Randers FC – Lyngby Boldklub

Randers har smidt føringer over styr i de tre seneste kampe, som alle er endt uafgjort. Finder kronjyderne endelig tilbage på sejrssporet igen mod Lyngby søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har været ude i tre yderst besværlige opgør i streg med udekampe mod FC Nordsjælland og AGF samt en hjemmekamp mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

I alle tre tilfælde blev der delt i porten, og selvom det isoleret set er ganske godtaget for Randers, vil de ærgre sig over, at det ikke blev til mere.

Rasmus Bertelsens tropper var nemlig foran i alle tre kampe, og i to af dem havde de endda en føring på hånden efter kampens første 90 minutter.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, der halvvejs inde i grundspillet allerede har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold.

Der er noget at bygge videre på for de stabile kronjyder, men nu er det vist også ved at være tid til at finde tilbage på sejrssporet.

Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sad ude med skader senest. Kopplin er dog blevet klar til kampen mod Lyngby Boldklub.

Lyngby Boldklub:
Sæsonen vil ikke rigtig tage fart for Lyngby, som efter 10 spillerunder blot står noteret for en enkelt sejr og en placering under Superligaens nedrykningsstreg.

Ikke videre imponerende, men der er trods alt forbedring at spore.

I de seneste to kampe er det nemlig lykkedes at krige point i land hjemme mod rækkens aktuelle tre og fire, AGF og Silkeborg, og selvom det holdt hårdt senest, var det ganske fortjent, at Opoku fik reddet 2-2 hjem i sidste sekund.

I hjemmekampen forinden blev det til en usandsynlig vigtig 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og noget tyder altså på, at Lyngby igen i denne sæson er konkurrencedygtige på eget græs.

Spørgsmålet er, om nordsjællænderne også snart begynder at levere på udebane, hvor de både i seneste sæson og indeværende, virker til at have det svært.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Sandgrav, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Dom:
Lyngby er gået defensivt til værks i stort set alle sæsonens kampe, og det bliver med stor sandsynlighed også udgangspunktet søndag på Cepheus Park.

Randers har haft godt gang i målscoringen på det seneste, men fremstår allermest giftige, når modstanderen også vil lege med, og det bliver ikke nødvendigvis tilfældet denne gang.

Vi har at gøre med de to hold i rækken, som har spillet flest kampe uafgjort, og det virker oplagt med endnu en til samlingen her.

Buddet lyder på 1-1.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Vildt transferrygte skydes ned

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

– Højlund kan ikke holde det ud mere!