Randers bryder 12 år lang forbandelse mod FCM

På to mål af Wessel Dammers efter hjørnespark dukkede Randers for første gang i mere end 12 år FCM i ligaen.



En af de længste stimer i Superligaens historie er afsluttet. 

Fredag slog Randers FC således mesterholdet FC Midtjylland 2-1 på hjemmebane i Superligaens mesterskabsspil, og det var holdets første ligasejr over midtjyderne i mere end 12 år. 

Forinden havde FCM været ubesejret i 33 kampe i træk i ligaen mod kronjyderne, inklusive en playoffkamp om en europæisk billet. 

Den hollandske stopper og Randers-anfører, Wessel Dammers, blev matchvinder, da han to gange pandede et hjørnespark fra norske Simen Nordli i kassen. 

Begge gange var FCM’s opdækning meget mangelfuld, og det samme kan siges om den generelle indsats af Thomas Thomasbergs tropper, der nu har åbnet mesterskabsspillet med to nederlag efter 0-2 mod Brøndby i sidste uge. 

Af samme årsag mister midtjyderne søndag førstepladsen, hvis FC København får point i sin udekamp mod FC Nordsjælland. 

Randers har med sejren foreløbigt indtaget fjerdepladsen, hvorfra man har ét point op til AGF og syv point op til FCM. 

På en ujævn bane havde begge mandskaber fredag svært ved at få spillet til at rulle fra start. 

Men efter et kvarter kom der alligevel gang i måltavlen, da Dammers upresset headede Nordlis skarpe hjørnespark i nettet til 1-0. 

Ti minutter senere bragte midtbanedynamo Oliver Sørensen balance i regnskabet på et sikkert omsat straffespark, som FCM blev tildelt med hjælp fra VAR, da bolden ramte Mathias Greves arm. 

Men i en intens første halvleg skabte Randers derudover de største chancer. FCM-keeper Elias Olafsson reddede dog flot angriber Florian Danhos forsøg, og stolpen tog fra, da Nordli forsøgte sig fra en meget spids vinkel.

Stadionlyset gik i flere minutter i starten af en anden halvleg, der generelt var præget af mange spilstop og urytmisk spil frem mod Dammers’ anden træffer. 

Den faldt efter 68 minutter, og både før og efter havde FCM svært ved at presse gæsterne synderligt, selv om Thomasberg forsøgte at bringe energi ind fra bænken. 

I stedet havde Randers et par gode chancer for at øge føringen, men Olafsson tog fra og begrænsede skaden, og dermed var kampen i live helt frem til den dybe overtid. 

Her fik indskiftede Edward Chilufya kuglen i nettet for FCM – dog i en klar offsideposition.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Færdig i Real Madrid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Det ser sort ud for B.93

FCK lurer på landsholdsspiller

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?