Randers-boss om Odey: Han har fået en skideballe

Søren Pedersen sætter ord på sagen om Randers-profilen Stephen Odey, der måtte se på fra bænken i sidste spillerunde, efter han kom for sent til træning.



Randers har mildt sagt fået en vaklende start på Superliga-sæsonen, hvor det har haltet med af få melodien til at spille inde på grønsværen – de blåklædte formåede dog at bryde deres sejrløse stime her til aften, fredag, hvor de vandt over Viborg.

Ikke destomindre har det være en svær start for Rasmus Bertelsen og kompagni, hvor problemerne også har rakt ud over kridtstregerne for kronjyderne.

B.T berettede i går, torsdag, at angriberen Stephen Odey kom for sent til klubbens træning, hvorfor han heller ikke var med fra start i Randers' kamp mod Viborg tidligere på aftenen, hvor de besejrede Viborg FF med 1-0. Angriberen kom dog ind i løbet af anden halvleg.

Den nigerianske angriber har ellers været fast inventar på holdkortet for Rasmus Bertelsen i de første fem kampe. 

Udover at måtte lade sin position i startelleveren, har Odey også fået tildelt en opsang og en bøde i spillernes bødekasse, fortæller Søren Pedersen, der håber, at Randers kan lægge episoden bag sig. 

– Det er en spiller, der er kommet for sent. Mig bekendt var han med til det taktiske møde før kampen, og han var med til træningen. Det afregner man i bødekassen, og så får han selvfølgelig en skideballe, og så er man videre derfra, fortalte han til Viaplay før fredagens kamp. 

Søren Pedersen fortæller i øvrigt, at sådanne sager er uundgåelige i en fodboldklub.

– Det er selvfølgelig en træls historie, og jeg vil da også håbe, at alle spillere kom til tiden. Der er bare forskellige typer spillere, det skal man kunne leve med, sagde Søren Pedersen til Viaplay.





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Qatar – Schweiz

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina