På torsdag åbner Randers FC Superligaen mod AGF, og det er en speciel modstander for Frederik Lauenborg.
Det er ærkerivalen, det er klubben, som den 23-årige midtbanespiller spillede sin første Superliga-kamp fra start imod, og så er Lauenborg selv aarhusianer.
Men i modsætning til så mange af sine byfæller valgte han Randers FC frem for Fredensvang, og det har han ikke haft grund til at fortryde.
Da Tipsbladet fanger Frederik Lauenborg på telefonen, har han været ude at handle. Derfor er han i bilen og på vej hjem til sin bopæl – i Aarhus. Randers-spilleren, der taler så passioneret om derbyet mod AGF, er nemlig aarhusianer.
– Det betragter jeg mig selv som, det gør jeg 100 procent. Men jeg har også noget Randers i mig, og det vil jeg altid have. Man må ikke kunne lide AGF, når man spiller i Randers. Jeg er jo vokset op i Aarhus, og selvfølgelig kan jeg ikke lide AGF, men selve byen er super dejlig, siger Frederik Lauenborg til Tipsbladet.
Som barn spillede han i Vejlby IK og Skovbakken i Aarhus Nord. Han spillede blandt andre sammen med den nuværende Dynamo Kiev-spiller Mikkel Duelund, Nimo Gribenco, der nåede fem førsteholdskampe for AGF, og Arfan Habibi, som har været med omkring det afghanske landshold.
De tog alle til AGF, men på grund af Randers FC’s nuværende assistenttræner rykkede Frederik Lauenborg i stedet mod nord. Det fortæller han meget mere om i det store interview med Tipsbladet.
For Randers FC og Frederik Launborg er håbet, at forårets sidste kampe i grundspillet kaster en plads af sig i Top-6. Kampen mod AGF skulle i første omgang have været spillet i februar men blev udsat på grund af vand på banen i Aarhus. Siden blev den så lukket ned sammen med resten af Danmark i starten af marts, så nu gælder det tredje forsøg. Randers er tre point efter AaB på plads nummer seks i tabellen, og der er derfor virkelig pres på holdet til alle de tre sidste kampe i grundspillet.
Men der er intet som helst problem for Randers-holdet, når det kommer til kun at fokusere på den kommende kamp – specielt når modstanderen er, hvem det er.
– Nej! Overhovedet ikke. Vi ved alle sammen, at når det hedder AGF, er det ærkerivalerne, og det er en slåskamp fra start til slut. Både på og uden for banen kan man mærke, at spændingen bliver højere og større. Det er en fed kamp. Jeg glæder mig, til det bliver den 28. siger Randers FC-aarhusianeren.
Læs hele interviewet med Frederik Lauenborg i Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet i dag.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
