Randers bryder 12 år lang forbandelse mod FCM

På to mål af Wessel Dammers efter hjørnespark dukkede Randers for første gang i mere end 12 år FCM i ligaen.



En af de længste stimer i Superligaens historie er afsluttet. 

Fredag slog Randers FC således mesterholdet FC Midtjylland 2-1 på hjemmebane i Superligaens mesterskabsspil, og det var holdets første ligasejr over midtjyderne i mere end 12 år. 

Forinden havde FCM været ubesejret i 33 kampe i træk i ligaen mod kronjyderne, inklusive en playoffkamp om en europæisk billet. 

Den hollandske stopper og Randers-anfører, Wessel Dammers, blev matchvinder, da han to gange pandede et hjørnespark fra norske Simen Nordli i kassen. 

Begge gange var FCM’s opdækning meget mangelfuld, og det samme kan siges om den generelle indsats af Thomas Thomasbergs tropper, der nu har åbnet mesterskabsspillet med to nederlag efter 0-2 mod Brøndby i sidste uge. 

Af samme årsag mister midtjyderne søndag førstepladsen, hvis FC København får point i sin udekamp mod FC Nordsjælland. 

Randers har med sejren foreløbigt indtaget fjerdepladsen, hvorfra man har ét point op til AGF og syv point op til FCM. 

På en ujævn bane havde begge mandskaber fredag svært ved at få spillet til at rulle fra start. 

Men efter et kvarter kom der alligevel gang i måltavlen, da Dammers upresset headede Nordlis skarpe hjørnespark i nettet til 1-0. 

Ti minutter senere bragte midtbanedynamo Oliver Sørensen balance i regnskabet på et sikkert omsat straffespark, som FCM blev tildelt med hjælp fra VAR, da bolden ramte Mathias Greves arm. 

Men i en intens første halvleg skabte Randers derudover de største chancer. FCM-keeper Elias Olafsson reddede dog flot angriber Florian Danhos forsøg, og stolpen tog fra, da Nordli forsøgte sig fra en meget spids vinkel.

Stadionlyset gik i flere minutter i starten af en anden halvleg, der generelt var præget af mange spilstop og urytmisk spil frem mod Dammers’ anden træffer. 

Den faldt efter 68 minutter, og både før og efter havde FCM svært ved at presse gæsterne synderligt, selv om Thomasberg forsøgte at bringe energi ind fra bænken. 

I stedet havde Randers et par gode chancer for at øge føringen, men Olafsson tog fra og begrænsede skaden, og dermed var kampen i live helt frem til den dybe overtid. 

Her fik indskiftede Edward Chilufya kuglen i nettet for FCM – dog i en klar offsideposition.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Storklub jagter to danskere

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne