Randers FC – Lyngby Boldklub

Randers har smidt føringer over styr i de tre seneste kampe, som alle er endt uafgjort. Finder kronjyderne endelig tilbage på sejrssporet igen mod Lyngby søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne har været ude i tre yderst besværlige opgør i streg med udekampe mod FC Nordsjælland og AGF samt en hjemmekamp mod de forsvarende mestre FC Midtjylland.

I alle tre tilfælde blev der delt i porten, og selvom det isoleret set er ganske godtaget for Randers, vil de ærgre sig over, at det ikke blev til mere.

Rasmus Bertelsens tropper var nemlig foran i alle tre kampe, og i to af dem havde de endda en føring på hånden efter kampens første 90 minutter.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos hjemmeholdet, der halvvejs inde i grundspillet allerede har taget point fra sidste sæsons fem bedste hold.

Der er noget at bygge videre på for de stabile kronjyder, men nu er det vist også ved at være tid til at finde tilbage på sejrssporet.

Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sad ude med skader senest. Kopplin er dog blevet klar til kampen mod Lyngby Boldklub.

Lyngby Boldklub:
Sæsonen vil ikke rigtig tage fart for Lyngby, som efter 10 spillerunder blot står noteret for en enkelt sejr og en placering under Superligaens nedrykningsstreg.

Ikke videre imponerende, men der er trods alt forbedring at spore.

I de seneste to kampe er det nemlig lykkedes at krige point i land hjemme mod rækkens aktuelle tre og fire, AGF og Silkeborg, og selvom det holdt hårdt senest, var det ganske fortjent, at Opoku fik reddet 2-2 hjem i sidste sekund.

I hjemmekampen forinden blev det til en usandsynlig vigtig 1-0 sejr hjemme mod Vejle, og noget tyder altså på, at Lyngby igen i denne sæson er konkurrencedygtige på eget græs.

Spørgsmålet er, om nordsjællænderne også snart begynder at levere på udebane, hvor de både i seneste sæson og indeværende, virker til at have det svært.

Tobias Storm og Jonas Krumrey er ude resten af efteråret på grund af skader.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Campbell, Greve, Nordli – Danho

Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Sandgrav, Klassen – Magnusson, Gytkjær, Amon

Dom:
Lyngby er gået defensivt til værks i stort set alle sæsonens kampe, og det bliver med stor sandsynlighed også udgangspunktet søndag på Cepheus Park.

Randers har haft godt gang i målscoringen på det seneste, men fremstår allermest giftige, når modstanderen også vil lege med, og det bliver ikke nødvendigvis tilfældet denne gang.

Vi har at gøre med de to hold i rækken, som har spillet flest kampe uafgjort, og det virker oplagt med endnu en til samlingen her.

Buddet lyder på 1-1.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Sverige – Tunesien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brasilien – Marokko

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark