Superliga
Dommer: TBD
Fre 4. april kl. 19.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.60
Odds fra april 1, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Randers FC:
Efter et ellers fremragende efterår nåede Randers’ håb om en plads i mesterskabsspillet lige akkurat at komme i fare efter blot to point i forårets tre første kampe.
Med en flot 4-2 sejr hjemme mod Brøndby i grundspillets næstsidste spillerunde kunne kronjyderne dog ånde lettet op og fejre, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i den øverste halvdel af Superligaen.
Om det indfriede mål om en plads i mesterskabsspillet har fået Randers til at hvile lidt ekstra på laurbærrene, eller om modstanden i de to seneste kampe bare har været for hård, er svært at sige, men i hvert fald ramte Rasmus Bertelsens tropper ikke niveau mod hverken FC Midtjylland i forrige runde eller FCK senest.
Især mandagens udekamp i Parken bød på en energiforladt og tandløs indsats. Udmærket illustreret ved en yderst beskeden xG på 0.19.
På trods af blot en enkelt sejr i forårets seks kampe er Randers stadig i spil til bronzemedaljer med fire point op til AGF på tredjepladsen, men det kræver en helt anden indstilling og fight end i de seneste kampe, hvis der for alvor skal komme tro på den drøm.
Nikolas Dyhr sad ude med en skade senest, og han er ikke blevet klar til aftenens kamp.
FC Midtjylland:
FC Midtjylland sluttede grundspillet af på fornemmeste vis med tre sejre i rap over FC Nordsjælland, AaB og Randers. Især i de to sidstenævnte kampe viste midtjyderne sig virkelig flot frem med fremragende offensiv fodbold og sublime præstationer fra de tre stjernefrø Simsir, Franculino og Osorio.
Mod netop Randers inden landskampspausen leverede FC Midtjylland sæsonens vel nok bedste halvleg og var allerede efter 18 minutter foran med hele 3-0.
Thomasberg og co. startede dermed mesterskabsspillet ud med fire point ned til FCK på andenpladsen, men allerede her inden anden runde er forspringet skrumpet til ét point.
Søndag aften gik det nemlig igen, igen galt mod Brøndby.
For fjerde gang i indeværende sæson trak FC Midtjylland det korte strå mod de blågule, som fortjent vandt 2-0 på MCH Arena efter en klog kamp, hvor de fik lukket fornemt ned for midtjydernes ellers formstærke offensive profiler.
En stor streg i regningen for gæsterne, men positivt for den neutrale Superliga-seer. Spændingen i guldkampen lever nemlig i bedste velgående.
Cho Gue-sung, Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen er alle ude.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Toure, Danho
FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Sørensen, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir
Dom:
I udgangspunktet virker alle til at kunne slå alle i Superligaens mesterskabsspil, men lige i dette tilfælde taler de indbyrdes statistikker i den grad imod Randers.
Kronjyderne har nemlig ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på voldsomme 33 kampe i træk uden sejr.
Det er dog værd at bemærke, at fire af de seneste seks opgør er endt uafgjort. Et resultat, som også virker ganske sandsynligt fredag aften.
Randers har virkelig noget at bevise efter et par sløje præstationer i streg, og når man tager i betragtning, at FC Midtjylland trods alt kun har vundet fire af sæsonens 11 hjemmekampe, er der håb for hjemmeholdet.
1-1 på Cepheus Park.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 1, 2026 14:57 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW