NATURE ENERGY PARK (Odense): Det endte med et 2-0-nederlag til OB søndag eftermiddag, og efter slutfløjtet erkendte Randers FC-cheftræner Rasmus Bertelsen, at hans hold ikke var tændt nok.
– OB's motivation for at kæmpe imod døden så noget større ud end vores motivation for at skaffe os selv en matchbold på lørdag. Det var ikke helt overraskende, men stadig skuffende, lød det fra Rasmus Bertelsen.
Randers havde forskellige planer forberedt, men intet af det lykkedes rigtigt for kronjyderne.
– Vi ville rigtig gerne se, om vi kunne spille os af det første pres. Og hvis vi ikke kunne det, hvilket var forventeligt, så skulle vi spille lidt mere direkte. Der var ikke noget af det, der sådan for alvor kom til at lykkes, sagde Rasmus Bertelsen.
Udover nederlaget fik Randers desuden den tvivlsomme fornøjelse at blive holdet, der stoppede OB's skrækkelige stime på hjemmebane. Det lægger Rasmus Bertelsen dog ikke så meget i.
– Det der med stimen siger mig altså ikke noget. Vi var også det første hold, der slog Silkeborg, efter at de havde vundet 50 kampe i træk (Silkeborg vandt i efteråret fem kampe i træk og tabte derefter til Randers, red.). Det skal jo ske på et tidspunkt, så det fylder ingenting.
Nederlaget betyder dog, at Randers ikke længere selv kan afgøre tingene i forhold til at slutte på syvendepladsen.
– Det var en spildt mulighed. Vi mødte ikke ordentligt op, i forhold til at tage den mulige matchbold med hjem til Randers. Nu skal vi have hjælp fra Lyngby i morgen (mod Viborg, red.), og så må vi se, om det er os, der har det i egne hænder, lød det fra Rasmus Bertelsen.
Randers-træneren blev afslutningsvist spurgt, om gæsternes mentalitet bare ikke var på plads.
– I hvert fald ikke i dag. Men vores mentalitet i onsdags, hvor vi slår Viborg, og hvor vi spiller for førstepladsen og for at spille os endeligt i sikkerhed, var god. Når folk synes, at jeg var en kylling, fordi jeg snakkede alt for meget om den streg der (nedrykningsstregen, red.), så var det på grund af det her scenarie.
– Hvis vi havde tabt i onsdags, så skulle vi stå i den sidste kamp og skulle hente point, ellers havde vi også haft risiko for at rykke ned. Sådan er det i slutningen af sæsonen, der er nogle bundhold, der kæmper så hårdt for livet, at de får skrabet flere point sammen end de har gjort i resten af sæsonen, lød det fra Rasmus Bertelsen.
Randers' sidste kamp i denne sæson er på lørdag, hvor Vejle kommer på besøg.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT