Randers-boss: Derfor ansætter vi Rasmus Bertelsen

Rasmus Bertelsen har fået jobbet som cheftræner i Randers FC, og nu forklarer Søren Pedersen, hvorfor valget er faldet på Bertelsen.



Han har været ansat i Randers FC siden 2009, og nu kan Rasmus Bertelsen glæde sig over, at han får chancen som førsteholdstræner i FC Midtjylland.

Tidligere har den 39-årige træner været vikar og reddet Randers FC i en turbulent sæson i 2017/2018. Men efter sæsonen vendte han retur til rollen som assistent, som han har været for Thomas Thomasberg lige siden.

Med Thomasbergs afgang til FC Midtjylland er det Rasmus Bertelsens chance, efter han siden 2009 har været træner og leder af akademiet, scout samt altså assistenttræner.

– Rasmus har stået øverst på listen i lang tid og ville også være blevet cheftræner, hvis Thomasberg var endt i AaB sidste år. Han er en utroligt dygtig træner, og det er først og fremmest på hans fodboldmæssige kvalifikationer, at vi har ansat ham. På den her måde fastholder vi også kontinuiteten, for han har været en vigtig del af trænerteamet, men vi får samtidig også en ny mand med nye tanker i spidsen for holdet. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik, siger sportsdirektør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Timingen er rigtig god. Vi er kvalificeret til Mesterskabsspillet for tredje år i træk, og der er ro på bagsmækken, så Rasmus kan få lov til at arbejde og implementere sine idéer med holdet. Nu skal se på, hvordan det sportslige setup omkring Rasmus skal se ud. På den korte bane har vi fuld tiltro til, at vi internt kan løfte opgaven, men efter sæsonen skal vi have fundet ud af, hvordan sammensætningen skal være fremadrettet, fortæller Søren Pedersen.

For den 39-årige Rasmus Bertelsen er det ikke overraskende en god mulighed:

– Man kan godt sige, at det er et job, jeg har gjort mig klar til igennem en længere periode efter at have smagt på det tilbage i 2018 og siden været assistenttræner for Thomas, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. Nu skal jeg selv stå forrest, og det glæder jeg mig til. Jeg skal bygge videre på det fundament og den strategi, som vi fik lagt for fem år siden og derfra sætte mit præg på vores allesammens fodboldhold.

– Det er en stor dag for mig i mit arbejdsliv, og jeg glæder mig vildt meget til de udfordringer, der venter os. I første omgang handler det om at blive klar til Mesterskabsspillet, hvor der i første omgang venter en spændende opgave på udebane i Aarhus, siger Rasmus Bertelsen.






FC København-spiller til lægetjek i dag 




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund