Randers-boss: Naturligt Thomasberg er interessant

Randers’ direktør Søren Pedersen er ikke overrasket over, at cheftræner Thomas Thomasberg bliver sat i forbindelse med trænerjobbet i FC Midtjylland og også kan være interessant andre steder.



Randers FC har for tredje sæson i træk kvalificeret sig til Top 6-slutspillet i Superligaen, og det gode arbejde i klubben bliver bemærket andre steder i Superligaen.

Således kunne Tipsbladet onsdag berette, at Randers-cheftræneren er på listen af kandidater til det ledige job i FC Midtjylland.

I 2022 var Thomas Thomasberg også en kandidat til trænerjobbet i AaB, hvor den nordjyske klub endte med at indgå aftale med Lars Friis.

Randers’ direktør Søren Pedersen har solgt flere profiler i de seneste transfervinduer oven på Randers’ succesrige sæsoner, og at cheftræneren sættes i forbindelse med FC Midtjylland er ikke noget, der kommer bag på Randers-bossen.

– Vi er kommet i Top 6 tre år i træk. Vi har vundet pokalturneringen, og vi har spillet europæisk gruppespil. Om Thomas Thomasberg er på brættet i FC Midtjylland, AaB eller andre steder, hvor der har været rygter, det ved jeg ikke noget om. Men det ville næsten være unaturligt, hvis der ikke var interesse omkring ham efter det gode arbejde, ligesom der har været interesse for vores spillere, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Har du fået en henvendelse fra FC Midtjylland omkring at hente Thomas Thomasberg?
– Nej, jeg har ikke fået eller hørt noget fra FC Midtjylland.

Kan det komme på tale at slippe cheftræneren her undervejs i sæsonen?
– Jeg vil ikke tage stilling til situationen eller kommentere den, før der en dag måtte komme en henvendelse, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og et års tid frem, indtil han blev afskediget kort inde i sæsonen 2009/10.

Thomasberg har været cheftræner for Randers FC, siden han kom til klubben fra Hobro IK i juni 2018.

Randers FC indleder Top 6-slutspillet med en udekamp i Århus mandag 3. april, mens man altså ikke møder FC Midtjylland, der som bekendt havnede i nederste halvdel af grundspillet.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Italiensk skandale afblæst

FC København-transfer bremses af denne årsag