Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne lagde stærkt fra land i indeværende sæson med syv point i de første tre kampe, blandt andet efter et flot kryds i Parken mod FCK, men røg efterfølgende ind i to hjemmebanenederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske.
Randers viste i sæsonens første kampe prøver på, at de er bedst, når de kan stå dybt og lure på omstillinger, mens de har været anderledes udfordret, når de selv har skulle stå for initiativet.
Det var sidste weekends udekamp mod Brøndby et glimrende eksempel på, for pludselig lignede det igen noget for Rasmus Bertelsens tropper, som leverede en flot indsats på en svær udebane.
Jovel, Brøndby havde overvægt i spil og chancer, men kronjyderne var giftige og modige, når chancen bød sig, og med en sen scoring fra Daniel Høegh endte det med en flot 2-2’er.
Nu er hjemmeholdet godt nok tilbage i favoritrollen hjemme på Cepheus Park, men AaB kommer næppe til at pakke sig, så der vil formentlig blive rig mulighed for at sende de hurtige angribere afsted i omstillinger.
André Rømer leverede i øvrigt et flot comeback i Randers-trøjen senest, og søndag kan endnu en gammel kending gøre comeback for kronjyderne. Fredag blev Mathias Greve hentet i Brøndby.
Frederik Lauenborg og Florian Danho er fortsat ude med skader.
AaB:
Sæsonen er nærmest kun lige begyndt, men AaB er allerede rendt ind i flere øretæver.
3-0 til FC Nordsjælland i premieren, og 4-0 til både Brøndby og AGF i de seneste to hjemmekampe, vidner om et hold, som fortsat er i opbygningsfasen med ny træner, ny spillestil, og en del nye ansigter i truppen.
Den hollandske træner Menno Van Dam er kompromisløs i sin tilgang til spillet, og nordjyderne kommer buldrende med fuldblodspres uagtet niveauet på modstanderen.
Modigt, men også lidt naivt.
Hvis man udelukkende kigger på pointhøsten, har AaB dog fået en godkendt start på sæsonen med seks point efter seks runder og fire point ned til nedrykningsstregen.
Nederlagene til FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby og AGF må siges at være forventelige, mens det omvendt er godt gået med sejre over formodede midterhold i Viborg og Silkeborg.
Og hvis man kan besejre de to hold, kan man vel også snuppe sejren mod Randers?
Med otte mål imod i de to seneste kampe, skal AaB dog til at have sat en prop i den gavmilde defensiv.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Campbell, Bany, Nordli – Odey
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Diakhite, Kramer, Otoa – Davidsen, Jasson, Widell – Jørgensen, Helenius, Ross
Dom:
Gæsterne fra Aalborg har indkasseret hele 16 mål i sæsonens første seks kampe, og som modstanderne er strøget igennem defensiven i de seneste kampe, er det svært at forestille sig, at de kommer til at køre rent bur i Randers.
Hjemmeholdet er ikke alt for gode, når de selv skal stå for initiativet mod lavtstående modstandere, men mod højtpressende AaB vil der givetvis blive masser af plads at løbe på.
Underholdende affære i vente på Cepheus Park, hvor Randers stempler ind med en sejr efter to hjemmebanenederlag i streg.
3-1.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 1.79 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

FC København-handel er gået i hårdknude

Tæt på ny klub

‘En dyr fejl’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Brøndby-duo skal væk

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Afvist af United

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Giver grønt lys til stor transfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Henter Emil Riis

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Nu kan de hentes gratis

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FCK-retur droppet

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vil af med Sory Kaba

Det kan ende helt galt

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’