Randers-boss: Folk sagde, at jeg var en kylling

Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen er skuffet over holdets indstilling i dagens 2-0-nederlag til OB.



NATURE ENERGY PARK (Odense): Det endte med et 2-0-nederlag til OB søndag eftermiddag, og efter slutfløjtet erkendte Randers FC-cheftræner Rasmus Bertelsen, at hans hold ikke var tændt nok. 

– OB's motivation for at kæmpe imod døden så noget større ud end vores motivation for at skaffe os selv en matchbold på lørdag. Det var ikke helt overraskende, men stadig skuffende, lød det fra Rasmus Bertelsen.  

Randers havde forskellige planer forberedt, men intet af det lykkedes rigtigt for kronjyderne. 

– Vi ville rigtig gerne se, om vi kunne spille os af det første pres. Og hvis vi ikke kunne det, hvilket var forventeligt, så skulle vi spille lidt mere direkte. Der var ikke noget af det, der sådan for alvor kom til at lykkes, sagde Rasmus Bertelsen. 

Udover nederlaget fik Randers desuden den tvivlsomme fornøjelse at blive holdet, der stoppede OB's skrækkelige stime på hjemmebane. Det lægger Rasmus Bertelsen dog ikke så meget i.  

– Det der med stimen siger mig altså ikke noget. Vi var også det første hold, der slog Silkeborg, efter at de havde vundet 50 kampe i træk (Silkeborg vandt i efteråret fem kampe i træk og tabte derefter til Randers, red.). Det skal jo ske på et tidspunkt, så det fylder ingenting. 

Nederlaget betyder dog, at Randers ikke længere selv kan afgøre tingene i forhold til at slutte på syvendepladsen. 

– Det var en spildt mulighed. Vi mødte ikke ordentligt op, i forhold til at tage den mulige matchbold med hjem til Randers. Nu skal vi have hjælp fra Lyngby i morgen (mod Viborg, red.), og så må vi se, om det er os, der har det i egne hænder, lød det fra Rasmus Bertelsen. 

Randers-træneren blev afslutningsvist spurgt, om gæsternes mentalitet bare ikke var på plads.  

– I hvert fald ikke i dag. Men vores mentalitet i onsdags, hvor vi slår Viborg, og hvor vi spiller for førstepladsen og for at spille os endeligt i sikkerhed, var god.  Når folk synes, at jeg var en kylling, fordi jeg snakkede alt for meget om den streg der (nedrykningsstregen, red.), så var det på grund af det her scenarie.

– Hvis vi havde tabt i onsdags, så skulle vi stå i den sidste kamp og skulle hente point, ellers havde vi også haft risiko for at rykke ned. Sådan er det i slutningen af sæsonen, der er nogle bundhold, der kæmper så hårdt for livet, at de får skrabet flere point sammen end de har gjort i resten af sæsonen, lød det fra Rasmus Bertelsen. 

Randers' sidste kamp i denne sæson er på lørdag, hvor Vejle kommer på besøg.  





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Henter 16-årig i FC København

Dem kan FCM trække i Europa League

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Froholdt-video trækker overskrifter

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’