Randers FC – Lyngby Boldklub

Randers har smidt føringer over styr i de tre seneste kampe, som alle er endt uafgjort. Finder kronjyderne endelig tilbage på sejrssporet igen mod Lyngby søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har været ude i tre yderst besværlige opgør i streg med udekampe mod FC Nordsjælland og AGF samt en hjemmekamp mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

I alle tre tilfælde blev der delt i porten, og selvom det isoleret set er ganske godtaget for Randers, vil de ærgre sig over, at det ikke blev til mere.

Rasmus Bertelsens tropper var nemlig foran i alle tre kampe, og i to af dem havde de endda en føring på hånden efter kampens første 90 minutter.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, der halvvejs inde i grundspillet allerede har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold.

Der er noget at bygge videre på for de stabile kronjyder, men nu er det vist også ved at være tid til at finde tilbage på sejrssporet.

Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sad ude med skader senest. Kopplin er dog blevet klar til kampen mod Lyngby Boldklub.

Lyngby Boldklub:
Sæsonen vil ikke rigtig tage fart for Lyngby, som efter 10 spillerunder blot står noteret for en enkelt sejr og en placering under Superligaens nedrykningsstreg.

Ikke videre imponerende, men der er trods alt forbedring at spore.

I de seneste to kampe er det nemlig lykkedes at krige point i land hjemme mod rækkens aktuelle tre og fire, AGF og Silkeborg, og selvom det holdt hårdt senest, var det ganske fortjent, at Opoku fik reddet 2-2 hjem i sidste sekund.

I hjemmekampen forinden blev det til en usandsynlig vigtig 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og noget tyder altså på, at Lyngby igen i denne sæson er konkurrencedygtige på eget græs.

Spørgsmålet er, om nordsjællænderne også snart begynder at levere på udebane, hvor de både i seneste sæson og indeværende, virker til at have det svært.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Sandgrav, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Dom:
Lyngby er gået defensivt til værks i stort set alle sæsonens kampe, og det bliver med stor sandsynlighed også udgangspunktet søndag på Cepheus Park.

Randers har haft godt gang i målscoringen på det seneste, men fremstår allermest giftige, når modstanderen også vil lege med, og det bliver ikke nødvendigvis tilfældet denne gang.

Vi har at gøre med de to hold i rækken, som har spillet flest kampe uafgjort, og det virker oplagt med endnu en til samlingen her.

Buddet lyder på 1-1.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

Silkeborg klasker Randers

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

AGF – Brøndby IF

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Så blev det officielt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – FC Fredericia

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Topchef får nyt job i FCK

I svime over Pelle Mattsson

Protesterer efter dansk drømmekamp

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Randers FC – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division