Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.
Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.
Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.
Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.
Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.
André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby.
Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.
AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.
3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.
Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.
Modigt, men også lidt naivt.
Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.
Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.
Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?
Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross
Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.
Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.
Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.
3-1.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
– Velkommen hjem Andreas Christensen
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER