Randers FC – FC Midtjylland

FC Midtjylland snublede i mesterskabsspillets første kamp, som bød på nok et nederlag til Brøndby. Stempler ulvene tilbage mod Randers fredag aften?



Superliga

Dommer: TBD

Fre 4. april kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra august 16, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et ellers fremragende efterår nåede Randers’ håb om en plads i mesterskabsspillet lige akkurat at komme i fare efter blot to point i forårets tre første kampe.

Med en flot 4-2 sejr hjemme mod Brøndby i grundspillets næstsidste spillerunde kunne kronjyderne dog ånde lettet op og fejre, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i den øverste halvdel af Superligaen.

Om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet har fået Randers til at hvile lidt ekstra på laurbærrene, eller om modstanden i de to seneste kampe bare har været for hård, er svært at sige, men i hvert fald ramte Rasmus Bertelsens tropper ikke niveau mod hverken FC Midtjylland i forrige runde eller FCK senest.

Især mandagens udekamp i Parken bød på en energiforladt og tandløs indsats. Udmærket illustreret ved en yderst beskeden xG på 0.19.

På trods af blot en enkelt sejr i forårets seks kampe er Randers stadig i spil til bronzemedaljer med fire point op til AGF på tredjepladsen, men det kræver en helt anden indstilling og fight end i de seneste kampe, hvis der for alvor skal komme tro på den drøm.

Nikolas Dyhr sad ude med en skade senest, og han er ikke blevet klar til aftenens kamp.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland sluttede grundspillet af på fornemmeste vis med tre sejre i rap over FC Nordsjælland, AaB og Randers. Især i de to sidstenævnte kampe viste midtjyderne sig virkelig flot frem med fremragende offensiv fodbold og sublime præstationer fra de tre stjernefrø Simsir, Franculino og Osorio.

Mod netop Randers inden landskampspausen leverede FC Midtjylland sæsonens vel nok bedste halvleg og var allerede efter 18 minutter foran med hele 3-0.

Thomasberg og co. startede dermed mesterskabsspillet ud med fire point ned til FCK på andenpladsen, men allerede her inden anden runde er forspringet skrumpet til ét point.

Søndag aften gik det nemlig igen, igen galt mod Brøndby.

For fjerde gang i indeværende sæson trak FC Midtjylland det korte strå mod de blågule, som fortjent vandt 2-0 på MCH Arena efter en klog kamp, hvor de fik lukket fornemt ned for midtjydernes ellers formstærke offensive profiler.

En stor streg i regningen for gæsterne, men positivt for den neutrale Superliga-seer. Spændingen i guldkampen lever nemlig i bedste velgående.

Cho Gue-sung, Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen er alle ude.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Toure, Danho

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Sørensen, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Dom:

I udgangspunktet virker alle til at kunne slå alle i Superligaens mesterskabsspil, men lige i dette tilfælde taler de indbyrdes statistikker i den grad imod Randers.

Kronjyderne har nemlig ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på voldsomme 33 kampe i træk uden sejr.

Det er dog værd at bemærke, at fire af de seneste seks opgør er endt uafgjort. Et resultat, som også virker ganske sandsynligt fredag aften.

Randers har virkelig noget at bevise efter et par sløje præstationer i streg, og når man tager i betragtning, at FC Midtjylland trods alt kun har vundet fire af sæsonens 11 hjemmekampe, er der håb for hjemmeholdet.

1-1 på Cepheus Park.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated august 16, 2025 18:57 pm

Ligatabel:

Seneste resultater






Transfernyt om Philip Billing




LIVE

TransferLIVE: Jubler over transfer

Perfekt start for Thomas Frank

Neestrup: ‘Hold kæft de scorer mange mål!’

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Drømmemelding fra Vingegaards hold

OB – AGF

Afviser patetisk bud fra dansk klub: Spild af tid

Fantastisk for Skov – bekymring for Rønnow



TOPNYHED

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

Kæmpetransfer: ‘Han siger, han er halvt dansk’

Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Frank i opråb: ‘Det er forfærdeligt’

Det ser sort ud for Bischoff



NYHEDER

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Glæd jer, FCK: ‘Jeg er på 80 procent nu’

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Lyngby løfter rærlig indsats med flot comeback

Rajovic fik fremragende startdebut



KARAKTERER

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Roony Bardghji er rejst med – må ikke spille

Her er FC Midtjyllands næste modstander

Ny FCK-kontrakt? ‘De stirrer på hinanden´

Stor opfordring: Her skal United handle

Drømmesigningen i FCK? Her er hans kongeløn

Ankergren er vild med Hermansen

Se videoen – AaB-fans i vild protest

Viborg FF – Silkeborg IF

David Nielsen og Horsens vinder over AaB

Fabelagtig uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Neestrup erkender: Kæmpe fejl af mig

Pione Sisto ikke interesseret



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Får dødstrusler: ‘Over enhver grænse’

Afsløring: B.93 sælger topscorer – her er prisen

Bo Henriksen tilstår Mainz-interesse for Vallys

Begik stor fejl i FC København

Rasmus Falk med bøn til Christian Eriksen

– Den ultimative prøvelse for Brøndby

Efter FCK-succes: Bliver en mørk uge for Brøndby

Brøndby-modstander har købt for 765 mio.

Ny tilgang? Frederik Birk med kryptisk svar

Fuglsang stopper karrieren: Hvad skal der ske nu?

Imponerende: Fredericia vinder igen i Superligaen

Flop sikrede Liverpool en perfekt premiere

Bekræfter intensiv transferjagt

Tung dyst hos Nordens Stolthed

Historisk sejr

Det var torskedumt

Kæmpetransfer? Nu flyver agenten ind

Moukoko på tavlen for FCK i 3-1-sejr

Så skete det, FCK – starten på en eksplosion!

Helt tæt på: ‘Ingen tanker om konsekvenser!’

Vanvittig satsning – og kæmpe magtdemonstration

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’