Randers-boss om Odey: Han har fået en skideballe

Søren Pedersen sætter ord på sagen om Randers-profilen Stephen Odey, der måtte se på fra bænken i sidste spillerunde, efter han kom for sent til træning.



Randers har mildt sagt fået en vaklende start på Superliga-sæsonen, hvor det har haltet med af få melodien til at spille inde på grønsværen – de blåklædte formåede dog at bryde deres sejrløse stime her til aften, fredag, hvor de vandt over Viborg.

Ikke destomindre har det være en svær start for Rasmus Bertelsen og kompagni, hvor problemerne også har rakt ud over kridtstregerne for kronjyderne.

B.T berettede i går, torsdag, at angriberen Stephen Odey kom for sent til klubbens træning, hvorfor han heller ikke var med fra start i Randers' kamp mod Viborg tidligere på aftenen, hvor de besejrede Viborg FF med 1-0. Angriberen kom dog ind i løbet af anden halvleg.

Den nigerianske angriber har ellers været fast inventar på holdkortet for Rasmus Bertelsen i de første fem kampe. 

Udover at måtte lade sin position i startelleveren, har Odey også fået tildelt en opsang og en bøde i spillernes bødekasse, fortæller Søren Pedersen, der håber, at Randers kan lægge episoden bag sig. 

– Det er en spiller, der er kommet for sent. Mig bekendt var han med til det taktiske møde før kampen, og han var med til træningen. Det afregner man i bødekassen, og så får han selvfølgelig en skideballe, og så er man videre derfra, fortalte han til Viaplay før fredagens kamp. 

Søren Pedersen fortæller i øvrigt, at sådanne sager er uundgåelige i en fodboldklub.

– Det er selvfølgelig en træls historie, og jeg vil da også håbe, at alle spillere kom til tiden. Der er bare forskellige typer spillere, det skal man kunne leve med, sagde Søren Pedersen til Viaplay.





Brøndby tæt på Superliga-profil




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud