På torsdag åbner Randers FC Superligaen mod AGF, og det er en speciel modstander for Frederik Lauenborg.
Det er ærkerivalen, det er klubben, som den 23-årige midtbanespiller spillede sin første Superliga-kamp fra start imod, og så er Lauenborg selv aarhusianer.
Men i modsætning til så mange af sine byfæller valgte han Randers FC frem for Fredensvang, og det har han ikke haft grund til at fortryde.
Da Tipsbladet fanger Frederik Lauenborg på telefonen, har han været ude at handle. Derfor er han i bilen og på vej hjem til sin bopæl – i Aarhus. Randers-spilleren, der taler så passioneret om derbyet mod AGF, er nemlig aarhusianer.
– Det betragter jeg mig selv som, det gør jeg 100 procent. Men jeg har også noget Randers i mig, og det vil jeg altid have. Man må ikke kunne lide AGF, når man spiller i Randers. Jeg er jo vokset op i Aarhus, og selvfølgelig kan jeg ikke lide AGF, men selve byen er super dejlig, siger Frederik Lauenborg til Tipsbladet.
Som barn spillede han i Vejlby IK og Skovbakken i Aarhus Nord. Han spillede blandt andre sammen med den nuværende Dynamo Kiev-spiller Mikkel Duelund, Nimo Gribenco, der nåede fem førsteholdskampe for AGF, og Arfan Habibi, som har været med omkring det afghanske landshold.
De tog alle til AGF, men på grund af Randers FC’s nuværende assistenttræner rykkede Frederik Lauenborg i stedet mod nord. Det fortæller han meget mere om i det store interview med Tipsbladet.
For Randers FC og Frederik Launborg er håbet, at forårets sidste kampe i grundspillet kaster en plads af sig i Top-6. Kampen mod AGF skulle i første omgang have været spillet i februar men blev udsat på grund af vand på banen i Aarhus. Siden blev den så lukket ned sammen med resten af Danmark i starten af marts, så nu gælder det tredje forsøg. Randers er tre point efter AaB på plads nummer seks i tabellen, og der er derfor virkelig pres på holdet til alle de tre sidste kampe i grundspillet.
Men der er intet som helst problem for Randers-holdet, når det kommer til kun at fokusere på den kommende kamp – specielt når modstanderen er, hvem det er.
– Nej! Overhovedet ikke. Vi ved alle sammen, at når det hedder AGF, er det ærkerivalerne, og det er en slåskamp fra start til slut. Både på og uden for banen kan man mærke, at spændingen bliver højere og større. Det er en fed kamp. Jeg glæder mig, til det bliver den 28. siger Randers FC-aarhusianeren.
Læs hele interviewet med Frederik Lauenborg i Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet i dag.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
EKSKLUSIVT
