Randers bryder 12 år lang forbandelse mod FCM

På to mål af Wessel Dammers efter hjørnespark dukkede Randers for første gang i mere end 12 år FCM i ligaen.



En af de længste stimer i Superligaens historie er afsluttet. 

Fredag slog Randers FC således mesterholdet FC Midtjylland 2-1 på hjemmebane i Superligaens mesterskabsspil, og det var holdets første ligasejr over midtjyderne i mere end 12 år. 

Forinden havde FCM været ubesejret i 33 kampe i træk i ligaen mod kronjyderne, inklusive en playoffkamp om en europæisk billet. 

Den hollandske stopper og Randers-anfører, Wessel Dammers, blev matchvinder, da han to gange pandede et hjørnespark fra norske Simen Nordli i kassen. 

Begge gange var FCM’s opdækning meget mangelfuld, og det samme kan siges om den generelle indsats af Thomas Thomasbergs tropper, der nu har åbnet mesterskabsspillet med to nederlag efter 0-2 mod Brøndby i sidste uge. 

Af samme årsag mister midtjyderne søndag førstepladsen, hvis FC København får point i sin udekamp mod FC Nordsjælland. 

Randers har med sejren foreløbigt indtaget fjerdepladsen, hvorfra man har ét point op til AGF og syv point op til FCM. 

På en ujævn bane havde begge mandskaber fredag svært ved at få spillet til at rulle fra start. 

Men efter et kvarter kom der alligevel gang i måltavlen, da Dammers upresset headede Nordlis skarpe hjørnespark i nettet til 1-0. 

Ti minutter senere bragte midtbanedynamo Oliver Sørensen balance i regnskabet på et sikkert omsat straffespark, som FCM blev tildelt med hjælp fra VAR, da bolden ramte Mathias Greves arm. 

Men i en intens første halvleg skabte Randers derudover de største chancer. FCM-keeper Elias Olafsson reddede dog flot angriber Florian Danhos forsøg, og stolpen tog fra, da Nordli forsøgte sig fra en meget spids vinkel.

Stadionlyset gik i flere minutter i starten af en anden halvleg, der generelt var præget af mange spilstop og urytmisk spil frem mod Dammers’ anden træffer. 

Den faldt efter 68 minutter, og både før og efter havde FCM svært ved at presse gæsterne synderligt, selv om Thomasberg forsøgte at bringe energi ind fra bænken. 

I stedet havde Randers et par gode chancer for at øge føringen, men Olafsson tog fra og begrænsede skaden, og dermed var kampen i live helt frem til den dybe overtid. 

Her fik indskiftede Edward Chilufya kuglen i nettet for FCM – dog i en klar offsideposition.

/ritzau/





Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

De lurer på Kjærgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Klar transfermelding