Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Randers FC:
Drømmen om en plads i Mesterskabspillet lever i bedste velgående for Randers efter søndagens 2-0 sejr ude mod AaB.
Kronjyderne kom til opgøret med fire uafgjorte i træk, og det var millimeter fra at blive til fem på stribe, da AaB i de døende sekunder fik tilkendt et straffespark.
Mathias Jørgensen svigtede dog fra pletten, og få minutter efter lukkede og slukkede Mohamed Touré ballet med en straffescoring til 2-0.
Ikke videre fortjent, men denne gang var både marginaler og skarphed på Randers’ side.
Hjemmeholdet er solidt kørende med kun ét point op til top-seks, og har indtil videre vist sig svære at knække med kun to nederlag ud af 12 mulige.
Med til den historie hører det selvfølgelig, at Randers har spillet uafgjort i halvdelen af sæsonens kampe, og endnu ikke har besejret et hold fra den aktuelle top-seks.
Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader.
FC Nordsjælland:
Landskampspausen kom ikke videre belejligt for FC Nordsjælland, som med to 4-1-sejre over Brøndby og Sønderjyske var fuldkommen flyvende, da Superligaen gik på hæld.
Jens Olsens tropper spillede også en fin kamp mod Silkeborg i sidste weekend, men på kunstgræsset i Søhøjlandet endte det blot med et enkelt point i et opgør, som bedømt på spil, og chancer burde have kastet endnu en sejr af sig.
Farum-klubbens topniveau er fortsat virkelig højt, men stabiliteten i resultater og præstationer virker til at være mindre end i sidste sæson.
Det så vi et eksempel på i midtugen, da ‘’Tigrene’’ sensationelt blev slået ud af pokalturneringen af Brabrand fra 3. division efter en nervepirrende straffekonkurrence.
Ligesom hos Randers,er målet for FC Nordsjælland at finde vej til Mesterskabspillet, og her er de godt med på en aktuel femteplads. Dog kun med ét point ned til mandagens modstander.
Peter Ankersen misser opgøret med karantæne.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Peter Ankersen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Høgsberg, Hansen, Hey, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
FC Nordsjælland taber sjældent til Randers, men kronjydernes bundniveau er blevet betydeligt højere i denne sæson.
Hjemmeholdet virker til at have det bedst mod hold, som gerne vil frem på banen, og netop der plejer nordsjællænderne ikke at holde sig tilbage.
Jævnbyrdigt opgør i vente, men på halvtungt naturgræs på Cepheus Park løber Randers med sejren.
Dommen lyder på 2-1.
Spilforslag:
Randers vinder til odds 3.50 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
