Randers-boss: Derfor ansætter vi Rasmus Bertelsen

Rasmus Bertelsen har fået jobbet som cheftræner i Randers FC, og nu forklarer Søren Pedersen, hvorfor valget er faldet på Bertelsen.



Han har været ansat i Randers FC siden 2009, og nu kan Rasmus Bertelsen glæde sig over, at han får chancen som førsteholdstræner i FC Midtjylland.

Tidligere har den 39-årige træner været vikar og reddet Randers FC i en turbulent sæson i 2017/2018. Men efter sæsonen vendte han retur til rollen som assistent, som han har været for Thomas Thomasberg lige siden.

Med Thomasbergs afgang til FC Midtjylland er det Rasmus Bertelsens chance, efter han siden 2009 har været træner og leder af akademiet, scout samt altså assistenttræner.

– Rasmus har stået øverst på listen i lang tid og ville også være blevet cheftræner, hvis Thomasberg var endt i AaB sidste år. Han er en utroligt dygtig træner, og det er først og fremmest på hans fodboldmæssige kvalifikationer, at vi har ansat ham. På den her måde fastholder vi også kontinuiteten, for han har været en vigtig del af trænerteamet, men vi får samtidig også en ny mand med nye tanker i spidsen for holdet. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik, siger sportsdirektør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Timingen er rigtig god. Vi er kvalificeret til Mesterskabsspillet for tredje år i træk, og der er ro på bagsmækken, så Rasmus kan få lov til at arbejde og implementere sine idéer med holdet. Nu skal se på, hvordan det sportslige setup omkring Rasmus skal se ud. På den korte bane har vi fuld tiltro til, at vi internt kan løfte opgaven, men efter sæsonen skal vi have fundet ud af, hvordan sammensætningen skal være fremadrettet, fortæller Søren Pedersen.

For den 39-årige Rasmus Bertelsen er det ikke overraskende en god mulighed:

– Man kan godt sige, at det er et job, jeg har gjort mig klar til igennem en længere periode efter at have smagt på det tilbage i 2018 og siden været assistenttræner for Thomas, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. Nu skal jeg selv stå forrest, og det glæder jeg mig til. Jeg skal bygge videre på det fundament og den strategi, som vi fik lagt for fem år siden og derfra sætte mit præg på vores allesammens fodboldhold.

– Det er en stor dag for mig i mit arbejdsliv, og jeg glæder mig vildt meget til de udfordringer, der venter os. I første omgang handler det om at blive klar til Mesterskabsspillet, hvor der i første omgang venter en spændende opgave på udebane i Aarhus, siger Rasmus Bertelsen.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – FC Midtjylland

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’