Man skulle helt tilbage til slutningen af 2012 for at finde den seneste Randers-sejr over FC Midtjylland. Siden har holdene spillet 31 kampe uden et eneste nederlag til FCM i de indbyrdes kampe.
I søndagens kamp i Superligaen var Randers yderst tæt på at stoppe den kedelige stime uden sejr, men det endte 2-2 hjemme mod FCM, der undervejs fik en spiller vist ud.
Så nu hedder statistikken 32 kampe uden en eneste Randers-sejr mod mandskabet fra Herning.
Trods pointtabet topper FCM som det eneste ubesejrede hold stadig ligaen med 21 point efter ni kampe. Randers er placeret i midten af rækken som nummer seks med 13 point.
FCM var svækket af fraværet af den formstærke midtbanedynamo Oliver Sørensen, der var ude med en skade.
Randers spillede med stor optimisme og energi, og man kunne ikke se, at hjemmeholdet var tynget af en over et årti lang forbandelse mod FCM.
Efter et kvarter kom Randers foran 1-0 på et mål af kantspilleren Norman Campbell, der var i sprudlende spillehumør.
Campbell lobbede bolden elegant ind over FCM-keeperen Elias Olafsson, som blev fanget på mellemhånd.
Tre minutter senere udlignede FCM til 1-1 på et hovedstød af angriberen Franculino. Oplægget stod FCM’s midtbanespiller Emiliano Martínez for.
I første halvlegs tillægstid scorede Randers-midtbanespilleren Simon Nordli til 2-1 efter en flad servering fra Mathias Greve. FCM blev udspillet i situationen.
Randers styrede begivenhederne fra starten af anden halvleg, og FCM virkede uden idéer og kreativitet i spillet.
I midten af anden halvleg blev det endnu værre for FCM, som blev reduceret til ti spillere. Dario Osorio sparkede til Randers-angriberen Florian Danho efter en nærkamp, og efter et VAR-gennemsyn var der marchordre.
Så lignede det for alvor tre point til Randers, men i slutminutterne dummede hjemmeholdet sig.
Randers-stopperen Wessel Dammers, der tidligere i kampen havde reddet et FCM-forsøg på målstregen, begik et straffespark, da den ordinære spilletid løb ud.
Dammers forsøgte at sparke bolden væk inde i eget felt, men blev vurderet til at have ramt Kristoffer Askildsen i hovedet.
Det blev takseret til straffespark, og det omsatte indskiftede Aral Simsir til 2-2-resultatet.
I de ni minutters tillægstid pressede Randers på for en scoring mere, men den udeblev.
Den indskiftede Randers-angriber Mohamed Toure var tættest på, men Olafsson reddede forsøget og verfede akkurat bolden på indersiden af stolpen.
Dermed fortsatte forbandelsen for Randers.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT