Superliga
Dommer: TBD
Fre 4. april kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.60
Odds fra juni 26, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Efter et ellers fremragende efterår nåede Randers’ håb om en plads i mesterskabsspillet lige akkurat at komme i fare efter blot to point i forårets tre første kampe.
Med en flot 4-2 sejr hjemme mod Brøndby i grundspillets næstsidste spillerunde kunne kronjyderne dog ånde lettet op og fejre, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i den øverste halvdel af Superligaen.
Om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet har fået Randers til at hvile lidt ekstra på laurbærrene, eller om modstanden i de to seneste kampe bare har været for hård, er svært at sige, men i hvert fald ramte Rasmus Bertelsens tropper ikke niveau mod hverken FC Midtjylland i forrige runde eller FCK senest.
Især mandagens udekamp i Parken bød på en energiforladt og tandløs indsats. Udmærket illustreret ved en yderst beskeden xG på 0.19.
På trods af blot en enkelt sejr i forårets seks kampe er Randers stadig i spil til bronzemedaljer med fire point op til AGF på tredjepladsen, men det kræver en helt anden indstilling og fight end i de seneste kampe, hvis der for alvor skal komme tro på den drøm.
Nikolas Dyhr sad ude med en skade senest, og han er ikke blevet klar til aftenens kamp.
FC Midtjylland:
FC Midtjylland sluttede grundspillet af på fornemmeste vis med tre sejre i rap over FC Nordsjælland, AaB og Randers. Især i de to sidstenævnte kampe viste midtjyderne sig virkelig flot frem med fremragende offensiv fodbold og sublime præstationer fra de tre stjernefrø Simsir, Franculino og Osorio.
Mod netop Randers inden landskampspausen leverede FC Midtjylland sæsonens vel nok bedste halvleg og var allerede efter 18 minutter foran med hele 3-0.
Thomasberg og co. startede dermed mesterskabsspillet ud med fire point ned til FCK på andenpladsen, men allerede her inden anden runde er forspringet skrumpet til ét point.
Søndag aften gik det nemlig igen, igen galt mod Brøndby.
For fjerde gang i indeværende sæson trak FC Midtjylland det korte strå mod de blågule, som fortjent vandt 2-0 på MCH Arena efter en klog kamp, hvor de fik lukket fornemt ned for midtjydernes ellers formstærke offensive profiler.
En stor streg i regningen for gæsterne, men positivt for den neutrale Superliga-seer. Spændingen i guldkampen lever nemlig i bedste velgående.
Cho Gue-sung, Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen er alle ude.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Toure, Danho
FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Sørensen, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir
Dom:
I udgangspunktet virker alle til at kunne slå alle i Superligaens mesterskabsspil, men lige i dette tilfælde taler de indbyrdes statistikker i den grad imod Randers.
Kronjyderne har nemlig ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på voldsomme 33 kampe i træk uden sejr.
Det er dog værd at bemærke, at fire af de seneste seks opgør er endt uafgjort. Et resultat, som også virker ganske sandsynligt fredag aften.
Randers har virkelig noget at bevise efter et par sløje præstationer i streg, og når man tager i betragtning, at FC Midtjylland trods alt kun har vundet fire af sæsonens 11 hjemmekampe, er der håb for hjemmeholdet.
1-1 på Cepheus Park.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 26, 2026 11:32 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AaB dæmper superligaforventninger
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TOPNYHED