Rasmus Bertelsen har fået ny assistenttræner i Randers FC, og det er i form af en mand, der kender Superligaen rigtig godt.
Det er nemlig den tidligere midtbanespiller Janus Drachmann som bliver Randers FC's nye assistent- og transitionstræner. Det bekræfter Randers FC i en pressemeddelelse torsdag eftermiddag.
Janus Drachmann, 36 år, har været forbi Sønderjyske, FC Midtjylland, OB og AC Horsens i sin aktive karriere, men før den indeværende sæson stoppede han for at få en trænerrolle i AC Horsens.
Nu drager han så videre til Randers.
– Janus har nogle personlige kompetencer, som passer rigtig godt til vores trænerteam. Han har nogle kompetencer, som vi måske har manglet lidt. Han kan nogle andre ting, og så har han prøvet rigtig meget som spiller. Han får en kombineret rolle hos os, hvor han både skal være assistenttræner i staben omkring førsteholdet og transitionstræner, hvor han skal hjælpe vores unge talentfulde spillere fra U17 og U19 i deres transition fra ungdom til Superliga, siger sportsdirektør Søren Pedersen til Randers FC's hjemmeside og tilføjer:
– Janus er relativ ny i trænergerningen. Derfor skal vi også bygge noget af det trænerfaglige på ham. Han har T-træneruddannelsen, og nu skal han i gang med A-licensen. I første omgang skal han komme med sin stærke personlighed og sin viden fra hans lange fodboldkarriere. Janus er en leder- og vindertype, og vi ser frem til, at han viderebringer og implementerer de værdier samt den vindermentalitet såvel i Superligatruppen som blandt vores unge talenter fra U17 og U19.
Janus Drachmann har første arbejdsdag i Randers den 17. juni.
Foruden den tidligere Superliga-midtbanespiller er Fatah Abdirahman og Michael Ravn assistenter i Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
DAGENS SPILFORSLAG
Smal spansk sejr
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit