Randers-boss: Naturligt Thomasberg er interessant

Randers’ direktør Søren Pedersen er ikke overrasket over, at cheftræner Thomas Thomasberg bliver sat i forbindelse med trænerjobbet i FC Midtjylland og også kan være interessant andre steder.



Randers FC har for tredje sæson i træk kvalificeret sig til Top 6-slutspillet i Superligaen, og det gode arbejde i klubben bliver bemærket andre steder i Superligaen.

Således kunne Tipsbladet onsdag berette, at Randers-cheftræneren er på listen af kandidater til det ledige job i FC Midtjylland.

I 2022 var Thomas Thomasberg også en kandidat til trænerjobbet i AaB, hvor den nordjyske klub endte med at indgå aftale med Lars Friis.

Randers’ direktør Søren Pedersen har solgt flere profiler i de seneste transfervinduer oven på Randers’ succesrige sæsoner, og at cheftræneren sættes i forbindelse med FC Midtjylland er ikke noget, der kommer bag på Randers-bossen.

– Vi er kommet i Top 6 tre år i træk. Vi har vundet pokalturneringen, og vi har spillet europæisk gruppespil. Om Thomas Thomasberg er på brættet i FC Midtjylland, AaB eller andre steder, hvor der har været rygter, det ved jeg ikke noget om. Men det ville næsten være unaturligt, hvis der ikke var interesse omkring ham efter det gode arbejde, ligesom der har været interesse for vores spillere, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Har du fået en henvendelse fra FC Midtjylland omkring at hente Thomas Thomasberg?
– Nej, jeg har ikke fået eller hørt noget fra FC Midtjylland.

Kan det komme på tale at slippe cheftræneren her undervejs i sæsonen?
– Jeg vil ikke tage stilling til situationen eller kommentere den, før der en dag måtte komme en henvendelse, siger Søren Pedersen.

Thomas Thomasberg var cheftræner for FC Midtjylland i 2008 og et års tid frem, indtil han blev afskediget kort inde i sæsonen 2009/10.

Thomasberg har været cheftræner for Randers FC, siden han kom til klubben fra Hobro IK i juni 2018.

Randers FC indleder Top 6-slutspillet med en udekamp i Århus mandag 3. april, mens man altså ikke møder FC Midtjylland, der som bekendt havnede i nederste halvdel af grundspillet.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

DR Congo – Uzbekistan