Randers FC får has på bøvlet oprykker

Marvin Egho blev matchvinder, da Randers vandt 1-0 hjemme over AC Horsens i Superligaen fredag aften.



Randers FC er fortsat ubesejret i Superligaen, mens AC Horsens har lidt sæsonens første nederlag.

Det er status, efter at Randers fredag aften vandt de to holds indbyrdes møde med 1-0. Den østrigske angriber Marvin Egho blev matchvinder på eget græs med et mål midt i første halvleg.

Efter fire spillerunder står Horsens noteret for syv point, mens Randers har seks point efter en enkelt sejr og tre uafgjorte.

Selv om begge mandskaber var gode til at lukke hinanden ned i offensiven, var det fortjent, at Randers tog alle tre point.

Hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid og tog desuden klart mest initiativ.

Horsens stod ofte langt tilbage i banen, og trods flere fine omstillingsmuligheder lykkedes det kun holdet at få en enkelt afslutning sat inden for målrammen.

De helt store muligheder lod vente på sig i starten af kampen, og spillet foregik for det meste midt på banen.

I midten af første halvleg fandt Randers dog pludselig plads foran udeholdets felt, hvor et fladt indlæg blev sendt afsted fra venstresiden mod Marvin Egho, der prikkede bolden i mål.

Frem mod pausen havde Randers det største spilovertag, men det var svært for hjemmeholdet at spille sig igennem udeholdets organisation.

Kort inde i anden halvleg lykkedes det Horsens-nyindkøbet Samson Iyede at få bolden i kassen, men målet blev omgående annulleret for offside.

Horsens kom efterfølgende bedre med i spillet, men kæmpede med at sætte hjemmeholdet under pres. I stedet lykkedes Randers med at trække tempoet ud af spillet.

Til sidst var det dog ved at gå galt for hjemmeholdet alligevel. I tillægstiden var Horsens tæt på at udligne efter et hjørnespark, men Randers-målmand Patrik Carlgren dykkede ned og afværgede Horsens' bedste forsøg i kampen.

/ritzau/

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’