Randers FC – AaB

Oprykkerne fra Aalborg kommer fra to 4-0 nederlag i træk, og nu er spørgsmålet så, om de har lært af de to øretæver eller om der venter mere af samme skuffe ude mod Randers?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.

Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.

Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.

Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.

Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.

André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby. 

Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.

AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.

3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.

Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.

Modigt, men også lidt naivt.

Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.

Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.

Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?

Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross

Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.

Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.

Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.

3-1.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Snart sker det