Randers FC – AaB

Oprykkerne fra Aalborg kommer fra to 4-0 nederlag i træk, og nu er spørgsmålet så, om de har lært af de to øretæver eller om der venter mere af samme skuffe ude mod Randers?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.

Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.

Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.

Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.

Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.

André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby. 

Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.

AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.

3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.

Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.

Modigt, men også lidt naivt.

Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.

Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.

Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?

Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross

Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.

Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.

Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.

3-1.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

– De lignede lort!

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp