Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har været ude i tre yderst besværlige opgør i streg med udekampe mod FC Nordsjælland og AGF samt en hjemmekamp mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.
I alle tre tilfælde blev der delt i porten, og selvom det isoleret set er ganske godtaget for Randers, vil de ærgre sig over, at det ikke blev til mere.
Rasmus Bertelsens tropper var nemlig foran i alle tre kampe, og i to af dem havde de endda en føring på hånden efter kampens første 90 minutter.
I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, der halvvejs inde i grundspillet allerede har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold.
Der er noget at bygge videre på for de stabile kronjyder, men nu er det vist også ved at være tid til at finde tilbage på sejrssporet.
Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sad ude med skader senest. Kopplin er dog blevet klar til kampen mod Lyngby Boldklub.
Lyngby Boldklub:
Sæsonen vil ikke rigtig tage fart for Lyngby, som efter 10 spillerunder blot står noteret for en enkelt sejr og en placering under Superligaens nedrykningsstreg.
Ikke videre imponerende, men der er trods alt forbedring at spore.
I de seneste to kampe er det nemlig lykkedes at krige point i land hjemme mod rækkens aktuelle tre og fire, AGF og Silkeborg, og selvom det holdt hårdt senest, var det ganske fortjent, at Opoku fik reddet 2-2 hjem i sidste sekund.
I hjemmekampen forinden blev det til en usandsynlig vigtig 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og noget tyder altså på, at Lyngby igen i denne sæson er konkurrencedygtige på eget græs.
Spørgsmålet er, om nordsjællænderne også snart begynder at levere på udebane, hvor de både i seneste sæson og indeværende, virker til at have det svært.
Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Sandgrav, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon
Dom:
Lyngby er gået defensivt til værks i stort set alle sæsonens kampe, og det bliver med stor sandsynlighed også udgangspunktet søndag på Cepheus Park.
Randers har haft godt gang i målscoringen på det seneste, men fremstår allermest giftige, når modstanderen også vil lege med, og det bliver ikke nødvendigvis tilfældet denne gang.
Vi har at gøre med de to hold i rækken, som har spillet flest kampe uafgjort, og det virker oplagt med endnu en til samlingen her.
Buddet lyder på 1-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Hylder dansk debutant

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Ikke sket i 8 år

Voldsom frustration efter vanvidskamp

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Teemu Pukki dominerer

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Mourinho meldes tæt på storklub

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed
