Randers har mildt sagt fået en vaklende start på Superliga-sæsonen, hvor det har haltet med af få melodien til at spille inde på grønsværen – de blåklædte formåede dog at bryde deres sejrløse stime her til aften, fredag, hvor de vandt over Viborg.
Ikke destomindre har det være en svær start for Rasmus Bertelsen og kompagni, hvor problemerne også har rakt ud over kridtstregerne for kronjyderne.
B.T berettede i går, torsdag, at angriberen Stephen Odey kom for sent til klubbens træning, hvorfor han heller ikke var med fra start i Randers' kamp mod Viborg tidligere på aftenen, hvor de besejrede Viborg FF med 1-0. Angriberen kom dog ind i løbet af anden halvleg.
Den nigerianske angriber har ellers været fast inventar på holdkortet for Rasmus Bertelsen i de første fem kampe.
Udover at måtte lade sin position i startelleveren, har Odey også fået tildelt en opsang og en bøde i spillernes bødekasse, fortæller Søren Pedersen, der håber, at Randers kan lægge episoden bag sig.
– Det er en spiller, der er kommet for sent. Mig bekendt var han med til det taktiske møde før kampen, og han var med til træningen. Det afregner man i bødekassen, og så får han selvfølgelig en skideballe, og så er man videre derfra, fortalte han til Viaplay før fredagens kamp.
Søren Pedersen fortæller i øvrigt, at sådanne sager er uundgåelige i en fodboldklub.
– Det er selvfølgelig en træls historie, og jeg vil da også håbe, at alle spillere kom til tiden. Der er bare forskellige typer spillere, det skal man kunne leve med, sagde Søren Pedersen til Viaplay.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Arsenal er i Champions League-finalen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER