Randers FC – FC Midtjylland

FC Midtjylland snublede i mesterskabsspillets første kamp, som bød på nok et nederlag til Brøndby. Stempler ulvene tilbage mod Randers fredag aften?



Superliga

Dommer: TBD

Fre 4. april kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra januar 21, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et ellers fremragende efterår nåede Randers’ håb om en plads i mesterskabsspillet lige akkurat at komme i fare efter blot to point i forårets tre første kampe.

Med en flot 4-2 sejr hjemme mod Brøndby i grundspillets næstsidste spillerunde kunne kronjyderne dog ånde lettet op og fejre, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i den øverste halvdel af Superligaen.

Om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet har fået Randers til at hvile lidt ekstra på laurbærrene, eller om modstanden i de to seneste kampe bare har været for hård, er svært at sige, men i hvert fald ramte Rasmus Bertelsens tropper ikke niveau mod hverken FC Midtjylland i forrige runde eller FCK senest.

Især mandagens udekamp i Parken bød på en energiforladt og tandløs indsats. Udmærket illustreret ved en yderst beskeden xG på 0.19.

På trods af blot en enkelt sejr i forårets seks kampe er Randers stadig i spil til bronzemedaljer med fire point op til AGF på tredjepladsen, men det kræver en helt anden indstilling og fight end i de seneste kampe, hvis der for alvor skal komme tro på den drøm.

Nikolas Dyhr sad ude med en skade senest, og han er ikke blevet klar til aftenens kamp.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland sluttede grundspillet af på fornemmeste vis med tre sejre i rap over FC Nordsjælland, AaB og Randers. Især i de to sidstenævnte kampe viste midtjyderne sig virkelig flot frem med fremragende offensiv fodbold og sublime præstationer fra de tre stjernefrø Simsir, Franculino og Osorio.

Mod netop Randers inden landskampspausen leverede FC Midtjylland sæsonens vel nok bedste halvleg og var allerede efter 18 minutter foran med hele 3-0.

Thomasberg og co. startede dermed mesterskabsspillet ud med fire point ned til FCK på andenpladsen, men allerede her inden anden runde er forspringet skrumpet til ét point.

Søndag aften gik det nemlig igen, igen galt mod Brøndby.

For fjerde gang i indeværende sæson trak FC Midtjylland det korte strå mod de blågule, som fortjent vandt 2-0 på MCH Arena efter en klog kamp, hvor de fik lukket fornemt ned for midtjydernes ellers formstærke offensive profiler.

En stor streg i regningen for gæsterne, men positivt for den neutrale Superliga-seer. Spændingen i guldkampen lever nemlig i bedste velgående.

Cho Gue-sung, Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen er alle ude.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Toure, Danho

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Sørensen, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Dom:

I udgangspunktet virker alle til at kunne slå alle i Superligaens mesterskabsspil, men lige i dette tilfælde taler de indbyrdes statistikker i den grad imod Randers.

Kronjyderne har nemlig ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på voldsomme 33 kampe i træk uden sejr.

Det er dog værd at bemærke, at fire af de seneste seks opgør er endt uafgjort. Et resultat, som også virker ganske sandsynligt fredag aften.

Randers har virkelig noget at bevise efter et par sløje præstationer i streg, og når man tager i betragtning, at FC Midtjylland trods alt kun har vundet fire af sæsonens 11 hjemmekampe, er der håb for hjemmeholdet.

1-1 på Cepheus Park.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 21, 2026 14:53 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Straffes efter hård aktion mod Gidsel




LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Brøndby præsenterer stor profil

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli