Randers FC hyrer tidligere Superliga-profil

Den tidligere Superliga-midtbanespiller Janus Drachmann bliver ny assistenttræner hos kronjyderne.



Rasmus Bertelsen har fået ny assistenttræner i Randers FC, og det er i form af en mand, der kender Superligaen rigtig godt.

Det er nemlig den tidligere midtbanespiller Janus Drachmann som bliver Randers FC's nye assistent- og transitionstræner. Det bekræfter Randers FC i en pressemeddelelse torsdag eftermiddag.

Janus Drachmann, 36 år, har været forbi Sønderjyske, FC Midtjylland, OB og AC Horsens i sin aktive karriere, men før den indeværende sæson stoppede han for at få en trænerrolle i AC Horsens.

Nu drager han så videre til Randers. 

– Janus har nogle personlige kompetencer, som passer rigtig godt til vores trænerteam. Han har nogle kompetencer, som vi måske har manglet lidt. Han kan nogle andre ting, og så har han prøvet rigtig meget som spiller. Han får en kombineret rolle hos os, hvor han både skal være assistenttræner i staben omkring førsteholdet og transitionstræner, hvor han skal hjælpe vores unge talentfulde spillere fra U17 og U19 i deres transition fra ungdom til Superliga, siger sportsdirektør Søren Pedersen til Randers FC's hjemmeside og tilføjer:

– Janus er relativ ny i trænergerningen. Derfor skal vi også bygge noget af det trænerfaglige på ham. Han har T-træneruddannelsen, og nu skal han i gang med A-licensen. I første omgang skal han komme med sin stærke personlighed og sin viden fra hans lange fodboldkarriere. Janus er en leder- og vindertype, og vi ser frem til, at han viderebringer og implementerer de værdier samt den vindermentalitet såvel i Superligatruppen som blandt vores unge talenter fra U17 og U19.

Janus Drachmann har første arbejdsdag i Randers den 17. juni.

Foruden den tidligere Superliga-midtbanespiller er Fatah Abdirahman og Michael Ravn assistenter i Randers FC. 






Rundens Hold i Superligaen – 31. runde




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner