En af de længste stimer i Superligaens historie er afsluttet.
Fredag slog Randers FC således mesterholdet FC Midtjylland 2-1 på hjemmebane i Superligaens mesterskabsspil, og det var holdets første ligasejr over midtjyderne i mere end 12 år.
Forinden havde FCM været ubesejret i 33 kampe i træk i ligaen mod kronjyderne, inklusive en playoffkamp om en europæisk billet.
Den hollandske stopper og Randers-anfører, Wessel Dammers, blev matchvinder, da han to gange pandede et hjørnespark fra norske Simen Nordli i kassen.
Begge gange var FCM’s opdækning meget mangelfuld, og det samme kan siges om den generelle indsats af Thomas Thomasbergs tropper, der nu har åbnet mesterskabsspillet med to nederlag efter 0-2 mod Brøndby i sidste uge.
Af samme årsag mister midtjyderne søndag førstepladsen, hvis FC København får point i sin udekamp mod FC Nordsjælland.
Randers har med sejren foreløbigt indtaget fjerdepladsen, hvorfra man har ét point op til AGF og syv point op til FCM.
På en ujævn bane havde begge mandskaber fredag svært ved at få spillet til at rulle fra start.
Men efter et kvarter kom der alligevel gang i måltavlen, da Dammers upresset headede Nordlis skarpe hjørnespark i nettet til 1-0.
Ti minutter senere bragte midtbanedynamo Oliver Sørensen balance i regnskabet på et sikkert omsat straffespark, som FCM blev tildelt med hjælp fra VAR, da bolden ramte Mathias Greves arm.
Men i en intens første halvleg skabte Randers derudover de største chancer. FCM-keeper Elias Olafsson reddede dog flot angriber Florian Danhos forsøg, og stolpen tog fra, da Nordli forsøgte sig fra en meget spids vinkel.
Stadionlyset gik i flere minutter i starten af en anden halvleg, der generelt var præget af mange spilstop og urytmisk spil frem mod Dammers’ anden træffer.
Den faldt efter 68 minutter, og både før og efter havde FCM svært ved at presse gæsterne synderligt, selv om Thomasberg forsøgte at bringe energi ind fra bænken.
I stedet havde Randers et par gode chancer for at øge føringen, men Olafsson tog fra og begrænsede skaden, og dermed var kampen i live helt frem til den dybe overtid.
Her fik indskiftede Edward Chilufya kuglen i nettet for FCM – dog i en klar offsideposition.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis