Randers FC – AaB

Oprykkerne fra Aalborg kommer fra to 4-0 nederlag i træk, og nu er spørgsmålet så, om de har lært af de to øretæver eller om der venter mere af samme skuffe ude mod Randers?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.

Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.

Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.

Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.

Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.

André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby. 

Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.

AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.

3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.

Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.

Modigt, men også lidt naivt.

Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.

Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.

Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?

Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross

Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.

Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.

Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.

3-1.

Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

“Du er en fucking maskine!”

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Skyder stor FCM-historie ned