Randers FC – AaB

Oprykkerne fra Aalborg kommer fra to 4-0 nederlag i træk, og nu er spørgsmålet så, om de har lært af de to øretæver eller om der venter mere af samme skuffe ude mod Randers?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.

Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.

Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.

Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.

Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.

André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby. 

Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.

AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.

3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.

Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.

Modigt, men også lidt naivt.

Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.

Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.

Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?

Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross

Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.

Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.

Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.

3-1.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Tv-vært stopper på Viaplay