Randers-boss: Folk sagde, at jeg var en kylling

Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen er skuffet over holdets indstilling i dagens 2-0-nederlag til OB.



NATURE ENERGY PARK (Odense): Det endte med et 2-0-nederlag til OB søndag eftermiddag, og efter slutfløjtet erkendte Randers FC-cheftræner Rasmus Bertelsen, at hans hold ikke var tændt nok. 

– OB's motivation for at kæmpe imod døden så noget større ud end vores motivation for at skaffe os selv en matchbold på lørdag. Det var ikke helt overraskende, men stadig skuffende, lød det fra Rasmus Bertelsen.  

Randers havde forskellige planer forberedt, men intet af det lykkedes rigtigt for kronjyderne. 

– Vi ville rigtig gerne se, om vi kunne spille os af det første pres. Og hvis vi ikke kunne det, hvilket var forventeligt, så skulle vi spille lidt mere direkte. Der var ikke noget af det, der sådan for alvor kom til at lykkes, sagde Rasmus Bertelsen. 

Udover nederlaget fik Randers desuden den tvivlsomme fornøjelse at blive holdet, der stoppede OB's skrækkelige stime på hjemmebane. Det lægger Rasmus Bertelsen dog ikke så meget i.  

– Det der med stimen siger mig altså ikke noget. Vi var også det første hold, der slog Silkeborg, efter at de havde vundet 50 kampe i træk (Silkeborg vandt i efteråret fem kampe i træk og tabte derefter til Randers, red.). Det skal jo ske på et tidspunkt, så det fylder ingenting. 

Nederlaget betyder dog, at Randers ikke længere selv kan afgøre tingene i forhold til at slutte på syvendepladsen. 

– Det var en spildt mulighed. Vi mødte ikke ordentligt op, i forhold til at tage den mulige matchbold med hjem til Randers. Nu skal vi have hjælp fra Lyngby i morgen (mod Viborg, red.), og så må vi se, om det er os, der har det i egne hænder, lød det fra Rasmus Bertelsen. 

Randers-træneren blev afslutningsvist spurgt, om gæsternes mentalitet bare ikke var på plads.  

– I hvert fald ikke i dag. Men vores mentalitet i onsdags, hvor vi slår Viborg, og hvor vi spiller for førstepladsen og for at spille os endeligt i sikkerhed, var god.  Når folk synes, at jeg var en kylling, fordi jeg snakkede alt for meget om den streg der (nedrykningsstregen, red.), så var det på grund af det her scenarie.

– Hvis vi havde tabt i onsdags, så skulle vi stå i den sidste kamp og skulle hente point, ellers havde vi også haft risiko for at rykke ned. Sådan er det i slutningen af sæsonen, der er nogle bundhold, der kæmper så hårdt for livet, at de får skrabet flere point sammen end de har gjort i resten af sæsonen, lød det fra Rasmus Bertelsen. 

Randers' sidste kamp i denne sæson er på lørdag, hvor Vejle kommer på besøg.  





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

AGF dummer sig mod Fredericia

Nartey scorede igen for Lyon

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt