Randers FC hyrer tidligere Superliga-profil

Den tidligere Superliga-midtbanespiller Janus Drachmann bliver ny assistenttræner hos kronjyderne.



Rasmus Bertelsen har fået ny assistenttræner i Randers FC, og det er i form af en mand, der kender Superligaen rigtig godt.

Det er nemlig den tidligere midtbanespiller Janus Drachmann som bliver Randers FC's nye assistent- og transitionstræner. Det bekræfter Randers FC i en pressemeddelelse torsdag eftermiddag.

Janus Drachmann, 36 år, har været forbi Sønderjyske, FC Midtjylland, OB og AC Horsens i sin aktive karriere, men før den indeværende sæson stoppede han for at få en trænerrolle i AC Horsens.

Nu drager han så videre til Randers. 

– Janus har nogle personlige kompetencer, som passer rigtig godt til vores trænerteam. Han har nogle kompetencer, som vi måske har manglet lidt. Han kan nogle andre ting, og så har han prøvet rigtig meget som spiller. Han får en kombineret rolle hos os, hvor han både skal være assistenttræner i staben omkring førsteholdet og transitionstræner, hvor han skal hjælpe vores unge talentfulde spillere fra U17 og U19 i deres transition fra ungdom til Superliga, siger sportsdirektør Søren Pedersen til Randers FC's hjemmeside og tilføjer:

– Janus er relativ ny i trænergerningen. Derfor skal vi også bygge noget af det trænerfaglige på ham. Han har T-træneruddannelsen, og nu skal han i gang med A-licensen. I første omgang skal han komme med sin stærke personlighed og sin viden fra hans lange fodboldkarriere. Janus er en leder- og vindertype, og vi ser frem til, at han viderebringer og implementerer de værdier samt den vindermentalitet såvel i Superligatruppen som blandt vores unge talenter fra U17 og U19.

Janus Drachmann har første arbejdsdag i Randers den 17. juni.

Foruden den tidligere Superliga-midtbanespiller er Fatah Abdirahman og Michael Ravn assistenter i Randers FC. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner