Randers-boss: Derfor ansætter vi Rasmus Bertelsen

Rasmus Bertelsen har fået jobbet som cheftræner i Randers FC, og nu forklarer Søren Pedersen, hvorfor valget er faldet på Bertelsen.



Han har været ansat i Randers FC siden 2009, og nu kan Rasmus Bertelsen glæde sig over, at han får chancen som førsteholdstræner i FC Midtjylland.

Tidligere har den 39-årige træner været vikar og reddet Randers FC i en turbulent sæson i 2017/2018. Men efter sæsonen vendte han retur til rollen som assistent, som han har været for Thomas Thomasberg lige siden.

Med Thomasbergs afgang til FC Midtjylland er det Rasmus Bertelsens chance, efter han siden 2009 har været træner og leder af akademiet, scout samt altså assistenttræner.

– Rasmus har stået øverst på listen i lang tid og ville også være blevet cheftræner, hvis Thomasberg var endt i AaB sidste år. Han er en utroligt dygtig træner, og det er først og fremmest på hans fodboldmæssige kvalifikationer, at vi har ansat ham. På den her måde fastholder vi også kontinuiteten, for han har været en vigtig del af trænerteamet, men vi får samtidig også en ny mand med nye tanker i spidsen for holdet. At han så har taget hele vejen i vores system, gør det bare endnu bedre i vores optik, siger sportsdirektør Søren Pedersen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Timingen er rigtig god. Vi er kvalificeret til Mesterskabsspillet for tredje år i træk, og der er ro på bagsmækken, så Rasmus kan få lov til at arbejde og implementere sine idéer med holdet. Nu skal se på, hvordan det sportslige setup omkring Rasmus skal se ud. På den korte bane har vi fuld tiltro til, at vi internt kan løfte opgaven, men efter sæsonen skal vi have fundet ud af, hvordan sammensætningen skal være fremadrettet, fortæller Søren Pedersen.

For den 39-årige Rasmus Bertelsen er det ikke overraskende en god mulighed:

– Man kan godt sige, at det er et job, jeg har gjort mig klar til igennem en længere periode efter at have smagt på det tilbage i 2018 og siden været assistenttræner for Thomas, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. Nu skal jeg selv stå forrest, og det glæder jeg mig til. Jeg skal bygge videre på det fundament og den strategi, som vi fik lagt for fem år siden og derfra sætte mit præg på vores allesammens fodboldhold.

– Det er en stor dag for mig i mit arbejdsliv, og jeg glæder mig vildt meget til de udfordringer, der venter os. I første omgang handler det om at blive klar til Mesterskabsspillet, hvor der i første omgang venter en spændende opgave på udebane i Aarhus, siger Rasmus Bertelsen.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Brian Riemer giver klar besked

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

I forhandlinger med Nartey

AGF tager pis på FC Midtjylland

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

FC København skriver kontrakt med juvel



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Iran sår endnu engang tvivl om VM

David Nielsen har sagt op

Mileta Rajovic i stor optur

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona