og det er først og fremmest på hans fodboldmæssige kvalifikationer, at vi har ansat ham. På den her måde fastholder vi også kontinuiteten, for han har været en vigtig del af trænerteamet, men vi får samtidig også en ny mand med nye tanker i spidsen for holdet. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik, siger sportsdirektør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Timingen er rigtig god. Vi er kvalificeret til Mesterskabsspillet for tredje år i træk, og der er ro på bagsmækken, så Rasmus kan få lov til at arbejde og implementere sine idéer med holdet. Nu skal se på, hvordan det sportslige setup omkring Rasmus skal se ud. På den korte bane har vi fuld tiltro til, at vi internt kan løfte opgaven, men efter sæsonen skal vi have fundet ud af, hvordan sammensætningen skal være fremadrettet, fortæller Søren Pedersen.

For den 39-årige Rasmus Bertelsen er det ikke overraskende en god mulighed:

– Man kan godt sige, at det er et job, jeg har gjort mig klar til igennem en længere periode efter at have smagt på det tilbage i 2018 og siden været assistenttræner for Thomas, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. Nu skal jeg selv stå forrest, og det glæder jeg mig til. Jeg skal bygge videre på det fundament og den strategi, som vi fik lagt for fem år siden og derfra sætte mit præg på vores allesammens fodboldhold.

– Det er en stor dag for mig i mit arbejdsliv, og jeg glæder mig vildt meget til de udfordringer, der venter os. I første omgang handler det om at blive klar til Mesterskabsspillet, hvor der i første omgang venter en spændende opgave på udebane i Aarhus, siger Rasmus Bertelsen.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien

Helt på røven over Victor Froholdt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Sigter 32 personer for matchfixing

Hvem holder partilederne med i fodbold?

LIVE: Gigantisk underskud

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer melder stjerne klar

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Av, FCK! Her er de værst af alle

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!