Randers FC – FC Midtjylland

FC Midtjylland snublede i mesterskabsspillets første kamp, som bød på nok et nederlag til Brøndby. Stempler ulvene tilbage mod Randers fredag aften?



Superliga

Dommer: TBD

Fre 4. april kl. 19.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.60

Spil hos Unibet

Odds fra januar 24, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Randers FC:

Efter et ellers fremragende efterår nåede Randers’ håb om en plads i mesterskabsspillet lige akkurat at komme i fare efter blot to point i forårets tre første kampe.

Med en flot 4-2 sejr hjemme mod Brøndby i grundspillets næstsidste spillerunde kunne kronjyderne dog ånde lettet op og fejre, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i den øverste halvdel af Superligaen.

Om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet har fået Randers til at hvile lidt ekstra på laurbærrene, eller om modstanden i de to seneste kampe bare har været for hård, er svært at sige, men i hvert fald ramte Rasmus Bertelsens tropper ikke niveau mod hverken FC Midtjylland i forrige runde eller FCK senest.

Især mandagens udekamp i Parken bød på en energiforladt og tandløs indsats. Udmærket illustreret ved en yderst beskeden xG på 0.19.

På trods af blot en enkelt sejr i forårets seks kampe er Randers stadig i spil til bronzemedaljer med fire point op til AGF på tredjepladsen, men det kræver en helt anden indstilling og fight end i de seneste kampe, hvis der for alvor skal komme tro på den drøm.

Nikolas Dyhr sad ude med en skade senest, og han er ikke blevet klar til aftenens kamp.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland sluttede grundspillet af på fornemmeste vis med tre sejre i rap over FC Nordsjælland, AaB og Randers. Især i de to sidstenævnte kampe viste midtjyderne sig virkelig flot frem med fremragende offensiv fodbold og sublime præstationer fra de tre stjernefrø Simsir, Franculino og Osorio.

Mod netop Randers inden landskampspausen leverede FC Midtjylland sæsonens vel nok bedste halvleg og var allerede efter 18 minutter foran med hele 3-0.

Thomasberg og co. startede dermed mesterskabsspillet ud med fire point ned til FCK på andenpladsen, men allerede her inden anden runde er forspringet skrumpet til ét point.

Søndag aften gik det nemlig igen, igen galt mod Brøndby.

For fjerde gang i indeværende sæson trak FC Midtjylland det korte strå mod de blågule, som fortjent vandt 2-0 på MCH Arena efter en klog kamp, hvor de fik lukket fornemt ned for midtjydernes ellers formstærke offensive profiler.

En stor streg i regningen for gæsterne, men positivt for den neutrale Superliga-seer. Spændingen i guldkampen lever nemlig i bedste velgående.

Cho Gue-sung, Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen er alle ude.

Karantæner:

Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Toure, Danho

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Sørensen, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Dom:

I udgangspunktet virker alle til at kunne slå alle i Superligaens mesterskabsspil, men lige i dette tilfælde taler de indbyrdes statistikker i den grad imod Randers.

Kronjyderne har nemlig ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på voldsomme 33 kampe i træk uden sejr.

Det er dog værd at bemærke, at fire af de seneste seks opgør er endt uafgjort. Et resultat, som også virker ganske sandsynligt fredag aften.

Randers har virkelig noget at bevise efter et par sløje præstationer i streg, og når man tager i betragtning, at FC Midtjylland trods alt kun har vundet fire af sæsonens 11 hjemmekampe, er der håb for hjemmeholdet.

1-1 på Cepheus Park.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 24, 2026 06:19 am

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Hemmelig samtale med storklub

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Kontramelding om transfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Reds spiser Cherries på Sydkysten

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge