Randers FC – Lyngby Boldklub

Randers har smidt føringer over styr i de tre seneste kampe, som alle er endt uafgjort. Finder kronjyderne endelig tilbage på sejrssporet igen mod Lyngby søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har været ude i tre yderst besværlige opgør i streg med udekampe mod FC Nordsjælland og AGF samt en hjemmekamp mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

I alle tre tilfælde blev der delt i porten, og selvom det isoleret set er ganske godtaget for Randers, vil de ærgre sig over, at det ikke blev til mere.

Rasmus Bertelsens tropper var nemlig foran i alle tre kampe, og i to af dem havde de endda en føring på hånden efter kampens første 90 minutter.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, der halvvejs inde i grundspillet allerede har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold.

Der er noget at bygge videre på for de stabile kronjyder, men nu er det vist også ved at være tid til at finde tilbage på sejrssporet.

Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sad ude med skader senest. Kopplin er dog blevet klar til kampen mod Lyngby Boldklub.

Lyngby Boldklub:
Sæsonen vil ikke rigtig tage fart for Lyngby, som efter 10 spillerunder blot står noteret for en enkelt sejr og en placering under Superligaens nedrykningsstreg.

Ikke videre imponerende, men der er trods alt forbedring at spore.

I de seneste to kampe er det nemlig lykkedes at krige point i land hjemme mod rækkens aktuelle tre og fire, AGF og Silkeborg, og selvom det holdt hårdt senest, var det ganske fortjent, at Opoku fik reddet 2-2 hjem i sidste sekund.

I hjemmekampen forinden blev det til en usandsynlig vigtig 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og noget tyder altså på, at Lyngby igen i denne sæson er konkurrencedygtige på eget græs.

Spørgsmålet er, om nordsjællænderne også snart begynder at levere på udebane, hvor de både i seneste sæson og indeværende, virker til at have det svært.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Sandgrav, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Dom:
Lyngby er gået defensivt til værks i stort set alle sæsonens kampe, og det bliver med stor sandsynlighed også udgangspunktet søndag på Cepheus Park.

Randers har haft godt gang i målscoringen på det seneste, men fremstår allermest giftige, når modstanderen også vil lege med, og det bliver ikke nødvendigvis tilfældet denne gang.

Vi har at gøre med de to hold i rækken, som har spillet flest kampe uafgjort, og det virker oplagt med endnu en til samlingen her.

Buddet lyder på 1-1.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Nerver kan betyde gult til ung Gunners-spanier

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

OB slutter sæsonen med et nederlag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked