Randers-boss: Derfor ansætter vi Rasmus Bertelsen

Rasmus Bertelsen har fået jobbet som cheftræner i Randers FC, og nu forklarer Søren Pedersen, hvorfor valget er faldet på Bertelsen.



Han har været ansat i Randers FC siden 2009, og nu kan Rasmus Bertelsen glæde sig over, at han får chancen som førsteholdstræner i FC Midtjylland.

Tidligere har den 39-årige træner været vikar og reddet Randers FC i en turbulent sæson i 2017/2018. Men efter sæsonen vendte han retur til rollen som assistent, som han har været for Thomas Thomasberg lige siden.

Med Thomasbergs afgang til FC Midtjylland er det Rasmus Bertelsens chance, efter han siden 2009 har været træner og leder af akademiet, scout samt altså assistenttræner.

– Rasmus har stået øverst på listen i lang tid og ville også være blevet cheftræner, hvis Thomasberg var endt i AaB sidste år. Han er en utroligt dygtig træner, og det er først og fremmest på hans fodboldmæssige kvalifikationer, at vi har ansat ham. På den her måde fastholder vi også kontinuiteten, for han har været en vigtig del af trænerteamet, men vi får samtidig også en ny mand med nye tanker i spidsen for holdet. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik, siger sportsdirektør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Timingen er rigtig god. Vi er kvalificeret til Mesterskabsspillet for tredje år i træk, og der er ro på bagsmækken, så Rasmus kan få lov til at arbejde og implementere sine idéer med holdet. Nu skal se på, hvordan det sportslige setup omkring Rasmus skal se ud. På den korte bane har vi fuld tiltro til, at vi internt kan løfte opgaven, men efter sæsonen skal vi have fundet ud af, hvordan sammensætningen skal være fremadrettet, fortæller Søren Pedersen.

For den 39-årige Rasmus Bertelsen er det ikke overraskende en god mulighed:

– Man kan godt sige, at det er et job, jeg har gjort mig klar til igennem en længere periode efter at have smagt på det tilbage i 2018 og siden været assistenttræner for Thomas, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. Nu skal jeg selv stå forrest, og det glæder jeg mig til. Jeg skal bygge videre på det fundament og den strategi, som vi fik lagt for fem år siden og derfra sætte mit præg på vores allesammens fodboldhold.

– Det er en stor dag for mig i mit arbejdsliv, og jeg glæder mig vildt meget til de udfordringer, der venter os. I første omgang handler det om at blive klar til Mesterskabsspillet, hvor der i første omgang venter en spændende opgave på udebane i Aarhus, siger Rasmus Bertelsen.





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Dansk toptræner stifter agentfirma

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Viaplay deler stor nyhed

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil