Randers-boss om Odey: Han har fået en skideballe

Søren Pedersen sætter ord på sagen om Randers-profilen Stephen Odey, der måtte se på fra bænken i sidste spillerunde, efter han kom for sent til træning.



Randers har mildt sagt fået en vaklende start på Superliga-sæsonen, hvor det har haltet med af få melodien til at spille inde på grønsværen – de blåklædte formåede dog at bryde deres sejrløse stime her til aften, fredag, hvor de vandt over Viborg.

Ikke destomindre har det være en svær start for Rasmus Bertelsen og kompagni, hvor problemerne også har rakt ud over kridtstregerne for kronjyderne.

B.T berettede i går, torsdag, at angriberen Stephen Odey kom for sent til klubbens træning, hvorfor han heller ikke var med fra start i Randers' kamp mod Viborg tidligere på aftenen, hvor de besejrede Viborg FF med 1-0. Angriberen kom dog ind i løbet af anden halvleg.

Den nigerianske angriber har ellers været fast inventar på holdkortet for Rasmus Bertelsen i de første fem kampe. 

Udover at måtte lade sin position i startelleveren, har Odey også fået tildelt en opsang og en bøde i spillernes bødekasse, fortæller Søren Pedersen, der håber, at Randers kan lægge episoden bag sig. 

– Det er en spiller, der er kommet for sent. Mig bekendt var han med til det taktiske møde før kampen, og han var med til træningen. Det afregner man i bødekassen, og så får han selvfølgelig en skideballe, og så er man videre derfra, fortalte han til Viaplay før fredagens kamp. 

Søren Pedersen fortæller i øvrigt, at sådanne sager er uundgåelige i en fodboldklub.

– Det er selvfølgelig en træls historie, og jeg vil da også håbe, at alle spillere kom til tiden. Der er bare forskellige typer spillere, det skal man kunne leve med, sagde Søren Pedersen til Viaplay.





LIVE

TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Osula får stor rolle i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’