Randers har mildt sagt fået en vaklende start på Superliga-sæsonen, hvor det har haltet med af få melodien til at spille inde på grønsværen – de blåklædte formåede dog at bryde deres sejrløse stime her til aften, fredag, hvor de vandt over Viborg.
Ikke destomindre har det være en svær start for Rasmus Bertelsen og kompagni, hvor problemerne også har rakt ud over kridtstregerne for kronjyderne.
B.T berettede i går, torsdag, at angriberen Stephen Odey kom for sent til klubbens træning, hvorfor han heller ikke var med fra start i Randers' kamp mod Viborg tidligere på aftenen, hvor de besejrede Viborg FF med 1-0. Angriberen kom dog ind i løbet af anden halvleg.
Den nigerianske angriber har ellers været fast inventar på holdkortet for Rasmus Bertelsen i de første fem kampe.
Udover at måtte lade sin position i startelleveren, har Odey også fået tildelt en opsang og en bøde i spillernes bødekasse, fortæller Søren Pedersen, der håber, at Randers kan lægge episoden bag sig.
– Det er en spiller, der er kommet for sent. Mig bekendt var han med til det taktiske møde før kampen, og han var med til træningen. Det afregner man i bødekassen, og så får han selvfølgelig en skideballe, og så er man videre derfra, fortalte han til Viaplay før fredagens kamp.
Søren Pedersen fortæller i øvrigt, at sådanne sager er uundgåelige i en fodboldklub.
– Det er selvfølgelig en træls historie, og jeg vil da også håbe, at alle spillere kom til tiden. Der er bare forskellige typer spillere, det skal man kunne leve med, sagde Søren Pedersen til Viaplay.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS