Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.
Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.
Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.
Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.
Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.
André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby.
Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.
AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.
3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.
Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.
Modigt, men også lidt naivt.
Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.
Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.
Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?
Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross
Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.
Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.
Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.
3-1.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medie peger på FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Vild udtalelse om Nathan Trott
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER