Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.
Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.
Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.
Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.
Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.
André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby.
Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.
AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.
3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.
Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.
Modigt, men også lidt naivt.
Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.
Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.
Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?
Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross
Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.
Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.
Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.
3-1.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Argentinske klubber strejker
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
‘Schmedes er under pres’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER