Randers tæt på at bryde forbandelse mod FCM

FCM har i mere end et årti haft krammet på Randers, men kronjyderne var yderst tæt på at vinde søndag.



Man skulle helt tilbage til slutningen af 2012 for at finde den seneste Randers-sejr over FC Midtjylland. Siden har holdene spillet 31 kampe uden et eneste nederlag til FCM i de indbyrdes kampe.

I søndagens kamp i Superligaen var Randers yderst tæt på at stoppe den kedelige stime uden sejr, men det endte 2-2 hjemme mod FCM, der undervejs fik en spiller vist ud.

Så nu hedder statistikken 32 kampe uden en eneste Randers-sejr mod mandskabet fra Herning.

Trods pointtabet topper FCM som det eneste ubesejrede hold stadig ligaen med 21 point efter ni kampe. Randers er placeret i midten af rækken som nummer seks med 13 point.

FCM var svækket af fraværet af den formstærke midtbanedynamo Oliver Sørensen, der var ude med en skade.

Randers spillede med stor optimisme og energi, og man kunne ikke se, at hjemmeholdet var tynget af en over et årti lang forbandelse mod FCM.

Efter et kvarter kom Randers foran 1-0 på et mål af kantspilleren Norman Campbell, der var i sprudlende spillehumør.

Campbell lobbede bolden elegant ind over FCM-keeperen Elias Olafsson, som blev fanget på mellemhånd.

Tre minutter senere udlignede FCM til 1-1 på et hovedstød af angriberen Franculino. Oplægget stod FCM’s midtbanespiller Emiliano Martínez for.

I første halvlegs tillægstid scorede Randers-midtbanespilleren Simon Nordli til 2-1 efter en flad servering fra Mathias Greve. FCM blev udspillet i situationen.

Randers styrede begivenhederne fra starten af anden halvleg, og FCM virkede uden idéer og kreativitet i spillet.

I midten af anden halvleg blev det endnu værre for FCM, som blev reduceret til ti spillere. Dario Osorio sparkede til Randers-angriberen Florian Danho efter en nærkamp, og efter et VAR-gennemsyn var der marchordre.

Så lignede det for alvor tre point til Randers, men i slutminutterne dummede hjemmeholdet sig.

Randers-stopperen Wessel Dammers, der tidligere i kampen havde reddet et FCM-forsøg på målstregen, begik et straffespark, da den ordinære spilletid løb ud.

Dammers forsøgte at sparke bolden væk inde i eget felt, men blev vurderet til at have ramt Kristoffer Askildsen i hovedet.

Det blev takseret til straffespark, og det omsatte indskiftede Aral Simsir til 2-2-resultatet.

I de ni minutters tillægstid pressede Randers på for en scoring mere, men den udeblev.

Den indskiftede Randers-angriber Mohamed Toure var tættest på, men Olafsson reddede forsøget og verfede akkurat bolden på indersiden af stolpen.

Dermed fortsatte forbandelsen for Randers.

/ritzau/





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter talent

Succestræner forlader Premier League-klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Mexico – Sydafrika

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Han bliver cheftræner i Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM